• Головна
  • "Великдень" чи "Пасха", "куліч" чи "паска": як правильно говорити
14:00, 21 квітня 2022 р.

"Великдень" чи "Пасха", "куліч" чи "паска": як правильно говорити

"Великдень" чи "Пасха", "куліч" чи "паска": як правильно говорити

В неділю, 24 квітня - одне з найбільших церковних свят - Воскресіння Христове. Напередодні редакція сайту 056 вирішила нагадати, як правильно називається саме свято та його атрибути українською мовою.

"Великдень" чи "Пасха"

В усіх словниках української мови закріплена назва "Великдень". Це слово походить від "Великий день".

Також є ще один, церковний, варіант - "Воскресіння Христове". Він поширений не лише серед священників, а й в урочистому стилі та в художніх творах.

В деяких регіонах України Великдень називають "Паскою". Особливо популярний цей варіант в "суржику" та українській мовній церковній традиції. Таку назву можна зустріти і в деяких художніх творах.

Та в словнику української мови Бориса Грінченка взагалі немає слова "Пасха". Проте воно є інших словниках, і означає "Пейсах", "Песах" - свято в іудеїв, в перекладі означає перехід і пов'язане з виходом євреїв з Єгипту, де вони перебували в рабстві.

"Паска" чи "куліч"

В українській мові солодкий обрядовий хліб, який печуть на Великдень, має назву "паска". Термін походить від єврейської назви свята "Пасха" або "Песах", яке іудеї святкують в березні-квітні. Та слово прижилося в нашій мові через спільне проживання українців і євреїв на одній території. Відповідно, існував взаємовплив як мови, так і кухні та культури.

Слова "куліч" в українській мові не існує. Це російський варіант назви святкової випічки. Та дехто помилково вважає, що "паска" - хліб, який готується з борошна, а "куліч" - десерт без борошна.

"Сир" чи "творог"

"Творог", а також "творожна паска" - поширені русизми. В українській мові таких слів не існує. Правильно говорити "домашній сир" або просто "сир", "сирна паска".

"Крашанки", "писанки" чи "яєчка"

Курячі яйця, які традиційно розфарбовують до свята, потрібно називати "крашанками" (якщо вони пофарбовані в один колір) чи "писанками" (якщо вони мають орнамент).

Та називати цей атрибут великого церковного свята "яєчками" не варто. Адже це слово означає "парні чоловічі статеві залози".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#056 #Днепр #новости Днепр #война #ВСУ #новости Украина #сайт Днепра #Пасха Днепр
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...