дитина хворіє як підняти імунітет

Імунітетом називають здатність організму протистояти токсичним факторам середовища – це віруси, бактерії, паразити, грибки та різні токсини. Імунний захист відноситься до складних систем, тому універсальної для всіх чарівної таблетки не існує. Прийом вітамінів зазвичай сприяє покращенню ситуації, але потрібно розглядати комплекс факторів. Розберемо, що необхідно для підтримки імунітету дитині, яку роль відіграють вітаміни.

Як працює дитячий імунітет

Імунна система налаштована на те, щоб чинити дієвий опір патогенам. Що потрібно зробити батькам дитини та фахівцям – переконатися, що вона перебуває у нормальному стані, нічого не заважає ефективній боротьбі з інфекціями. Імунітет у дитячому віці активно формується, тому часті хвороби є варіантом норми. У процесі розвитку виділяється п'ять критичних етапів:

  • Перші 4 тижні життя. Захист ще не сформований, тому малюк чутливий до всіх інфекцій, вірусів. У цей час працюють отримані раніше материнські антитіла.
  • Вік 3-6 місяців. Материнські антитіла руйнуються, власних реакцій поки що немає. Дитина знаходиться в зоні підвищеного ризику щодо зараження інфекціями та ГРВІ.
  • 2-3 роки. Час формування первинних імунних відповідей інфекційним агентам, кількість яких постійно зростає (це пов'язані з розширенням кола контактів з іншими дітьми).
  • 6-7 років. Період формування хронічних патологій, загострення алергічних реакцій.
  • 12-15 років. Активні процеси гормональної перебудови призводять до зменшення обсягів лімфоїдних органів. Прогресують хронічні захворювання.

Для формування неспецифічного імунного захисту необхідно здійснювати низку заходів – вони включають корекцію раціону харчування для підлітка та дитини, режиму дня. Важливими є достатня фізична активність та повноцінний сон.

Рекомендації щодо зміцнення імунітету

Підняти імунітет дитині можна різними способами, але головним є створення комфортних умов життя, розвитку та зростання. Протягом першого року потрібно оберігати малюка від збудників інфекцій, зберігати грудне вигодовування. Відвідування дошкільних дитячих закладів краще відкласти до трьох років – інакше постійних хвороб не уникнути.

Усі рекомендації щодо зміцнення імунітету дитині:

  • підтримання оптимального режиму дня;
  • створення оптимальних умов сну;
  • постійні прогулянки на свіжому повітрі;
  • активні ігри; фізичні тренування;
  • підтримання оптимальної температури та вологості в дитячій кімнаті;
  • загартовування.

Помітно покращує стан імунітету прийом вітамінів. Бажано, щоб препарат підбирав лікар після огляду, збирання анамнезу та здачі аналізів.

Чому важливі вітаміни

Для підтримки імунітету у дітей важлива збалансована дієта, багата на вітаміни і мінерали. Деякі нутрієнти відіграють ключову роль у зміцненні імунної системи та захисті від інфекцій.

Вітамін D3 (холекальциферол) не тільки важливий для здоров'я кісток, а й відіграє значну роль у підтримці імунної системи. Він сприяє активації Т-лімфоцитів та макрофагів, які є ключовими клітинами, що борються з вірусами та бактеріями. Вітамін D3 допомагає запобігти надмірній реакції імунної системи, яка може призвести до сильного запалення та пошкодження тканин. Також він сприяє зміцненню епітеліальних бар'єрів, що запобігають проникненню патогенів через шкіру та слизові оболонки. Дослідження показують, що достатній рівень вітаміну D3 може знизити ймовірність розвитку гострих респіраторних інфекцій, включаючи застуду та грип.

Аскорбінова кислота сприяє зміцненню імунної системи, підвищує опірність організму до інфекцій, прискорює загоєння ран. Слідкуйте за достатнім вмістом вітаміну А – він важливий для здоров'я шкіри та слизових оболонок, які є першою лінією захисту від інфекцій. Потужний антиоксидант вітамін Е захищає клітини від ушкоджень, підтримує здоров'я імунної системи.

Давайте окремо вітаміни групи B або включайте в раціон багаті ними продукти. Це потрібно для підтримки здоров'я нервової системи, активного вироблення антитіл, необхідних для боротьби з інфекціями. Підтримує імунітет цинк – його багато в бобових, насіннях, горіхах, морепродуктах та м'ясі.

Для консультації щодо тривалості курсу, вибору вітамінної добавки, визначення дефіцитів, зверніться до педіатра. Він проведе огляд, збере анамнез та порекомендує оптимальний варіант. Так для дітей та підлітків є вітамін Д «Олідетрим Кідс» з дозуванням 600МЕ та «Олідетрим 1000» з дозуванням 1000МЕ, які виготовляються на основі сафлорової олії та добре засвоюються.