• Головна
  • Великдень в Україні: коли пекти паску та фарбувати яйця
16:00, 1 травня 2024 р.

Великдень в Україні: коли пекти паску та фарбувати яйця

Великдень в Україні: коли пекти паску та фарбувати яйця

5 травня 2024 року християни східного обряду святкуватимуть свято Світлого Великодня.

Редакція сайту 056 розкаже, коли краще пекти паски та фарбувати яйця.

Паска - символ Агнця Божого, який був розп'ятий за наші гріхи на хресті, символічний хліб в ім'я свята Воскресіння Христового. З давніх-давен в церкві напередодні Великодня випікали церковний хліб циліндричної форми. Такий хліб називався "артос", або "квасний хліб". Пізніше паску почали пекти парафіяни вдома. Вважалося, що яка вийде паска, такий рік чекає на сім'ю.

За церковними настановами найкраще паску пекти в Чистий четвер або у Велику суботу, тобто для вірян східного обряду 2 чи 4 травня. В Чистий четвер потрібно змити всі гріхи водою, прибратися і пекти паски. Проте в деяких регіонах України, наприклад, на Слобожанщині можна було почути, що пекти паску можна і в Страсну п'ятницю, але бажано до того, як винесуть плащаницю. Раніше паска готувалася цілу добу, в середу готувалася опара для паски, яку на цілу ніч напередодні Чистого четверга ставили у тепле місце. Процес приготування паски вважався особливим, нерідко всіх виганяли з хати, щоб не заважали підійти тісту, та читали молитву. Викидати залишки пасок категорично заборонялося. В крайньому разі крихти пасок закопували на городі для кращого врожаю.

Коли фарбувати яйця на Паску 2024

Яйця завжди були символом зародження нового життя. Згідно з легендою, пасхальне яйце є символом Гроба Господнього. За церковними традиціями крашанки та писанки фарбують в той самий день, коли печуть паску - у Чистий четвер на Страсному тижні. Разом із паскою у Велику суботу крашанки несуть святити до церкви.

Традиційно крашанки варять у лушпинні цибулі, віск, фарби чи писачок почали використовувати пізніше у XX сторіччі.

Тому крашанками називають однотонні яйця, а писанки - розписані вручну. Через це "класичні" крашанки мають жовто-коричневий колір. Найчастіше фарбують крашанки у коричнево-червоний колір. З цим, напевно, пов'язана легенда про Марію Магдалину. Коли вона після Воскресіння Христа розповіла про це імператору Тиберію, то він не повірив і сказав: "Це неможливо, так само як не можливо білому яйцю стати червоним". У цю секунду яйце, що тримала Марія, почервоніло. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#військовий стан #Дніпро #Україна #056 #СТОЇМО #ЗупинимоОкупантів
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...