Реєстрація та використання під час проведення розрахункових операцій РРО (ПРРО) є обов’язковою вимогою практично для всіх українських ФОП, які здійснюють продаж товарів, послуг. Виключення зроблене лише для «спрощенців» 1 групи та деяких категорій підприємців, що внесені у ст. 9 профільного закону про РРО.

Також не застосовувати реєстратори мають право ФОП, які абсолютно всі платежі приймають на власний розрахунковий рахунок IBAN. Такий варіант часто використовують айтівці, наприклад, що співпрацюють з компаніями-замовниками і оплату їм переказують саме на IBAN напряму. Але якщо хоча б 1 операція проводиться з використанням картки чи готівки – РРО треба реєструвати.

Які проблеми можуть виникнути під час реєстрації РРО

Сама реєстрація РРО не надто складна – достатньо подати заяву до ДПС, дочекатися здійснення податковою виділення номера касового апарату і сповіщення про реєстрацію. Проте до процедури необхідно здійснити певні кроки, від правильності яких залежатиме успіх реєстрації.

Що потрібно зробити до подання заяви: вибрати та купити реєстратор, укласти договір з центром обслуговування, заповнити заяву 1-РРО. Реєстратор підходить не будь-який, а моделі, що допущена ДПС до використання. Він має бути опломбований, з дійсним терміном дії, справний.

З якими складнощами стикаються підприємці в процесі:

  • Вибір РРО, який не відповідає низці встановлених законодавством вимог.
  • Купівля реєстратора, термін дії якого вже закінчився.
  • Відсутність документів на право володіння реєстратором, які потрібно додати до заяви.
  • Відсутність укладеного договору з ЦСО (центром, який обслуговуватиме РРО).
  • Некоректне заповнення заяви.
  • Недотримання черговості виконання всіх етапів порядку реєстрації.

Процес передбачає чимало нюансів і витрат, тому зазвичай до реєстрації РРО підприємці залучають фахівців, які мають відповідні знання та чималий досвід для успішного проходження процедури.

Особливості реєстрації програмного РРО

Набагато простіший та вигідніший варіант – реєстрація РРО для ФОП програмного типу. ПРРО – сучасна альтернатива класичному касовому апарату. Це спеціальна програма, яка виконує функції РРО, але працює після встановлення на будь-якому гаджеті. Не потребує обслуговування (укладення договору з ЦСО), реєструється онлайн через кабінет на порталі ДПС, не має терміну експлуатації та дає низку інших переваг.

Проте під час реєстрації ПРРО також можуть виникнути проблеми. Щоб уникнути помилок, варто приділити увагу таким основним моментам:

  1. Вибір програми – варто протестувати кілька варіантів або звернутися до фахівця, який знає переваги й недоліки різних ПРРО, допоможе підібрати ПЗ під конкретні потреби, з урахуванням специфіки бізнесу ФОП та низки параметрів (ціна, оновлення, функціонал).
  2. Встановлення ПЗ на гаджет – краще, якщо це зробить фахівець. Він же допоможе налаштувати програму.
  3. Уважне заповнення заяви 1-ПРРО – з внесенням всіх основних даних про ФОП, місце ведення торгівлі, програмний реєстратор.
  4. Реєстрація касира шляхом подання заяви 5-ПРРО – для використання програми особі треба мати КЕП і відповідну реєстрацію, без виконання цього кроку застосовувати програму не можна.

Після успішної реєстрації підприємець може завантажити з сайту ДПС програмне забезпечення, увійти в ПРРО. Важливо правильно налаштувати ПЗ та навчитися його використовувати під час проведення розрахункових операцій.