![](https://s.056.ua/section/logo/upload/pers/14/logo.png?20250210)
Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову
![Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих... Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову](/dist-assets/images/cap.jpg)
9 листопада, вся Україна святкує День української писемності та мови, який був встановлений у 1997 році на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.
З цього приводу ми вирішили розповісти вам декілька цікавих фактів про нашу рідну мову. Щось ви вже чули, а щось стане для вас приємною несподіванкою.
1. У 1918—1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.
2. Найдовше слово в українській мові є "дихлордифенілтрихлорметилметан" (хімікат, який використовується для боротьби зі шкідниками).
3. Перша згадка українських слів датується 448 роком. Тоді візантійський історик Пріск, перебуваючи в таборі гуннского владики Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва".
![Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 2..., фото-1 Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову, фото-1](/dist-assets/images/cap.jpg)
4. За лексичним запасом, найбільш близькою до української мови є білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%) мови. Потім аж іде російська (62%).
5. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
6. Букву "ф" використовують в українському алфавіті найменше.
7. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.
8. В українській мові найбільша кількість слів починається із букви "П".
![Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 2..., фото-2 Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову, фото-2](/dist-assets/images/cap.jpg)
9. В кінці шістнадцятого — на початку дев’ятнадцятого століть в Україні використовувалася особлива система письма «козацький скоропис», де написання деяких букв відрізнялися від прийнятих у крилиці.
10. Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце в світі за мелодійністю (після італійської) і третє - по красі лексики (після французької та перської).
![Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 2..., фото-3 Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову, фото-3](/dist-assets/images/cap.jpg)
11. У «Короткому словнику синонімів української мови», зібрано 4279 синонімічних рядів, а найбільше синонімів має слово "бити" - аж 45!
12. Перший український «Буквар» видав в 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який був знайдений в 1927-му в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
13. Найбільше переказів серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка. його перевели на 147 мовах народів світу.
![Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 2..., фото-4 Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову, фото-4](/dist-assets/images/cap.jpg)
14. Найбільше псевдонімів мав поет Олександр Кониський - свої твори він підписував 141 іменами, у Івана Франка було 99 псевдонімів, а письменник Осип Маковей користувався 56 вигаданими назвами.
15. Словo "шукати" стосується тієї ж індоєвропейської основи, що і англійське слово "search".
16. Починаючи з вісімнадцятого і до дев'ятнадцятого століть, в українській мові використовувалося до п'ятдесяти різних систем письма (але не писемностей), тому за кількістю орфографії (але не писемностей) українська мова перевершує монгольську.
![Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 2..., фото-5 Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову, фото-5](/dist-assets/images/cap.jpg)
17. За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс).
18. Українська мова є однією з 39 мов радіомовлення Радіо Ватикану.
19. Назви дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду: «цуценя», «кошеня», «курча», «каченя» і т.п.
20. В українській мові є лише два слова, які можна читати, як зліва направо, так і справа наліво, при цьому звучання і значення не змінюються: «ротатор» і «тартрат». А найдовшою української фразою-паліндромом є «Я несу гусеня».
![Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 2..., фото-6 Унікальна система письма та напівофіційний статус в США: 20 цікавих фактів про українську мову, фото-6](/dist-assets/images/cap.jpg)