"Невидимий вбивця": як Дніпрі погіршилась якість повітря та що робити
Сьогодні з самого ранку у Дніпрі фіксують погіршену якість повітря. Індекс якості при нормі 50 AQI, складає 150. Це становить ризик для людей, чутливих до забруднень. Якщо ця межа перетне цю цифру, то буде загроза абсолютно для всіх мешканців.
Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на АccuWeather.
Поточні забруднювачі, які наразі виявлені у повітрі:
- PM 2.5. Дуже нездорово. Дрібнодисперсні речовини – це частинки забруднювачів діаметром менше 2,5 мікрометрів, які можуть потрапляти в легені та кров, що призводить до серйозних проблем зі здоров’ям. Найбільш серйозні наслідки стосуються легень і серця. Дія може спричинити кашель або утруднене дихання, загострену астму та розвиток хронічних респіраторних захворювань.
- PM 10. Погано. Тверді частинки – це частинки забруднювачів діаметром менше 10 мікрометрів, які можна вдихнути. Частинки розміром більше 2,5 мікрометрів можуть осідати в дихальних шляхах, що спричиняє проблеми зі здоров’ям. Вони можуть призвести до подразнення очей і горла, кашлю або утрудненого дихання та загострення астми. Більш часта і надмірна дія може призвести до серйозніших наслідків для здоров'я.
- NO 2. Погано. Вдихання повітря з високим вмістом діоксиду азоту збільшує ризик виникнення проблем з дихальною системою. Кашель і утруднене дихання – поширені й серйозніші проблеми зі здоров’ям, як-от респіраторні інфекції, можуть виникати у разі тривалішої дії.
Які наслідки для здоров'я можуть бути
У різній мірі на здоров’я всіх людей впливають забрудники повітря, зокрема, дрібнодисперсний пил РМ2,5, якого ще називають невидимим вбивцею. Перерахуємо наслідки для здоров'я, що завдаються вдиханням його зважених часток протягом тривалого періоду (рік або більше):
- зниження функції легень та розвиток хронічного бронхіту;
- підвищення ризику розвитку бронхіальної астми у дітей;
- підвищення ризику розвитку серцево-судинних захворювань, серцевих нападів та інсультів;
- підвищений ризик розвитку раку легень;
- вищий ризик розвитку діабету;
- неврологічні ефекти у дорослих, що включають зменшення об'єму мозку, зниження когнітивних функцій та деменцію;
- скорочення тривалості життя на 8 та більше місяців.
Короткостроковий вплив частинок PM може виражатися у подразненні очей, носа, горла та легень, кашлі, чханні, нежиті та задишці. При цьому навіть короткочасний вплив може завдати серйозної шкоди здоров'ю, якщо концентрація завислих речовин висока. Негативні ефекти можуть розвинутися протягом кількох годин, і через кілька днів.
Як у Дніпрі погіршується повітря
Погіршується повітря у Дніпрі періодично. Частіше буває в нормі. Тому шкода для здоров'я мешканців не така критична.
Як розповів директор Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради Олег Семенко, промислові підприємства намагаються бути екологічно відповідальними.
"Всі промислові підприємства міста надають нам свої екологічні плани. Ведеться ця робота постійно.
На жаль, війна внесла свої корективи, і частина обладнання виведене з ладу. Але треба віддати належне тому, що є підприємства міста, які дійсно займаються екологічними проблемами: установка додаткових фільтрів, ремонт старого обладнання. Все це ведеться не такими темпами, як було до війни", - пояснив він.
Як захистити організм при підвищені дрібнодисперсного пилу
Заміри концентрації частинок PM2.5 та PM10 ведуться. За якістю можна слідкувати за посиланням.
Панікувати не варто. Якщо ви бачите, що повітря сильно погіршене, то бережіть себе. Аби уберегти себе в такі дні потрібно уникати занять просто неба та перебувати в приміщенні. Якщо є необхідність бути на вулиці, то одягайте захисні маски.
Людський організм здатний самостійно виводити часточки дрібнодисперсного пилу, але у дуже невеликих обсягах та повільно. РМ2,5 мають помірно негативний вплив на здоров’я лише тоді, коли людина не живе в умовах забрудненого атмосферного повітря, а дихає ним лише час від часу.
Не існує спеціальних способів очистити організм від дрібнодисперсного пилу, можна лише допомогти організму це робити: вести здоровий спосіб життя, пити достатню кількість води, спати не менше 7-8 годин на день та обмежувати вплив стресу.
Також долучайтеся до розумного озеленення вашого населеного пункту. Посадка більшої кількості дерев і рослин є ефективним способом захисту від забруднення повітря. Дерева фільтрують і очищають повітря від шкідливих забруднювачів повітря.
Бережіть природу і один одного! Борімося за чисте повітря в Дніпрі сьогодні та завтра!