![](https://s.056.ua/section/logo/upload/pers/14/logo.png?20250206)
Перейменування міст та судів на Дніпропетровщині: мовний омбудсмен терміново звернувся до Верховної Ради
![Перейменування міст та судів на Дніпропетровщині: мовний омбудсмен ... Перейменування міст та судів на Дніпропетровщині: мовний омбудсмен терміново звернувся до Верховної Ради](/dist-assets/images/cap.jpg)
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликає парламентарів на 13-й сесії Верховної Ради України ухвалити низку важливих документів. Зокрема, перейменувати два міста на Дніпропетровщині.
Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на Facebook-сторінку мовного омбудсмена.
За його словами, це пришвидшить євроінтеграційний поступ, посилення статусу української мови як державної та дерусифікацію. Йдеться про:
- встановлення однозначності в питанні офіційного перекладу Європейської Хартії українською мовою (№12364 від 26.12.2024);
- перейменування судів, назви яких пов’язані з державою-агресором, комуністичним тоталітарним режимом, імперськими, радянськими ідеологемами (№12351 від 23.12.2024);
- перейменування топонімів, назви яких не відповідають стандартам державної мови та пов’язані з рф (міста Синельникове, Павлоград і Первомайськ).
Зазначається, що ці рекомендації викладені в Річному звіті про стан дотримання Закону про державну мову у 2023 році.
"Уповноважений наголошує на необхідності ухвалення за основу та в цілому проєкту Закону про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з оновленням офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов", - йдеться в повідомленні.
Також він зауважив, що Україна одночасно користується двома перекладами Хартії: Європейська хартія регіональних мов або мов меншин / Європейська хартія регіональних або міноритарних мов. Один з перекладів був зроблений з мови оригіналу, інший - з російської, що, своєю чергою, створило підґрунтя для численних політичних маніпуляцій.
Щодо перейменування топонімів та судів, Уповноважений наголошує на рекордно високому громадському запиті на дерусифікацію публічного простору.
“Сподіваюсь, що на тринадцятій сесії Верховної Ради України, яка сьогодні розпочала свою роботу, це питання буде вирішено остаточно”, - заявив Кремінь.
Нагадаємо, ми писали, що восени депутати збирались перейменувати Синельникове на Рівнопілля, а Павлоград на Матвіїв. Але вони провалили голосування.
Також повідомляли, що влада Павлограда подала позов на Український інститут Національної пам’яті, щоб виключити місто зі списку на перейменування.
Окрім цього, ми писали, що у Дніпрі зникнуть Ленінські та Жовтневі суди