Щоб вибрати доменне ім’я сайту, потрібно проявити креативний підхід і приділити час для вибору унікального імені веб-ресурсу, який легко запам’ятається користувачам. Якщо ваш майбутній вебресурс працюватиме для користувачів в Україні, то варто розглянути українські домени, які одразу привернуть увагу потрібної вам аудиторії.
У цій статті ми розглянемо, що таке доменне ім’я, як вибрати доменне ім'я сайту та зареєструвати домен в Україні.

Що таке домен

Що таке домен

Домен ім’я сайту - це комбінація літер, чисел тасимволів, які утворюють назву сайту. Він відображає сферу діяльності онлайн-ресурсу чи репрезентує компанію або бренд. Домен - це ще не вебсайт. Тому важливо розуміти різницю між поняттями "домен" і "вебсайт". Вебсайт утворено набіром вебсторінок, які можуть взаємодіяти з базою даних, з метою відображення певного контенту в Інтернеті. Проте, щоб користувач міг отримати доступ до контенту вебсайту, потрібне доменне ім’я, яке є унікальною "адресою" сайту у мережі, що прив’язана до певного хостинг-серверу.

Кожне зареєстроване доменне ім'я складається із двох рівнів:

  • Перший рівень – це доменна зона, вся права частина назви сайту після точки. Наприклад, у "wikipedia.org" це ".org". Вибрати доменну зону можна тільки з існуючих варіантів, таких як .com, .org, .net і багато інших.
  • Другий рівень - це ліва частина назви сайту до точки, за якою слідує доменна зона. Наприклад, у "wikipedia.org" це "wikipedia". Це та частина доменного імені, яку можна обрати самостійно.

Ще є третій рівень доменного назви, який відомий як піддомен. Цей рівень не є обов'язковим для реєстрації і створюється на основі купленого домену другого рівня на стороні DNS-провайдер. Наприклад, якщо ви зареєстрували домен другого рівня "mywebsite.space", ви можете створити різні піддомени, такі як "shop.mywebsite.space", "blog.mywebsite.space" та інші. Ці піддомени можуть бути корисними, особливо при створенні багатофункціонального сайту з організацією структури через піддомени. Наприклад, онлайн-магазин і блог на окремих піддоменах основного сайту.

Хоча можливе створення доменів четвертого, п'ятого та більш високих рівнів, вони зазвичай надто довгі та рідко використовуються. Їх важко запам'ятати користувачам, що робить їх малокорисними для взаємодії з користувачами, проте їх можна використовувати як для службових сервісів.

Як вибрати домен у певній зоні

Як вибрати домен у певній зоніЗагалом вибір доменної зони для реєстрації зазвичай не має критичного значення. Однак багато власників віддають перевагу зоні, яка відображає назву або специфіку діяльності сайту.

Для прийняття усвідомленого рішення наші рекомендації по реєстрації доменів - це ознайомитись із класифікацією доменних зон:

  • Загальні зони, які підходять для широкого спектру веб-есурсів та включають такі поширені зони, як .com, .net, .org та ін. Спочатку ці зони були пов'язані з певними типами сайтів: .com для комерційних ресурсів, .org для організацій, .info для новинних та інформаційних проектів, .net для мережевих ресурсів. Колись ці спільні зони мали строго певне тематичне значення, проте з часом вони стали використовуватися для різних сайтів. 
  • Тематичні зони, які відображають специфіку або тематику сайту та спеціалізуються на різноманітних галузях діяльності та аспектах життя загалом: бізнес (.company, .finance), технології (.app, .software), подорожі (.cruises, .tours), спорт (.golf, .football), нерухомість (.apartments, .villas), будівництво (.build, .constructions), суспільство (.army, .community), ЗМІ (.media, .news), освіта (.academy, .university) та інше. Правильний вибір тематичної зони може зробити обране ім'я ще яскравішим і краще запам’ятовуватись. Наприклад, mywebsite.store для інтернет-магазину виглядає більш зрозуміло для користувача, ніж mywebsite.net. Якщо користувач випадково натрапить на домен, він зможе визначити, чи цікавий для нього цей сайт чи ні, ще до його відкриття.
  • Національні доменні зони або регіональні зони, які пов'язані з певними географічними регіонами або країнами, наприклад, uk для Великобританії, .de для Німеччини, .asia для Азії. Якщо ви створюєте сайт для конкретної аудиторії, оберіть доменну зону до відповідного регіону. Наприклад, для українських користувачів варто вибрати .ua або .com.ua, а не .kz (Казахстан) або .co.uk (Великобританія). Якщо ваша спеціалізація більш узка, наприклад, підійдуть географічні доменні зони масштабів міста, наприклад,  для мешканців Одеси, підійде домен в зоні .odessa.ua, а не .kharkov.ua або .lviv.ua. Використання регіональних зон має перевагу у позиціонуванні сайту в результатах пошукового ранжування. За інших рівних умов сайти, які мають національні домени сайт, відображаються вище інших сайтів для користувачів відповідного регіону. Крім того, регіональні доменні зони часто використовуються власниками сайтів як тематичні. Наприклад, доменна зона .ai, яка належить країні Ангілья, може використовуватися сайтами з тематикою штучного інтелекту.

Українські загальні доменні зони призначені для різноманітних вебресурсів і можуть бути використані для різних цілей, від комерційних сайтів до особистих проектів та інших. Наприклад:

  • .ua - загальна доменна зона для України.
  • .com.ua - загальна доменна зона для комерційних проектів в Україні.
  • .org.ua - загальна доменна зона для неприбуткових організацій в Україні.
  • .net.ua - загальна доменна зона для мереж та сервісних компаній в Україні.
  • .biz.ua - доменна зона для бізнес-проектів в Україні.

Також часто трапляються регіональні зони, такі як наприклад:

  • .kiev.ua - регіональна доменна зона для Києва.
  • .odessa.ua - регіональна доменна зона для Одеси.
  • .lviv.ua - регіональна доменна зона для Львова.
  • .kharkov.ua - регіональна доменна зона для Харкова.
  • .dp.ua - регіональна доменна зона для Дніпра.

Багато національних доменів мають особливі вимоги при реєстрації. Наприклад, домен .ua часто використовується для українських компаній та організацій, але зареєструвати його можна лише за наявності відповідної торговельної марки.

Щоб дізнатись, скільки коштує домен в Україні в певній зоні, вам потрібен будь-який доменний реєстратор. Використовуйте модуль пошуку та перевірки доступності доменних імен на сайті компанії. Введіть у поле пошуку вигадану назву та розпочніть перевірку. В результатах пошуку ви побачите, в яких зонах доступна потрібна назва та її вартість. Щоб завершити реєстрацію домену, просто оберіть підходящий варіант та рухайтесь підказкам на сайті провайдера.

Сподіваємось, що ми допомогли вам краще розібратися в специфіках доменних зон. А значить, що ви знайдете влучну назву для свого сайту.