З настанням теплих днів автомобілісти перейдуть з зимових шин на літні, але спершу треба літні шини купити. Багато хто робить це самостійно. І то вірно: процедура-то нескладна! Однак, взявшись за її опис, в тому числі і поспілкувавшись з працівниками шиномонтажних майстерень, виявляється, що нюансів-то в ній достатньо.
Нагадаємо, що зимова гума від літньої відрізняється не тільки малюнком протектора, але і складом, завдяки якому при низьких температурах зберігається її еластичність? Нехай навіть снігу вже немає, але на холодному асфальті зимові покришки будуть працювати краще, ніж «задубілі» літні, так і менше ризик посковзнутися під час нічних заморозків. Отже, переходити на «літо» можна при настанні стабільної температури вище 5-7 градусів тепла.
З іншого боку, затягувати із заміною до літа теж не рекомендується: з ростом температури (як повітря, так і самого дорожнього полотна) поведінка зимових шин змінюється в гіршу сторону, що позначається на керованості і гальмівному шляху. Крім того, варто пам'ятати, що застосування зимових шин негативно позначається на економічності та акустичний комфорт автомобіля, тому їх використання поза сезону взагалі недоцільно.
Перед тим як знімати колеса з машини, рекомендується відразу за допомогою крейди або спеціального маркера позначити, на якій осі та з якого боку вони стоять, - восени буде простіше розібратися, яке колесо куди ставити.
Не варто забувати і про ротацію: є рекомендація періодично міняти колеса місцями по діагоналі, а якщо "запаска" повнорозмірна, то включати в цей процес і її. Мета - забезпечити більш-менш рівномірний знос всіх шин. Однак це правило відмінно працює у випадку з простими моделями - спрямовані і тим більше асиметричні шини по діагоналі просто так не поміняєш!
До речі про спрямованість та асиметрії. Вибираючи, яке колесо куди ставити, не забудьте перевірити, що це можливо, і переконайтеся, що нічого не наплутали при складанні коліс на шиномонтажі (хоча і рідко, але такі помилки трапляються).
Наступна інформація призначена в першу чергу для новачків. Втім, і досвідченим автомобілістам не буде зайвим освіжити пам'ять. Отже, який порядок дій при зміні коліс, які нюанси варто враховувати?
Знаходимо майданчик без ухилів з рівним твердим покриттям (асфальт, бетон), затягуємо "ручник", ставимо машину на передачу (у випадку з АКП - в режим "паркінг"). Якщо є можливість, не буде зайвим встановити під колеса противідкати (їх роль можуть виконувати невеликі дерев'яні бруски).