Наукові та технологічні досягнення допомагають рятувати життя щодня. Одним із важливих інструментів, що використовуються при кровотечах, є джгут-турнікет. У цій статті пропонуємо детальніше розглянути правила накладання джгута та джгута-турнікета, а також як він влаштований.

Що таке джгут-турнікет?

Джгут-турнікет — сучасний, компактний і високоефективний засіб для зупинки кровотеч будь-якого типу та інтенсивності. Він підходить для застосування в домашніх, амбулаторних і військово-польових умовах. Джгут має ремінь зі спеціальним карабіном регулювання щільності затягування. Фіксація липучкою дає змогу застосувати джгути-турнікети в найекстремальніших умовах навіть однією рукою. 

На українському ринку найпоширенішими виробами є турнікети CAT, Січ та tqdnipro

OjPPvHeCtjAkVaGaKSLaKNfk3njrjOyROLPhSLGg85JInmHTP1X4UMxD6WwRl_oMlZzExro3eY_WFl8W084s2RIqbO-BVFRIAw4P5VIaF9eEa-LpqWXKw1aK053qm7KybULzSZdvGEz-l8nWi2XnWM3o0Qoaa5F2PLx9U6DHv0_AxrFgNP-ixrYdu-gp_w

Ситуації, коли використовується джгут-турнікет

Ситуації, коли використання джгута-турнікета може бути критично важливим:

  • Травми, що супроводжуються сильною кровотечею. Це можуть бути різані або колючі рани, а також травми, спричинені аваріями або нещасними випадками. 
  • В разі укусів отруйних комах, таких як змії або павуки.
  • В разі виникнення сильних набряків або алергічних реакцій, викликаних укусами комах, бджолами або іншими алергенами.
  • В разі підозри на перелом або вивих накладання джгута-турнікета може допомогти зменшити набряклість.

Правила накладання турнікета допомагають обережно та грамотно використовувати рекомендований час накладання. 

Qpd04anWHMp2Oi9S5Rea3ez9oIpu8sxOjahkLJZCGDjUyzXZm2te-NnWCAtMqEgIfk5tquCzrR6hthmemQCiz-zUht-9lxLGVT9z8gNRQLJMV6_pt2YjUOM--nAZbQ003-SMVdBghT6zt1ZuyGKc3XeWiFiqplXCzQvGAY6BZpEtpUp6DvxGMDe9Y_zy9A

Як вибрати джгут-турнікет?

Першим кроком при виборі засобу є оцінка використовуваного матеріалу. Ідеальним варіантом є м'який, але міцний матеріал, який забезпечує надійне стиснення судин, але при цьому не викликає зайвого дискомфорту. Найкраще вибирати джгути із застібкою, що забезпечує просте й швидке одягання.

Оптимальний розмір залежить від того, для яких кінцівок призначений виріб. Для нижніх кінцівок слід обирати довші варіанти, забезпечуючи достатнє покриття та надійне стиснення. При цьому важливо враховувати можливість регулювання довжини.

Застібки мають бути легко та швидко регульованими, але водночас доволі міцними, щоб утримувати джгут у потрібному положенні. У комплекті мають бути надані докладні інструкції та правила накладання турнікета.

lHMYPpYEwGQjDCd2h88hojvJ8cTdCXTb2FUbrykAAHT0s8-0YHcJsOOYwK2yaNqtgj6v1o56nMy-cAOPleJNbbyk6Xy9SaWl8bUfWmDnTfpeGU_iQ9q78DOX0L969M1Ig7TP9OGC4rUlGoqLbdwFa5C8ahqsfpg37vfc4izrkD_m5i_KyxLtji04HTV_0w

Підготовка до накладання джгут-турнікета

Перш ніж розпочати накладання джгута-турнікета, необхідно правильно оцінити обстановку. Визначте, чи є кровотеча критичною, і чи взагалі потрібне екстрене втручання. Про важку кровотечу може свідчити швидка втрата крові, яскраво червоний колір і неможливість зупинити кровотечу простим притисненням.

За можливості необхідно ретельно вимити руки або використовувати антисептик для запобігання інфекцій. Основна мета — забезпечити доступ до місця кровотечі. Потерпілий має бути зручно розташований, так, щоб ви могли легко досягти місця накладення джгута й водночас забезпечити йому комфорт.

-RvRrBbDGI_USzZg6QAsYZuvI-mZC_IHtAilwtjns-aC3xgRZlC1WT-RE5esIkn-vaPMDJ-E-AXM27ICi325dRl-drd3PIb2sSXReE4asUGiLsnv29UH3D2wlMr_H9drTXe45Fw9oBMoQmVQvgfZ1wHkfABFTVs2CfaobmtFiUsH0hnSVTuOeS9qefBc7g

Техніка накладання джгута-турнікета на нижню кінцівку

Використання джгута-турнікета — це тимчасовий захід, після якого необхідна обовʼязкова медична допомога:

  • У разі знаходження пораненого з будь-якою сильною кровотечею в зоні безпосередньої небезпеки, джгут накладається найближче до тіла.
  • Підніміть, якщо це можливо, ногу потерпілого — це призведе до відтоку венозної крові з кінцівки.
  • Помістіть джгут поверх одягу потерпілого або шматка тканини: це потрібно для того, щоб не травмувати шкіру людини.
  • Перші 2 оберти потрібно зробити найтугішими, перехрестя накладається зі зворотного боку артерії. Переконайтеся, що кровотеча з рани припинилася й шкіра нижче джгута зблідла.

Знаючи правила накладання джгута і турнікета, ви зможете сприяти збереженню життя і здоров'я в критичній ситуації.

6p9QhtNRN_EVGyCf-nmbUi4zbWf3vCYJlvG1mkg5Ggk9CRcQRKys_C3S48A686LgXAycNPQ-WXa8dMYeqowT4_0Ox8rtBjxMSErr08lhYv4D2eL4F1FsMKsnUxep5PPDSERY-CaZC4roe3oYjjqS31gsHLkh_iwob1X_nuHMusaqFEvrBitzibFvHr4WtQ

Увага на час застосування та контроль натягу!

Час, що минув з моменту накладення джгута, не повинен перевищувати 1 години влітку і пів години взимку. Якщо джгут перебуватиме на кінцівці понад 2 години, то можлива загибель тканин внаслідок кисневого голодування. У несприятливому випадку це призведе до ампутації кінцівки. Через кожні 30–40 хвилин, незалежно від пори року, слід знімати джгут на 20–30 секунд (до порозовіння шкіри нижче від його накладення). 

Це роблять для того, щоб кров могла потрапити в ушкоджену кінцівку для постачання її киснем і виносу продуктів обміну. Потім джгут слід накласти знову нижче або вище його колишнього розташування. Таким чином можна робити протягом кількох годин.

 

Турнікети — ефективний метод тимчасової зупинки кровотечі, але лише за правильного використання. Найбільший ризик серйозних ускладнень зумовлений неправильною технікою використання, а не самим турнікетом. Цей інструмент є обов'язковим елементом спорядження індивідуальної аптечки в умовах нашої сучасності. Тож знати, як ним користуватись, варто кожному!

 

Список використаної літератури

  1. American Red Cross. (2022). First Aid for Severe Bleeding Online Cours.
  2. National Health Service. (2021). Applying a Tourniquet. 
  3. American Heart Association. (2017). First Aid for Severe Bleeding.