Індивідуальні юридичні консультації, тренінги та ради ВПО: як переселенцям на Дніпропетровщині допомагають інтегруватися в нову громаду
З початку повномасштабного вторгнення Дніпропетровська область прийняла понад 389 тисяч людей, які були вимушені залишити свої домівки. Понад 146 тисяч українців зупинилися саме в Дніпрі. Це другий регіон України за кількістю зареєстрованих переселенців.
Як допомогти їм відбудувати життя в громаді, яку юридичну підтримку можуть отримати нові жителі області та як сприяють цьому ради ВПО – розповідає Оксана Крупій, регіональна координаторка програми «Єднання заради дії», що впроваджується міжнародною організацією IREX в Україні разом з благодійною організацією «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.
З якими проблемами найчастіше стикаються переселенці у вашому регіоні? Які в них потреби?
- Передусім це відсутність соціального або тимчасового житла та не дуже зручний механізм державної компенсації за оренду помешкань для переселенців, адже винаймати квартиру самотужки в Дніпрі дорого. Та й орендодавці часом мають упереджене ставлення до внутрішньо переміщених українців.
Ще серед потреб – працевлаштування, перекваліфікація або безкоштовні курси. У центрі зайнятості є багато програм, але люди недостатньо обізнані про них. Це ж стосується гуманітарної допомоги, доступу до безкоштовних ліків і медичних послуг. Тому людей необхідно інформувати та залучати. Особливо тих, які живуть не в місцях компактного проживання, а у віддалених районах. Для цього потрібно багато їздити та роз’яснювати, чим ми й займаємося.
Яким чином програма «Єднання заради дії» може допомогти?
- Ми проводимо різноманітні заходи для покращення інтеграції переселенців: форум-вистави, тренінги, навчання на різну тематику, приміром, щодо втраченого майна чи відновлення документів. Також допомагаємо створити та підтримуємо ради ВПО, за потреби надаємо індивідуальні консультації.
Розкажіть більше про правову допомогу. З якими саме питаннями найчастіше звертаються переселенці до юриста ВПО?
- Більшість питань стосуються компенсації за пошкоджене або зруйноване житло. Також наш юрист допомагає із відновленням документів, отриманням свідоцтв про народження і смерть. Якось юристу зателефонував чоловік, який із перших днів повномасштабного вторгнення захищає Україну. У травні помер його дід, який через слабкий стан здоров’я не зміг виїхати з окупованої території. Для оформлення свідоцтва та прийняття спадщини треба було підтвердити факт смерті. Чоловікові надали юридичну консультацію, підготували заяву та клопотання. Він надіслав заяву до суду поштою. Через брак часу справу розглядали без участі заявника. У цій справі вже є позитивне рішення суду на користь військового, тож він має під час відпустки забрати рішення та звернутися до РАЦС для отримання свідоцтва про смерть.
З яких іще питань переселенці можуть отримати індивідуальну юридичну консультацію?
- Окрема специфічна група питань – трудові відносини. Зокрема, як працевлаштуватися у новій громаді, якщо люди ще офіційно не звільнені на тій території? Або як оформити пенсію, якщо неможливо забрати трудову чи інші документи? А ще розпитують щодо оплати комунальних послуг, зокрема, коли житло залишилося на тимчасово окупованій території. Телефонують навіть щодо кредитів, стягнення аліментів і розлучень. Ми знаходимо відповіді у чинному законодавстві, за потреби разом складаємо заяви та запити, і потім покроково пояснюємо, як людина має діяти далі. У нас індивідуальний підхід до кожного.
Порадьте інформаційні матеріали для переселенців, в яких ВПО можуть знайти алгоритм дій з різних питань?
- Нам дуже допомагають методичні матеріали, які розробила програма «Єднання заради дії». Це посібник із 12 розділів, який містить відповіді на всі поширені питання переселенців: пошук житла, оформлення довідок, працевлаштування тощо. Для людей це важливий документ, який вони потім періодично перечитують.
Якось до нас підійшла жінка і запитала, де можна отримати кредит на смартфон, щоб зареєструватися в «Дії» та подати запит на компенсацію за пошкоджене житло. Ми їй роз’яснили, що є й інші шляхи, без витрат на новий телефон, які були явно непосильні для переселенки. Ми розповіли, куди треба піти, як написати заяву, показали сайт і посібник, де все чітко і зрозуміло розписано. До речі, він та інші корисні для ВПО матеріали доступні також в електронному форматі на сайті.
Які позитивні зміни Ви помітили в житті переселенців після знайомства з програмою «Єднання заради дії»? Який є прогрес, на вашу думку?
- Це довіра людей і реальний результат, коли вони телефонують і кажуть: «Я все отримав, я все зробив, дуже вам дякую». Так, це нелегкий шлях, але ми проходимо його разом. Наприклад, одна жінка нікому не показувала своїх документів, бо не довіряла людям. Вона мала низку важливих свідоцтв на житло, але вважала, що вони знищені. А коли ми з юристом прийшли на консультацію, вона раптом приносить теку та каже: «А подивіться, що там у мене». Тут все і знайшлося. Так сталося, бо жінка побачила людей, які дійсно хочуть їй допомогти. І таких випадків багато.
Ви згадували ради ВПО. Розкажіть детальніше, чому такі ради потрібні Дніпропетровщині?
- З початку війни Дніпропетровщина стала своєрідним хабом для переселенців. Наразі за кількістю зареєстрованих ВПО регіон поступається лише Києву та Київській області. Тому виникла потреба у запуску майданчика, де переселенці зможуть заявляти про свої проблеми та вести діалог із місцевою владою. Рада ВПО – це консультативно-дорадчий орган, який є такою собі платформою для комунікації між представниками місцевої влади, громадських організацій, бізнесу, благодійниками та внутрішньо переміщеними особами. Це допомагає захищати права ВПО та покращувати їхню інтеграцію в нову громаду.
Чи є вже позитивний досвід роботи рад ВПО на Дніпропетровщині? Хто увійшов до рад?
- У Дніпропетровській області за підтримки нашої програми вже понад два роки працюють ради ВПО у Кривому Розі та Кам’янському. У планах – ради ВПО у місті Дніпрі та при Дніпропетровській обласній військовій адміністрації. Більшість членів рад є вимушеними переселенцями, при чому деякі з них, як у Кривому Розі, – ще з 2014 року. А отже, вони як ніхто розуміють першочергові потреби ВПО та підказують органам місцевого самоврядування, на що треба звернути увагу.
Як іще програма «Єднання заради дії» допомагає переселенцям, окрім юридичної підтримки та формування рад ВПО?
- Людям потрібна надія на майбутнє. Ми намагаємося скерувати їх, організувати їхні подальші кроки. Крім того, більшість ВПО мають посттравматичний синдром і потребують турботи, спілкування, людського ставлення, щоб відчути себе потрібними в новій громаді.
Ви бачите результати вашої роботи?
- З нами співпрацюють органи влади, до програми «Єднання заради дії» є довіра громади. Дуже позитивно вплинув форум, який ми проводили 20 червня в Дніпрі, де була можливість об’єднати представників органів місцевого самоврядування і громадськості. Ми переконалися, що наша думка важлива. Зараз також активно беремо участь у створенні рад ВПО при обласній військовій адміністрації та при Дніпровській міській раді. Це означає, що в регіоні знають про нашу роботу.
Серед іншого, для нас є важливою робота із дітьми. Ми вже провели інтеграційні заходи для дітей ВПО і громад у Дніпрі, Кам’янському і Кривому Розі. Звісно спочатку учасники були між собою незнайомі, але потім тренери їх згуртували! Наприклад, у Кривому Розі вразила одна дівчинка ВПО: в неї було стільки турботи до кожного! І взагалі дітки брали активну участь. Це було щось кольорове, яскраве, ці емоції, сміх… Чудово, що в них є спільне дитинство і ніхто не може його забрати.
Отримати безкоштовну юридичну допомогу та ознайомитися з корисними матеріалами для ВПО можна на сайті програми «Єднання заради дії».
* Єднання заради дії — це програма, яка має на меті об’єднання ВПО, членів приймаючих громад, представників органів державної влади та представників ЗМІ, щоб вирішувати конфлікти на місцевому рівні, інтегрувати ВПО, створювати інклюзивне, демократичне та згуртоване суспільство.
Ця стаття стала можливою в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується міжнародною організацією IREX разом з Благодійним Фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.