• Головна
  • "Золота середина": у Дніпрі повертають старі назви вулиць
17:30, 18 грудня 2024 р.

"Золота середина": у Дніпрі повертають старі назви вулиць

"Золота середина": у Дніпрі повертають старі назви вулиць

Сьогодні у Дніпрі на сесії міської ради депутати проголосували за масштабне повернення топонімів. Йдеться про Амур-Нижньодніпровський район і ще 19 назв.

Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на міськраду Дніпра.

Для зміни назв вулиць та провулків враховували, зокрема, колективні звернення мешканців міста, результати проведення громадських слухань у райадміністраціях, а також листи Українського інституту національної пам'яті.

«Ми знайшли з колегами з військової адміністрації так звану «золоту» середину. Там, де люди вимагали залишити найменування або внести нові найменування — там ми пішли людям назустріч», — зазначив мер Дніпра Борис Філатов.

Обґрунтування щодо походження назв топонімів міста Дніпра:

1. Вулиця 20-річчя Перемоги. Походження назви повʼязано з ювілейною річницею Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945, коли здійснювався активний розвиток та забудова житлового масиву Придніпровськ.

2. Амур-Нижньодніпровський район.

3. Сквер Амурський Парк. Назва «Амур» походить від історичної назви місцевості. Це назва робітничого селища на заході від Мануйлівки. Франкомовному бельгійському керівництву промисловості було важливим фактором закріплення французького слова lа Amour (любе, улюблене) за робочим селищем Файнберга. Таке ставлення бельгійців до робітничого селища було обумовлено надприбутковими статками, що забезпечував їм завод з працьовитими робітниками - українцями, мешканцями Амуру. Проспект Воронцовський, який розташований на території колишнього поселення Мануйлівки, під час «декомунізації», з метою повернення історичної назви місцевості було перейменовано на проспект Мануйлівський. За таким принципом буде доречним залишити назву історичного поселення у назві району «Амур-Нижньодніпровський».

4. Вулиця Арсенальна.

5. Провулок Арсенальний. Назва походить від слова «арсенал» (склад зброї та військового

6. Вулиця Архітектора Богданова. Богданов Ігор Валентинович (1954-2021) - відомий дніпровський архітектор, головний архітектор Дніпропетровської області, заслужений архітектор України, член президії правління Національної Спілки України, член правління Дніпропетровської обласної організації спілки архітекторів України. Саме за період керівництва Ігоря Богданова місто Дніпро отримало сучасний архітектурний вигляд та неофіційний статус «архітектурна столиця України».

7. Вулиця Білоріченська. Назва походить від словосполучення «біла річка». Річки з подібною назвою є досить поширеними в Україні від Івано-Франківщини до Луганщини.

8. Вулиця Братська.

9. Братский провулок. Походження назв вулиці і провулка повʼязано зі спадкоємцями засновника колишнього запорізького поселення Діївка, братами Дієнками (синами Максима Дія).

10. Вулиця Волівачів. Прізвище одних з перших поселенців території історичної місцевості Плахтієве (куточок селища Таромського). Також воно повʼязане з відомими людьми селища Таромського, як наприклад, Васильович Волівач (1924-2011) - мешканець селища, учасник Другої світової війни, Почесний громадянин міста.

11. Сквер Івана Старова. Старов Іван Єгорович (1744-1808) - видатний архітектор та містобудівник XVIII ст., автор генерального плану розвитку міста Катеринослава (нині - міста Дніпра). Основні містобудівні рішення генерального плану Івана Старова збережені в планувальній структурі міста Дніпра до сьогодення та формують його самобутній характер, як містобудівне утворення. Назву присвоїли під час «декомунізації» у 2015 році, коли один з центральних скверів нашого міста - Жовтневий було перейменовано на честь першого архітектора міста - Івана Старова.

12. Вулиця Каспійська. Походження назви повʼязане з гідронімом Каспійське море - безстічна водойма, яка класифікується як повноцінне море або як найбільше безстічне озеро на Землі. Як і Чорне море, Каспійське море становить собою залишки стародавнього моря Паратетіс (Paratethys), яке входило в систему Океану Тетіс десятки мільйонів років тому.

13. Провулок Кибальчича. Кибальчич Микола Іванович (1853-1881) - український винахідник, революціонер-народник, розробив проєкт реактивного літального апарату, борець проти царизму та російського самодержавства.

14. Вулиця Короленка.

15. Провулок Короленка. Короленко Антон Петрович (?-1690-1738-?) - нащадок козацько- старшинського роду Королів з Миргород, отаман Миргородський (1713-1721), наказний сотник Миргородський (1723-1738).

16. Вулиця Платонова. Платонов Юрій Гаврилович (1894-1953) - український географ і прозаїк. Учасник «Техно-мистецької групи А» - української літературної й науково- технічної організації, заснованої у 1928 року в Харкові, яка існувала до 1931 року. Автор популярних нарисів «Китай у минулому і тепер» (1925), «Америка (Сполучені Штати Північної Америки)» (1926), антирелігійної збірки «Кінець світу» (1929), повісті для дітей «Хмереч» (1931).

17. Вулиця Приморська. Приморськ - місто України у Запорізькій області, а також частина територій України, яка омивається водами Чорного та Азовського морів.

18. Вулиця Співдружності. Походження назви від слова «співдружність». Завдяки європейської співдружності Україна отримує підтримку та допомогу від європейських країн.

19. Вулиця Таращанська. Тараща - місто України у Київській області.

20. Вулиця Шаляпіна. Шаляпін Федір Іванович (1873-1938) - співак, режисер, художник, неодноразово відвідував Дніпро, був приятелем Тараса Шевченка і грав у українських пʼєсах. За рекомендацією Українського інституту національної памʼяті назву вулиці на честь Федора Шаляпіна має бути збережено.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#056 #Дніпро #новини Дніпро #новини Україна #сайт Україна #сайт Дніпро #новости Днепр #новости Украина #ситуація в Дніпрі
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...