Ніж – один із найдавніших інструментів, винайдених людством. Ще в кам’яну добу наші предки помітили, що удари каменя об камінь можуть створити гострі уламки, які вони використовували як перші ножі. Найдавніші такі знаряддя були знайдені в Африці, в ущелині Олдувай, і їхній вік становить 2,5 мільйона років. На той час навіть люди виглядали зовсім інакше, але ніж вже був частиною їхнього побуту.

Створення ножа стало революційним кроком: за допомогою цього інструмента людина змогла обробляти деревину, а значить – робити списи та луки, перші примітивні будівлі, виготовляти одяг, готувати їжу та полювати. Голими руками нічого з цього зробити було неможливо.

Цікаво, що ніж старший за колесо та навіть за вогонь, а значить – це один з тих винаходів, що створили цивілізацію.

Ось над чим варто замислитися.

Чому в середньовіччі всі носили ножі?

У середньовічній Європі ніж був невід'ємною частиною повсякденного життя. Гості приносили свої столові прибори із собою, адже у господарів частіш за все не було “зайвих”, які можна було б роздати всім, хто прийшов. Ножі із собою носили як чоловіки, так і жінки, прикріплюючи їх до поясів у спеціальних піхвах.

Ті ножі нагадували сучасні універсальні кухонні ножі, хоча часто були довшими та міцнішими. Під час трапези вони використовувалися для різання їжі та навіть для її подачі до рота. Виделки з'явилися відносно піздно і довго були рідкістю, тому ніж часто виконував одразу дві функції. Їсти з ножа було нормою.

І так було доволі довго. Наприклад, через дефіцит виделок американці почали використовувати ложки для стабілізації їжі під час різання ножем, що залишилося частиною їхнього етикету на багато років.

Матеріали для виготовлення ножів

Ножі виготовляли з найрізноманітніших матеріалів. Спершу це були кремінь та обсидіан, а там, де їх не було, навіть дерево або кістка. З появою металургії почали використовувати мідь, бронзу, залізо й сталь.

У ХХІ столітті з'явилися ножі з кераміки, титанових сплавів та навіть наноматеріалів. Наприклад, у США створили ніж із наноуглецевих трубок, здатний розрізати матеріали товщиною всього 300 нанометрів. Це найгостріший і найтонший ніж у світі на сьогодні.

Швейцарські ножі мають римські корені?

Багато хто вважає, що багатофункціональний складаний ніж винайшли у Швейцарії. Проте подібні інструменти існували ще за часів Римської імперії. Римляни вміли виготовляти ножі, які поєднували в собі кілька функцій, наприклад, лезо, штопор і виделку. Якщо б Рим не впав у VIII столітті, можливо, сьогодні ми називали б ці ножі “римськими”.

Сам швейцарський ніж отримав свою сучасну популярність завдяки американським солдатам Другої світової війни, яким ці ножі дуже сподобалися. Вони не могли вимовити німецьке “Offiziersmesser” (“офіцерський ніж”) і почали називати цей ніж “швейцарським”.

Еволюція столових ножів

У XVII столітті кардинал Рішельє наказав зробити кінці столових ножів тупими, щоб зменшити кількість насильства за столом. У 1669 році король Людовик XIV навіть заборонив використання столових ножів з гострим вістрям у Франції. З того часу тупі столові ножі стали стандартом у всій Європі.

Кілька важливих слів наприкінці

Від кам'яних відщепів до надсучасних наноматеріалів ніж пройшов довгий шлях розвитку. Він залишається одним із найважливіших інструментів, що супроводжують людину протягом усього її існування.Тому не варто відноситись до нього, як до чогось небезпечного та навіть потенційно кримінального. Ніж дійсно заслуговує на нашу повагу та цікавість.

Джерело - https://grandway.ua