• Головна
  • У Зеленодольську «знищують» ліцей – на захист АРЛІ об’єдналися сотні людей
Новини компаній
11:00, 16 лютого 2021 р.

У Зеленодольську «знищують» ліцей – на захист АРЛІ об’єдналися сотні людей

Новини компаній

Апостолівський районний ліцей-інтернат наступного року має святкувати своє тридцятиріччя. Але ювілею, можливо, і не буде, бо заклад припинить своє існування. Ліцей хочуть закрити. Колектив, учні, батьки та випускники – сотні людей, що зараз працюють по всій Україні - намагаються зберегти навчальний заклад. Усі вони впевнені, що реформуванням середньої освіти лише «прикривають» закриття АРЛІ. Ліцей, у якому вчаться діти з кількох областей, може зникнути через паперовий казус. Чиновники не погоджуються змінити в паперах назву закладу освіти. Історія була б смішною, якби не йшлося про унікальну школу, що в тому числі має грантову підтримку за учнівські суспільно-важливі проекти. 

30 років роботи може знищити одна неприйнята мерією заява 

Історія ліцею розпочалася 1992 року. Він був створений як фізико-математична школа для учнів з усього Апостолівського району. Через 7 років за рішенням комісії школу перейменували в Апостолівський районний ліцей-інтернат. За 29 років своєї роботи звідси випустили сотні дітей, які стали успішними ІТ-спеціалістами, бізнесменами, вченими і викладачами вищих навчальних закладів багатьох міст України, депутатами органів місцевого самоврядування, спеціалістами високого рівня в різних галузях. 

Засновниця ліцею Ніна Мартьянова під час розмови про можливе закриття АРЛІ, ледве стримує сльози.  

«Для мене це дуже боляче. І болить не тільки мені. Якщо АРЛІ закриють, це буде удар не тільки для району, а для громади. Вже зараз нам не підписали дозволи на прийняття дітей у вересні. І мені дзвонять, що ж робити? Куди тоді вести дітей? Усі школи працюють відповідно до вимог МОЗ, але ми створили мікроклімат, коли дитина любить і прагне вчитися, досягати успіхів. Я не розумію, чому решту шкіл просто перейменують у ліцеї, а нас – існуючий ліцей – хочуть знищити? Невже ніхто не бачить нашу результативність, адже прізвища випускників звучать по всій Україні?», - ділиться вчителька та екс-директорка Ніна Мартьянова.

Сьогодні у ліцеї можуть навчатися 240 дітей. Але паралельно з навчальним процесом колектив ліцею збирається виходити на мітинг. Педагоги втомилися, вони вже 2 роки борються за можливість навчати дітей. Заклад освіти не може отримати ліцензію на провадження освітньої діяльності. А все це відбувається тому, що Зеленодольська міська рада не дає дозволу на перейменування. Мирна акція протесту – це ще один крок колективу, щоб 1 вересня до ліцею могли прийти всі охочі вчитися тут. 

Щоб отримати ліцензію на провадження освітньої діяльності, ще 2018 року ліцей мав змінити назву. Закон вимагав, щоб із назви «ліцей-інтернат» прибрали слово «інтернат». У цей час у закладі змінюється директор, а новому керівнику впродовж 2 років не дають дозволу на зміну назви. Коли в 2020 року в Україні розпочалися зміни в адміністративно-територіальному поділі, зміна назви стала обов’язковою – з Апостолівського районного ліцею-інтернату Зеленодольської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області на Зеленодольський ліцей Зеленодольської міської ради Дніпропетровської області. Змінивши назву, заклад процедуру ліцензування проходить після подання заяви. Здавалось би, дві процедури повинні були пройти автоматично і без проблем, але ліцею ще в першому перейменуванні відмовили, а звернення до міської ради результатів не дало.

Відмовки або як закрити ліцей, «прикриваючися» оптимізацією шкіл? 

Перше звернення про перейменування колектив ліцею направив голові Зеленодольської міської ради ще два роки тому. Відмовили, посилаючись на Закон про освіту. Таку ж негативну відповідь заклад освіти отримав і на наступні листи-звернення, хоча в них чітко вказувалося, що змінивши назву, ліцей може отримати ліцензію за поданою заявою. Прохання разом з колективними зверненнями і зібраними підписами про винесення на сесію питання про перейменування ліцею знову і знову відхиляли. Чергову відмову мотивували аналізом демографічної ситуації в громаді і фінансуванням ліцею. Наповнюваність ліцею і його утримання виявилися ще однією перешкодою, тому місцева рада припиняє фінансування закладу і гуртожитку в ньому з 1 вересня 2021 року. Ще одна причин цього, що тут навчаються діти з інших громад і областей.

За час паперової боротьби у Олени з АРЛІ випустилася донька. Що їх випуск стане одним із останніх, а на зустрічі випускників не буде куди повертатися, у родині вірити не хочуть. Жінка розповідає, що завдяки гарній базі, її дитина зараз вчиться в медінституті, буде педіатром.

«Донька вчилася в ліцеї з 9-го класу. До АРЛІ була замкненою, а тут завдяки вчителям і новим друзям розкрилася. Ліцей дивовижний, у ньому не тільки дбають про розум, тут атмосфера, яка робить дітей щасливими. Знаєте, я б бажала дітям вчитися саме в таких закладах. Тут вчать думати, а не отримувати оцінки», - ділиться мама випускниці 2020-го року. 

У ліцеї вчилися обидві дитини Лариси. Понад усе жінка теж вдячна за те, що у її дітей вчителі виховали розуміння важливості знань. 

«Тут невеликі класи. Вчителі більше уваги приділяють кожному учню, більше того позакласна робота проводиться величезна. Не встиг, не зрозумів – вчитель вийде за свої 45 хвилин чи пару, бо тут заняття парами, і приділить час на пояснення. У нас жартують так: без знань ніхто не піде», - каже Лариса. 

Ліцей – один із небагатьох українських закладів освіти, готовий до часткового позабюджетного фінансування

Адміністрація ліцею звернулась за підтримкою до голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації. У листі до керівництва області колектив повідомляє, що готовий укомплектувати класи,якщо це знадобиться, оптимізувати техпрацівників і створити благодійний фонд для залучення позабюджетних коштів. Колектив уже має кілька організацій, готових дати гранти і підтримати в освітніх проектах. 

Одну з грантових програм ліцею підтримує Олександр Колб, він працює в сфері ІТ, більше того заснував Kharkiv IT Cluster. У 1997-му диплом про середню освіту отримав саме в АРЛІ. Чоловік намагається відвоювати школу у чиновників. Зустріччю та аргументами місцевої влади , чому ліцей «оптимізують», шокований. 

«Поки ти намагаєшся всіма силами зберегти і змінити простір навколо себе, хтось з такою ж силою його руйнує. Для наочності, як зараз вбивають фізико-математичний ліцей, який я закінчив у далекому 97-му. голова ОТГ сумнівається в результатах ліцею… Зрозуміло, я поїхав в гості до ліцею і міста, провів зустріч з головою, намагався знайти аргументи і шляхи вирішення. Ось кілька цитат з нашого спілкування на 30 хвилин: - Ви в образі, ліцей вже давно звичайна школа. - Я ж не знаю, як ви домоглися успіху, може у вас волохаті руки? І вишенька на торті: «Мені потрібно, щоб діти не їхали з міста, а залишалися тут»… Результати ЗНО, заслуги випускників, базу та напрацювання фізмату - йому не аргументи. Всі пропозиції, щоб зберегти, навіть взяти все заслуги ліцею на прапор ОТГ, зберегти і трансформувати ліцей з проф-напрямком в IT Дмитро також не розглядає. Власне, й не дивно - нам потрібен тупий електорат, який голосуватиме за подальші закриття шкіл і лікарень», - такі емоційні слова Олександр Колб написав у Фейсбук. 

Ліцей-інтернат підтримує народний депутат України, а також випускники і сім’ї 130 учнів, котрі зараз навчаються тут. Усі вони хочуть зберегти заклад освіти, який є одним із кращих в області. Його учні беруть участь у Міжнародних, Всеукраїнських проектах з ІT-технологій, економіки, фізики, математики, хімії та біології. 

Андрій Петренко закінчив ліцей у 1998-му році. Згадує, що заклад вже тоді налагодив освітні відносини з ВИШами України, щоб випускники не опинялися розгубленими після останнього дзвонику, а могли впевнено вчитися далі на обраних факультетах.

«У ліцеї ще в перші роки роботи вже думали наперед. Думали не так, як більшість середніх шкіл. Якби я добирав слово, яким можна схарактеризувати мою школу, то найкраще підійшло б «динамічний». Змінюється час, і ліцей встигає за ним. У ліцеї є такі освітні проекти, які ставлять дітей перед вирішенням складних дорослих питань. Програма суттєво відрізняється від решти шкіл міста та області. Я багато чого досяг саме завдяки ліцею», - каже випускник Андрій Петренко.  

Цікаво, що якщо ліцей все ж таки отримає дозвіл на перейменування з подальшим отриманням ліцензії, то відповідно до Закону має право на існування – зможе працювати  для учнів з 8 до 11 класи. Тоді його офіційно фінансуватимуть до 2024 року, а це ще кілька випусків розумних і вдумливих майбутніх дорослих. Але жодних звернень і доводів у мерії не бачать і не сприймають, тому сьогодні ліцей залишається під загрозою ліквідації.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Високі оцінки користувачів за Корисність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...