• Головна
  • Різдвяний Святвечір 2024: 12 традиційних страв з рецептами
19:30, 23 грудня 2024 р.

Різдвяний Святвечір 2024: 12 традиційних страв з рецептами

Різдвяний Святвечір 2024: 12 традиційних страв з рецептами

За новим календарем, 25 грудня Україна відзначає Різдво христове. І відповідно, вже у вівторок, 24 грудня буде Святвечір. Це час, коли родина збирається разом, за столом, на якому 12 пісних страв – по числу Божих Апостолів.

Про це повідомляє редакція сайту 056.

Головна традиція цього вечора – очікування, немов дива, першої зірки на нічному небі. Коли вона з'являється, то можна всією сім’єю сідати за стіл і починати святкувати.

Застеліть різдвяний стіл світлою скатертиною, а під неї, потрібно покласти трохи сіна. У центр столу ставиться свічка в місткість з пшеничними зернами, запалюється. Присутні дякують Господу і попросять здоров’я, добробуту і миру. Після цього приступають до різдвяного вечері.

Здавна кутю подавали на Святвечір як першу страву. Її ставили на стіл поруч із хлібом і узваром, а після вечері залишали для душ померлих родичів. Це символізувало єдність роду, зв’язок між поколіннями. І досі деякі родини зберігають цю традицію, вшановуючи пам’ять близьких.

1. Рецепт куті з пшениці:

Інгредієнти: 2 склянки пшениці, 1 стакан маку, 100 г меду (або 1/2 склянки цукру), 30 г очищених горіхів, 50 г родзинок, сіль за смаком.

Пшеницю перебрати, промити, всипати в окріп, довести до кипіння, відкинути на сито, облити холодною водою, скласти в каструлю або глиняний горщик, знову залити водою і варити до готовності зерен.

Вимити стакан маку, обдати його окропом, а потім холодною водою, потовкти в ступці, поки маса не побіліє, додати мед, можна трохи солі. Додати подрібнені горіхи, ошпарений окропом і відціджених родзинок.

2. Рецепт узвару:

Інгредієнти: 200 г сушених груш, 200 г сушених яблук, 200 г чорносливу, 100 г родзинок, 200 г меду, 3 л води.

Підготуйте сухофрукти. Для цього помийте сухофрукти теплою водою і залийте їх на 10 хвилин холодною водою.

Налийте в каструлю 3 л води, покладіть груші і яблука і варіть на повільному вогні 15 хвилин. Потім додайте в узвар чорнослив і родзинки і варіть ще 10-15 хвилин.

В кінці додайте мед, дайте закипіти і зніміть узвар з вогню. Накрийте узвар кришкою і залиште на 2-3 години, щоб настоявся. Процідіть узвар і подавайте до столу охолодженим

3. Рецепт вареників:

Для тіста вам знадобиться: 0,5 кг борошна, 250 мл води, 2 ст. ложки рослинної олії, сіль до смаку. Просійте борошно, додайте воду, сіль, рослину олію і вимішайте круте тісто. Накрийте його і залиште приблизно на годину, під час якого можна приготувати начинку. А потім можна ліпити вареники. У них може бути мало тіста і багато начинки.

Інгредієнти для начинки: 0,5 кг картоплі, 1 середня морква, 2 середні цибулини, рослина олія, кріп, мелений чорний перець, сіль. Дрібно поріжте цибулю, натріть на великій тертці моркву, підсмажте на олії і невелику частину засмажкою відкладіть для подальшої заправки готових вареників. Картоплю почистіть і відваріть у підсоленій воді. Зробіть пюре із засмажкою та сіллю. Остудіть і ліпіть вареники. Варіть 5-7 хвилин. У готові вареники додайте решту засмажки.

4. Рецепт вінегрету.

Інгредієнти: картопля – 3-4 середніх або великих шт., морква – 1 велика або 2 середніх, буряк – 1 шт., капуста квашена – 100-150 г, солоні або мариновані огірки – 1-2 великих, цибуля – 1 середня, рослинна олія, сіль, мелений перець. Також на смак можна додавати: зелений горошок, відварна квасоля, консервовані гриби.

Картоплю, буряк, моркву вимити та відварити до готовності. Потім остудити і очистити. Нарізати невеликими кубиками. Огірки нарізати кубиками. Квашену капусту віджати від розсолу. Ріпчасту цибулю очистити і дрібно нарізати. Посолити, поперчити, заправити олією і перемішати.

5. Рецепт голубців:

Інгредієнти: капуста білокачанна 500 гр., тушковані гриби, рис 1/3 ст., сіль, цукор, перець чорний молотий, томатна паста 3 ст.л або помідори 5-6 шт., морква 1 шт., цибуля 2 шт., перець горошком 5-7 шт., лавровий лист 2 шт.

Капусту вимити, видалити у неї качан і покласти в каструлю з окропом. Варити капусту близько 10 хвилин. Відокремилися листя дістати з окропу.

Відварити рис. Через м’ясорубку пропустити тушковані гриби, цибулю. В отриманий фарш додати сіль, перець, рис - перемішати. У фарш додати 3 ст.л  води. У капустяного листа зрізати товсту жилку, викласти трохи фаршу, загорнути капустяний лист конвертиком. Утворені голубці викласти в каструльку.

Приготувати соус: на рослиній олії обсмажити дрібно рубаний лук і потерту на крупній тертці моркву, додати томатну пасту, сіль, трохи цукру, перець горошком, лавровий лист, вода. Соус довести до кипіння.

Отриманим соусом зверху залити голубці, накрити каструлю кришкою і тушкувати на повільному вогні близько 40-50 хвилин.

6. Рецепт холодця з риби:

Інгредієнти: судак вагою 1 кг, цибулина, морква, 1 білий корінь (петрушка, пастернак або селера), 1 пучок зелені, лимон за смаком, 2 лаврові листки, 5 горошин чорного перцю, 2 горошини запашного перцю, 30 г желатину, сіль, 1,5 л води.

Рибу почистити, випатрати, видали зябра і гарненько промий. Як відкинути від риби голову, хвіст, плавники, кістки, шкіру, склади в каструлю разом з овочами і спеціями. Залити холодною водою, доведи до кипіння, зменшити вогонь, ретельно знімаючи піну, що утворюється.

Варити бульйон 1,5 години на дуже слабкому вогні, щоб рідина лише трохи “ворушилася”, а не кипіла. Рибне філе порізати, поклади в бульйон філе, посолити і вари на повільному вогні до готовності 30 хвилин.

Потім витягни з бульйону шумівкою шматочки рибного філе так, щоб не розламати, і розкладіть по порційних посудинка. Бульйон процідіть через кілька шарів марлі. В’язкість бульйону можна перевірити, затиснувши краплю рідини в пальцях – якщо пальці добре злипаються, значить, заливне з риби застигне. Якщо ж клейкості не відчувається, можна використовувати желатин.

Рибу залити бульйоном та поставити в холодне місце для повного охолодження, а потім в холодильник на 4-5 годин.

7. Рецепт смаженої риби:

Якщо ви обрали коропа, то очищаємо від луски і нутрощів. Велику рибу ріжемо на шматки. Посипаємо сіллю і чорним меленим перцем.

Смажимо на олії, без борошна і без кляру, з двох сторін на середньому вогні (можна спочатку накрити кришкою, щоб риба присмажилася всередині).

8. Пиріг з грибами:

Для тіста: 1,5 склянки борошна, 100 г маргарину, 4 г сухих дріжджів, 1/2 ч. л солі, 0,5 склянки рідини (вода), 2 ч. л цукру.

Для начинки: 1-2 цибулини, 500-700 г свіжих печериць, 1/2 ч. л солі

Приготувати пісне дріжджове тісто, прикрити поліетиленовою плівкою і поставити в холодильник як min на 1,5 години.

Цибулю дрібно порізати. У глибоку сковороду налити рослину олію і розігріти на великому вогні. Всипати цибулю і обсмажувати при постійному помішуванні до легкої прозорості. Вогонь зменшити. Гасити цибулю, періодично помішуючи, поки ріжуться гриби.

Гриби нарізати тоненькими пластинками. Всипати в сковороду з цибулею. Перемішати, щоб цибуля піднялася від низу до верху. Підсолити. Додати вогонь до і смажити при постійному помішуванні до потрібного ступеня засмаження грибів (4-7 хв).

Тісто розділіть на дві нерівні частини. Більшу частину розкачайте в коло діаметром 28-30 см (на форму 24-26 см + 4 см на боки), покладіть на змащене деко. На середину кола викладіть начинку та розрівняйте. Другу половину тіста розкачайте в коло діаметром 22-24 см. Маленьким колом накрийте начинку, і, піднімаючи краї нижнього кола, защипайте їх. Верх пирога змастіть яйцем, збитим із 2-3 ст. ложками води (краще використовувати не ціле яйце, а лише жовток). Духовку розігрійте до t = 200 °C і випікайте пиріг до зарум’янювання (приблизно 30 хв).

9. Яблука, запечені з медом і горіхами:

Що потрібно: волоські горіхи очищені – 100 г, яблука великі – 4 шт., мед – 4 ст. л.

Яблука вимити, обсушити. З кожного яблука зрізати верхівку з плодоніжкою, потім акуратно вирізати серцевину.

Горіхи порубати ножем у велику крихту, змішати з медом. Розкласти суміш у підготовлені яблука. Помістити їх в форму для мікрохвильової печі, влити 4 ст. ложки води, накрити. Готувати 2-3 хв. при потужності 100%.

10. Пісні деруни:

Інгредієнти: картопля — 500 г, цибуля — 1 шт., борошно — 2 ст. ложка, сіль, перець.

Натріть картоплю та цибулю, відіжміть зайву рідину. Додайте борошно, спеції, перемішайте. Смажте на розігрітій сковороді до золотистої скоринки.

11. Тушкована капуста:

Інгредієнти: капуста — 500 г, морква, цибуля — по 1 шт., чорнослив — 50 г, томатна паста — 2 ст. л.

Наріжте капусту, моркву та цибулю. Обсмажте овочі, додайте чорнослив і томатну пасту. Тушкуйте на середньому вогні 30 хвилин, додаючи воду за потреби.

12. Пампушки з часником:

Інгредієнти: борошно — 500 г, дріжджі — 1 ч. ложка, вода — 250 мл, олія — 2 ст. ложка, часник — 3 зубчики.

Замісіть тісто з борошна, дріжджів, води та олії. Дайте піднятися 1 годину. Сформуйте кульки, випікайте за 200°C 20 хвилин. Змішайте подрібнений часник з олією, змастіть пампушки перед подаванням.

Нагадаємо, ми писали,у скільки обійдуться 12 страв за новими цінами супермаркетів Дніпра

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#056 #Дніпро #новини Дніпро #новини Україна #сайт Україна #сайт Дніпро #новости Днепр #новости Украина #ситуація в Дніпрі
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Рід наш прекрасний духовністю. Наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали з покоління до покоління. Українці вміли відчувати природу, черпати здоров’я, силу й красу з її лона; всі творчі сили людини були спрямовані на зміцнення сім’ї, свого роду.
Оголошення
live comments feed...