
Арешт рахунків за борги: як це пояснюють фахівці
20 листопада 2024 року набуло чинності рішення парламенту, яке передбачає автоматичний арешт рахунків боржників виконавчою службою з подальшим зняттям блокування після погашення заборгованості. Видання Finteco пояснює детальніше про цей механізм, зокрема про арешт майна для виконання судових рішень.
Арешт рахунків упродовж дії воєнного стану: нові правила для боржників
Тепер при арешті карткового рахунку всі кошти блокуються, незалежно від суми заборгованості. Навіть якщо борг менший за 100 тисяч гривень, боржник не зможе вільно користуватися грошима. Ця норма діє для всіх громадян України на її території.
Втім, закон дозволяє боржникам отримувати доступ до суми в 13 400 грн щомісяця для покриття основних витрат. Крім цього, рахунки боржників можна використовувати для вчасної сплати податків та зборів. Для погашення боргу такі платежі не підлягають примусовому списанню виконавчою службою.
Що робити, якщо не знаєте причину арешту рахунку
Після накладення арешту банк зазвичай інформує боржника через повідомлення, де зазначає:
- Виконавця (державну чи приватну установу).
- Причину арешту коштів.
Якщо подібного повідомлення особа не отримала, потрібно звернутися до банку самостійно для отримання інформації про ініціатора блокування.
Арешт накладає саме виконавець, а не банківська установа, і тільки він може визначити рахунок для витрат у межах 13 400 грн/міс. Для використання цих коштів подавайте заяву до виконавця, який заарештував рахунки.
Чи можуть заблокувати зарплату, пенсію або соцвиплати через борги
Виконавча служба не розрізняє призначення рахунків боржника – це може бути зарплатна картка, пенсійний рахунок або рахунок для соцвиплат. Тому арешт накладається автоматично на всі кошти, що містяться на ньому.
Як можна зняти арешт
Якщо банк виявить, що на рахунок надходять гроші, які закон захищає від стягнення, він повідомить про це виконавця, і арешт можуть скасувати.
Що варто знати додатково про арешт рахунків:
- Не існує спеціальних рахунків для фізичних осіб, які захищають кошти від арешту виконавчою службою.
- Якщо виконавець накладає арешт на пенсійний або зарплатний рахунок, банк повинен його виконати.
- Пенсія та зарплата можуть потрапити під арешт, оскільки вони не входять до списку коштів, які не підлягають стягненню.