• Головна
  • В Україні знову не приймають «старі» долари: що робити, щоб не втратити гроші
21:00, Вчора

В Україні знову не приймають «старі» долари: що робити, щоб не втратити гроші

В Україні знову не приймають «старі» долари: що робити, щоб не втратити гроші

Українці знову стикаються з проблемою, коли обмінники відмовляються приймати долари, випущені до 2006 року, або пропонують обмін із комісією 10%, передає редакція сайту 056. 

Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що отримав скарги від громадян на таку практику. Він нагадав, що раніше Національний банк України (НБУ) вже ухвалив рішення про боротьбу з недобросовісними обмінниками.  

Що кажуть у НБУ? 

Нацбанк підтвердив, що проблема справді існує, але наголосив, що на ліцензованому ринку ситуація значно покращилася. У 2023 році регулятор скасував перелік ознак незначного зношення банкнот, провів інформаційну кампанію для громадян і роз’яснив правила банкам та небанківським установам. У 2024 році НБУ перевірив 150 пунктів обміну 17 небанківських установ і наклав штрафи на 5,65 мільйона гривень. Внаслідок цього кількість скарг зменшилася у п’ять разів.  

Втім, у Нацбанку зазначають, що схема з відмовою приймати «старі» купюри може діяти в тіньовому секторі, тобто у нелегальних обмінниках, які працюють без ліцензії. Боротися з ними можуть лише правоохоронці, і тут важливо, щоб громадяни зверталися із заявами про такі порушення.  

Що робити, якщо обмінник відмовляється приймати ваші долари?

НБУ нагадує, що всі справжні банкноти іноземної валюти мають обмінюватися без обмежень за номіналом чи роком випуску. Якщо банк або обмінник відмовляється приймати валюту, що відповідає зразкам та описам іноземних центробанків, це порушення.  

Однак, якщо купюра сильно зношена, пошкоджена або має значні дефекти (наприклад, розірвана, обгоріла, забруднена фарбою), її можуть не прийняти для звичайного обміну. У такому випадку клієнту мають запропонувати операцію інкасо.  

Що таке операція інкасо? 

Інкасо – це спеціальна процедура, за якою пошкоджені або старі банкноти надсилаються до іноземного банку-емітента для перевірки та обміну. У такому випадку:  

  • Банк чи обмінний пункт приймає у вас купюру та оформлює її на відправлення.  
  • Банк-емітент (наприклад, Федеральна резервна система США для доларів) перевіряє банкноту та ухвалює рішення щодо її заміни.  
  • Після завершення процедури ви отримуєте нову купюру або суму на рахунок.  

Процедура інкасо займає певний час і може супроводжуватися комісією, яку встановлює банк. Тому, якщо обмінник не хоче приймати старі або пошкоджені банкноти, запитайте, чи вони надають таку послугу.  

Як поскаржитися на обмінник?

Якщо ваші банкноти відповідають стандартам, але обмінник їх не приймає або нав’язує комісію, ви можете подати скаргу до НБУ. Це можна зробити:  

  • через контакт-центр НБУ за номером 0 800 505 240 (безкоштовно в межах України);  
  • через електронну форму на сайті Нацбанку;  
  • письмово на адресу НБУ.  

У скарзі важливо вказати назву установи, її адресу та суть порушення.  

Якщо вам пропонують комісію за «старі» долари або взагалі відмовляють у їх обміні, знайте свої права. Справжні банкноти мають прийматися без обмежень, а пошкоджені можуть бути обміняні через інкасо. Аби захистити себе та інших, варто повідомляти про порушення в НБУ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#військовий стан #Дніпро #Україна #056 #СТОЇМО #ЗупинимоОкупантів
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...