Побутові мікротравми, порізи та рани можуть бути вкрай небезпечними, якщо своєчасно не обробити їх якісним знезаражувальним засобом. Для кожного випадку призначений окремий розчин, однак одним із найпоширеніших є хлоргексидин. Він вирізняється високою ефективністю та універсальністю у використанні.
Основні властивості хлоргексидину
Активною речовиною розчину є хлоргексидину диглюконат. Він має три важливі ефекти:
- бактерицидний — змінює властивості клітинної мембрани бактерій, сповільнюючи надходження до них кисню та спричиняючи їх загибель;
- віруліцидний — знешкоджує різні види вірусів;
- фунгіцидний — зупиняє розмноження грибків, знищуючи їх клітини.
Завдяки цьому хлоргексидин використовують не лише для обробки ран, а і як антисептичний засіб. Також на його основі виготовляють антисептики різних форм випуску. Вони відрізняються більш щадною дією на шкіру, не пересушують її, тому можуть використовуватися для дітей. Перевагою хлоргексидину є ефективність як проти грампозитивних, так і грамнегативних бактерій. Також він допомагає в боротьбі зі збудниками венеричних захворювань: трихомонадами, гонококами, трепонемами. Після застосування на поверхні засіб залишається ефективним ще протягом 6 годин.
Сфери застосування хлоргексидину
Знезаражувальні засоби на основі хлоргексидину використовують:
- в урології та гінекології;
- у венерології для екстреної профілактики хвороб, що передаються статевим шляхом;
- у стоматології для усунення запалень та захворювань, викликаних бактеріями;
- у ЛОР-практиці;
- для обробки поверхні ран;
- у хірургії під час підготовки до операції;
- для дезінфекції поверхонь та шкіри — ефективний для запобігання СОVID-19.
Також хлоргексидин використовують у косметології. Засоби, які його містять, призначені для жирної та проблемної шкіри. Для зменшення запалення й зупинки розмноження бактерій тонік на його основі наносять місцево на чорні точки та вугрі. Варто зауважити, що для щоденного використання в дерматології хлоргексидин не підходить. Засіб не лише знищує шкідливі бактерії, а й порушує здоровий мікробіом шкіри. Як наслідок, порушується робота сальних залоз, зменшуються захисні функції дерми. Після тривалого використання хлоргексидину шкіра стає менш еластичною, можуть підвищуватися і сухість, і жирність. Одним із побічних ефектів є почастішання алергічних реакцій. Перш ніж використовувати хлоргексидин з будь-якою метою, необхідно проконсультуватися з лікарем. Особливо якщо це стосується усунення дерматологічних проблем.