"Ну годувати - це ж, як в туалет ходити": Colin’s у Дніпрі проти грудного вигодовування
У Дніпрі у торгівельному центрі Караван в магазині одягу Colin’s виникла неприємна ситуація. Персонал магазину порівняв годування немовля з ходінням у туалет.
Редакція 056 розбиралася у ситуації і як відстояти свої права.
Співзасновниця та голова ГО "SaveDnipro" Ірина Черниш зараз перебуває у декретній відпустці. Разом з чоловіком і сином-немовлям обирала собі на примірку дві пари джинсів, в цей час малий почав плакати з вимогою їсти. Ірина взяла джинси і пішла до примірочної для годування і примірки.
Все відбувалося у будній день, тому всі, окрім однієї роздягальні були вільні. Ірина сіла і почала годувати. Чоловік у цей час стояв з візочком навпроти і чекав, аби забрати сина і дати джинси на примірку.
В цей час повз роздягальню проходила консультантка, яка побачила процес годування. Після цього вона сповістила, що правила магазину забороняють це робити.
«В нас не можна годувати. Це заборонено правилами магазину. В ТЦ для цього є окрема кімната!», - повідомила консультантка.
У Ірини в першу секунду відняло мову, після того як вона оговталась - сказалв: «Правилами магазину? Ви впевнені? А якщо моїй дитині треба зараз поїсти?»
На що консультантка відповіла: «Ну годувати це ж як в туалет ходити, для цього є окреме приміщення».
Після цього порівняння, Ірині ледь не стало погано. Обурена мати негайно стала вимагати покликати адміністратора.
На цей момент адміністраторка в магазині була відсутньою і тому довелося чекати, продовжуючи годувати дитину. Адміністраторка підійшла вже ознайомлена продавчинею з ситуацією. Далі розмову можна подивитися на відео, яке записав чоловік Ірини.
Коли увімкнулася камера, біля начальниці продавчиня змінила тон і почала намагатися виправдовувати свою поведінку. Звичайно, ніякі правила магазину не були і не могли бути порушені Іриною. В свою чергу адміністраторка також намагалася виправдати свою колегу, закопуючи репутацію магазину ще більше: «можливо, вона зробила зауваження і мала на увазі, що вам треба було прикритися від людей? Вам так зручно (говорячи про частину груді Ірини, якою вона годувала)?».
На своїй сторінці у Facebook Ірина написала, яка дичина ж закладена в цій всій історії, що сталася у воюючій країні, де жінки наважуються на народження дітей, які вигодовують крихіток під ракетами і в бомбосховищах, а не в «окремих кімнатах».
В подібній ситуації може опинитися кожна матуся з немовлям. Питання в тому, чи знає вона свої права і чи зможе відстояти себе. Саме для захисту жінок, Ірина прописала правила, які дозволяють грудне вигодовування у громадських місцях. Інше питання на скільки психологічно може жінка використовувати людне місце для годування.
Основні правила грудного вигодовування
- Грудне вигодовування це не тільки базова потреба дитини їсти. Тим паче їсти дитина може хотіти і кожні пів години. Грудне вигодовування - це ще безпека, заспокійливе, комунікація з мамою, яка є всесвітом для маленької людини. Цей процес не можна нормувати, обмежувати чи забороняти. Годування на вимогу (тобто, одразу) - запорука повноцінного розвитку дитини.
- Кімнати мами і малюка в першу чергу створена для гігієнічних потреб - заміна пелюшок/підгузників, переодягання. Якщо жінка хоче, то може там годувати. Може, а не має. А хочуть жінки цього переважно через отакий осуд людей, які прирівнюють годування до випорожнень.
- Годування груддю - абсолютно і беззаперечно цивілізований процес. Упередження на цей рахунок мають виключно обмежені та соціально незрілі суспільства. Виходить, що сексуалізація жіночих грудей обмежує розвиток дитини в буквальному сенсі.
- Грудне вигодовування - це дуже важко і може бути боляче і виснажливо, зі сльозами, з температурою і т.д. Тож суспільство має бути максимально дружнім до жінки, яка годує, аби якомога більше жінок наважувалися годувати грудьми заради здоровʼя нації. Бо грудне вигодовування - це безумовний фундамент здоровʼя. Тож інституції, компанії, та просто люди мають допомагати та підтримувати, а не обмежувати, засуджувати та чинити супротив.
"Я зріла людина, мама двох дітей та громадська діячка. Я можу постояти за себе, вмію захиститися навіть в такій чутливій темі (бо питання малюка для жінки це сакральна тема і Ахілесова пʼята). Тоді як інша жінка може бути ураженою, сприйняти все за чисту монету. Відірвати дитину від грудей, побігти з кричущим малям до туалету і годувати на громадському унітазі, бо хтось має схиблене уявлення щодо ГВ. І ця жінка на все життя буде мати травму, бо «наважилась» просто погодувати свою дитинку тоді, коли вона цього потребувала.
І наостанок, уявіть, якщо б в цій ситуації замість грудей була би пляшка з сумішшю. Чи зробила би ця продавчиня таке зауваження? Чи стала би виганяти з магазину? 100% ні!
Ця дівчина може їсти чіпси чи бургер на людях, в кінотеатрі, магазині, на вулиці. То чому вона не робить це в «окремій кімнаті», подалі від людей? Чому не прирівнює своє споживання їжі до походу в туалет?
Чому природня потреба немовляти була засуджена та обмежена представницею компанії Colin’s?!
Питання не риторичне і я вимагаю отримати на нього відповідь!
Також я вимагаю від компанії Colin's Ukraine публічних вибачень. І головне - передивитися свої цінності та провести просвітницькі заходи з персоналом з цього питання.
В свою чергу я звертаюсь до (потегайте, будь ласка, кого знаєте) інституцій громадянського суспільства та інших установ, які підтримують та є дружніми до ГВ, доєднатися до публічних/офіційних звернень до компані Colin’s з приводу позиціонування та цінностей компанії, яки транслюють їх представники з приводу грудного вигодовування. Якщо таке ставлення ігнорувати, то вся діяльність щодо мотивації та підтримки жінок, що годують, просто буде марною, бо годуюча жінка - не арештант, її не можна запхати в «окрему кімнату»!
Дівчата, чи був у вас подібний досвід, чи годували ви в публічних місцях і, чи комфортно почувалися?
І наостанок, мене розбирала лють, огида, а зараз - іспанський сором за таких представників мого багатостраждального суспільства, для якого обʼєднання та підтримка мають стати виключними цінностями - цінностями цивілізованого світу, а не світу орків, що готові жерти один одного", - поділилася Ірина.