Людина, яка має право на кілька видів пенсії (наприклад, за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), може обрати будь-який з доступних варіантів. Це — право, затверджене Законом України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тож для багатьох пенсіонерів стає актуальним питання переведення з одного виду пенсії на інший. Що вигідніше? Які нюанси варто врахувати? На ці та інші питання відповіли пенсійні адвокати юридичної компанії «Мережа права».

Умови переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком

Право переходу на інший вид пенсії є у людей, які досягли пенсійного віку та мають необхідний страховий стаж відповідно до ст. 26 Закону №1058. Якщо пенсіонер вважає, що для нього вигідніший певний варіант нарахування виплат, він має звернутись до територіального Пенсійного фонду України з заявою на зміну виду пенсії. Для переведення необхідно подати підтверджуючі документи про страховий стаж і заробітну плату. Перехід на інший вид пенсії здійснюється з дати подання відповідної заяви.

Пенсія за віком чи по інвалідності: що краще?

Актуальне питання: чи вигідніша пенсія по інвалідності за пенсію за віком? Відповідь залежить від кількох факторів: тривалості страхового стажу, розміру заробітної плати тощо.

Пенсію за віком надають людині, яка має достатній страховий стаж та досягла відповідного віку.

Водночас на обчислення розмірів різних видів пенсії впливають певні особливості. Так, пенсія по інвалідності II групи призначається в розмірі 90% пенсії за віком, а ІІІ групи – 50%. При цьому для обчислення такої пенсії за віком до страхового стажу зараховується додатковий стаж – період з дня встановлення інвалідності до дати досягнення пенсійного віку.

У випадках, коли інвалідність встановлено в молодому віці, тривалість додаткового стажу досить велика, тому перехід на пенсію за віком не завжди є доцільним, оскільки такі додаткові роки виключаються з розрахунку пенсії.

Однак, майже завжди доцільно переходити на пенсію за віком людям, які продовжили працювати після призначення пенсії по інвалідності.

Розрахунок пенсії за віком базується на:

  • загальному страховому стажі;
  • заробітній платі за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 року. За бажанням можна врахувати доходи за будь-які 60 календарних місяців до цієї дати, якщо їх підтверджено документально.

Якщо пенсіонер продовжував працювати та набув не менш як 24 місяці страхового стажу і вперше переходить з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, застосовуються правила обчислення розміру пенсії як для нового призначення пенсії (враховується середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за переходом на пенсію за віком), що значно збільшує розмір пенсійної виплати.

Для людей, які стали непрацездатними у молодому віці й не змогли накопичити достатній стаж, пенсія по інвалідності часто стає основним джерелом доходу.

Проте законодавство України передбачає ситуації, коли може нараховуватись пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком. Це стосується непрацюючих людей з інвалідністю II групи, які мають певний страховий стаж (від 20 років для жінок та 25 років для чоловіків, залежно від віку встановлення інвалідності), та непрацюючих інвалідів III групи зі страховим стажем 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Зміна виду розрахунку пенсії: що треба врахувати?

Якщо ви обираєте, уважно проаналізуйте свій страховий стаж, заробітну плату, і перспективи подальшої зайнятості. Наприклад, якщо ви здійснюєте переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком і маєте понад 24 місяці актуального стажу, то при переході вам перерахують виплати з урахуванням вашої зарплати за останні роки. Треба зрозуміти, якою буде сума виплати, щоб оцінити всі «за» та «проти».

Розрахунок пенсії при переведенні з виду на вид: коли потрібна допомога?

Питання переходу з пільгової пенсії на пенсію за віком індивідуальне. Щоб отримати максимальну вигоду, важливо правильно розрахувати виплати та врахувати всі можливості, передбачені законодавством.

В таких ситуаціях допоможе пенсійний адвокат: він оцінить, який вид пенсії вигідніший у конкретній ситуації. Тому варто звернутись до спеціаліста, щоб уникнути помилок і дійсно досягти збільшення виплат