Стаціонуючий циклон і "Борис": чи загрожує Україні катастрофічна повінь, як в Європі?
У країнах Центральної Європи разом із Польщею, Румунією, Чехією, Австрією та Молдовою 14 та 15 вересня пройшли сильні дощі потужні. Вони спричинили повені та призвело до загибелі людей, евакуацій та руйнування будинків.
Чи загрожують повені Україні розповіли синоптикині Наталія Птуха та Наталка Діденко, передає редакція сайту 056.
Негоду та масштабні повені у країнах Європи спричинив циклон, який вирує на одному місці дві доби. Свою роль у цьому відіграли також і наявні перепади температур.
"Над центральною Європою був затік із північних широт холодного повітря. В той самий час над південно-східною частиною (над територією України, над Чорним морем) розташувалась тепла повітряна маса. І ось такий контраст, ось така ситуація спричинила такі інтенсивні опади й у результаті - підйом рівнів води", - розповіла Птуха.
Вона уточнила, що над південною Європою був навіть не просто один циклон, а "багатоцентрова система".
"Там багатоцентрова така зараз система над південною Європою. Залишається поле зниженого тиску. Але саме найінтенсивніший центр, який був, його європейські колеги назвали "Борисом", - зазначила спеціаліст.
Ця повінь мала такі наслідки:
- У Польщі найбільше постраждали Нижньосілезьке, Опольське, Сілезьке та Малопольське воєводства, де відбулися великі підтоплення. Обвалився міст у місті Глухолази, а одна людина загинула в Клодзко.
- У Румунії повінь зруйнувала або серйозно пошкодила тисячі будинків, загинули щонайменше чотири особи й близько 25 000 мешканців були без електрики.
- У Чехії серйозні перебої з електропостачанням торкнулися понад 200 000 мешканців, евакуйовано понад 10 тисяч людей; триває пошук трьох зниклих осіб після падіння автомобіля в річку.
- Австрія та Молдова також зазнали суттєвих збитків від повеней, до того ж в Австрії загинув пожежник, а в Молдові річка Бик вийшла з берегів, що зупинило транспортне сполучення та призвело до затоплення Кишинівського театру опери та балету.
Щодо України, то відчули його в Одеській області, а також у Карпатському регіоні. Там випадали опади різної інтенсивності, спостерігався певний підйом рівня води в гірських річках.
Птуха розповіла, що повінь, яка наробила лиха в Європі, України не дістанеться.
"Максимум цього циклону припав саме на вихідні дні (14-15 вересня). І те що в нас було, в Одеській області, у Карпатському регіоні - випадали опади різної інтенсивності, спостерігався певний підйом рівня води в гірських річках (але все було в межах русел, максимально піднялося до 70 см по деяких окремих річках, але без негативних наслідків)", - уточнила синоптик.
За її словами, зараз "всі фронтальні системи цього циклону відтісняються назад, у південно-західному напрямку".
"Тому, що в нас вже посилюється з північного сходу поле високого тиску. І воно нам забезпечить більш спокійну ситуацію", - пояснила експерт.
Вона визнала, що певні "залишкові процеси" можуть спостерігатися подекуди у південних областях, на Закарпатті та Прикарпатті - впродовж найближчих кількох днів.
"Але це - локальні дощі короткочасного характеру. Надалі вже у більшості областей впродовж більшості часу - до кінця тижня - переважатиме погода без опадів, з доволі комфортним температурним фоном", - підсумувала фахівець.
Також заспокоїла українців Наталка Діденко, яка заявила, що повінь нам найближчим часом не загрожує.
"Стихійне лихо, яке трапилося в Чехії, Словаччині, Румунії, Польщі, Австрії, викликане тривалими сильними дощами, які зумовив стаціонуючий циклон середземноморського походження. А точніше, генуезького.
І одразу хочу сказати, що саме в цьому випадку не зовсім коректно називати якісь імена, бо це була скоріше циклонічна депресія з кількома центрами низького атмосферного тиску.
Які отримували, відповідно, кожен свої імена. Тому тут чи Борис, чи хто інший - не важливо.
Важливо, що ця депресія, перемістившись із півдня, як вкопана, стала над центром Європи і поливала дощами аж до катастрофічних наслідків, включно, на жаль, із людськими жертвами", - акцентувала Діденко.
За її словами, надалі в Україні переважатиме суха погода, хіба лише 18-го вересня на заході та півдні - локальні дощі, температура повітря в більшості областей істотно не зміниться.
"Так, будуть пересушеними і повітря, і земля. Але знову кажу - краще вже така сухінь, аніж страшне стихійне лихо, як у центрі Європи", - відсумувала вона.