В Україні штрафуватимуть за надсилання принизливих повідомлень сексуального характеру: що потрібно знати
В Україні введуть нові штрафи за образливі вислови та зображення сексуального та гендерного характеру в інтернеті надіслані за допомогою засобів електронного зв'язку. Відповідний закон в цілому ухвалила Верховна Рада, тепер його має підписати президент.
Про це повідомляє редакція сайту 056.
Закон вводить покарання за сексуальне насильство шляхом вербальної чи невербальної комунікації (повідомлення в інтернеті чи у месенджерах тощо). Сюди також входять зображення сексуального характеру: надіслані "хтивки" та "дікпіки". Таких правопорушників штрафуватимуть на суму від 1360 до 2720 грн. Також можливе покарання громадськими чи виправними роботами.
Окрім цього, цей закон збільшив відповідальність за сексуальні домагання та насильство за ознакою статі. Зокрема, за сексуальні домагання відтепер передбачена адміністративна відповідальність.
Так, КУпАП доповнено новими статтями 173-6 (вчинення насильства за ознакою статі), 173-7 (сексуальне домагання) і 173-8 (невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце тимчасового перебування у разі винесення такого припису).
За новою статтею 173-6 вчинення насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, спрямованих проти конкретної особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві, внаслідок чого була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілого, – тягне за собою штраф від 1 700 до 3 400 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
За іншою новою статтею 173-7 КУпАП сексуальне домагання, тобто умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), у тому числі з використанням електронних комунікацій, – тягне за собою накладення штрафу від 1 360 до 2 720 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
Також у Законі «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» встановлюється, що сексуальне домагання – це дії сексуального характеру (що не посягають на статеву свободу чи статеву недоторканість особи), виражені вербально, невербально або фізично (слова, жести, рухи тіла, доторкування, поплескування або інші аналогічні дії), які ображають чи принижують гідність особи та можуть супроводжуватися створенням щодо неї залякувального, ворожого або образливого, принизливого середовища (ситуації).
Дається визначення і насильству за ознакою статі. Це діяння, спрямоване проти особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку, тощо) жінки або чоловіка в суспільстві, або діяння, що стосуються переважно осіб певної статі чи зачіпають їх непропорційно, які завдають фізичної, сексуальної, психологічної або економічної шкоди чи страждань, включаючи погрози таких дій, у публічному або приватному житті.
Закон ухвалили у зв’язку з ратифікацією Стамбульської конвенції. Стамбульська конвенція — міжнародна угода Ради Європи, яка криміналізує та запобігає насильству проти жінок і захищає постраждалих.