Підготовка до податкової перевірки — важлива частина роботи бухгалтера. У статті ділимося не тільки тим, як підготуватися, а й головними правилами поведінки під час податкової перевірки
Перевірка відповідності податкових звітів
Податкова перевірка відповідності податкових звітів — це процес, що дає змогу органам контролю пересвідчитися у правильності і точності поданих податкових декларацій і звітності.
Під час перевірки інспектори податкових органів аналізують, чи відповідають дані у звітності фактичним фінансовим показникам компанії, перевіряють правильність нарахування податків та дотримання законодавства.
Щоб уникнути проблем під час податкової перевірки, правильно ведіть бухгалтерський і податковий облік, зберігайте документи, що підтверджують розрахунки. Внутрішні перевірки звітності допоможуть вам виявити можливі недоліки на ранніх етапах.
Збір усіх необхідних первинних документів
Під час перевірки ДПС може запросити різні документи — ти усе залежить від виду самої перевірки. Найчастіше перевіряють первинні документа, а саме:
- договори;
- акти виконаних робіт;
- рахунки-фактури;
- податкові накладні.
Також під час перевірки ФОП податківці можуть затребувати інформацію про ведення спрощеного або загального режиму оподаткування. Тож бухгалтеру варто звернути увагу на ці документи і навести в них лад.
Виявлення й усунення можливих недоліків
Як діяти, якщо податкова виявила у вас порушення? Насамперед:
- озбройтеся порадами юриста. Вони оцінять проблему і розроблять правильну стратегію захисту;
- складіть пояснення. Якщо недоліки незначні, маєте право подати пояснювальні документи або виправити порушення відповідно до законодавства;
- оскаржте результати перевірки. У разі серйозних розбіжностей з висновками ДПС можете звернутися до суду;
- виправіть недоліки. Якщо ви не погоджуєтеся з результатами перевірки, усуньте порушення, щоб мінімізувати всі наслідки.
Ознайомлення з актуальними вимогами законодавства
Згідно з українським законодавством, передбачені різні види податкових перевірок:
- планові документальні перевірки проводяться лише для окремих категорій платників податків, таких як суб’єкти господарської діяльності, що займаються виробництвом та продажем підакцизних товарів, організацією азартних ігор (гральний бізнес) або наданням фінансових і платіжних послуг. Для таких перевірок існує затверджений план-графік;
- камеральні та фактичні перевірки також є частиною системи податкового контролю.
Законодавство також дозволяє проведення позапланових документальних перевірок, зокрема під час воєнного стану, для нових категорій платників податків.
Із 1 грудня 2023 року скасовано мораторій на документальні перевірки щодо правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ. Перевірки здійснюються тільки за умов забезпечення безпеки.
Підготовка до комунікації з інспекторами
- Не надавайте документи без запиту інспектора. Подавайте їх тільки тоді, коли вас про це попросять.
- Уникайте надання документів, які не мають відношення до перевірки. Податківці можуть скласти акт відмови у довільній формі.
- Не залишайте інспектора наодинці з оригіналами документів. Він має отримувати лише завірені копії, які підписує платник податків або його уповноважена особа, а за наявності — скріплюються печаткою.
- Відмовляйте у запиті на проведення інвентаризації без постанови від ДПС. Якщо така постанова є, то відмова може призвести до арешту майна.