Українці продовжують акумулювати заощадження на банківських рахунках. За оперативними даними Національного банку України, лише за серпень 2023 року чистий приплив депозитів населення становив 10,8 мільярдів гривень.

Ці дані красномовно свідчать про популярність цієї фінансової послуги серед наших громадян. Проте значна їх частина досі ігнорує можливість заробити на своїх заощадженнях. Частина взагалі не користується підвищеними відсотками, що пропонують банки при розміщенні коштів на строкових вкладах без права дострокового зняття, інші втрачають через небажання шукати кращі умови на ринку.

Що по чому

У вересні 2023 року максимальні ставки за тримісячними депозитами в гривні сягали 19-20% річних. Проте показати такі цифри міг лише калькулятор депозиту https://unexbank.ua/depoziti/unex-maksimum банку, що не входить до ТОП-20. Якщо дивитися суто на умови найбільших установ, то середня ставка за тим самим тримісячним вкладом ледве перевищувала 14% річних – такі дані наводить НБУ, який щодня розраховує індекс депозитних ставок UIRD.

Звісно, якщо додаткові 5% річних не є достатньою мотивацією зробити кілька простих кроків, не виходячи з дому – можна робити й так. Для решти вкладників рекомендуємо все ж навчитися користуватися калькулятором депозиту.

Як це працює

Єдиного затвердженого стандарту калькулятору депозиту немає. Кожен банк на власному сайті робить його таким, яким вважає за потрібне. Проте за роки еволюції нескладного інструменту калькулятор значно змінився та сьогодні є майже ідентичним за функціональністю способом розрахунку депозиту.

Потреба в таких інструментах виникла свого часу через кілька причин. Перша – розрахунок відсотків річних, що викликає в простих людей чимало складнощів. Щоб не змушувати клієнтів шукати в інтернеті формули розрахунку реального прибутку у кінці строку депозиту, банки почали вбудовувати її на сторінках сайтів. Потім, коли в Україні було запущено оподаткування відсоткових доходів вкладів, депозитні калькулятори почали додатково рахувати й податки.

Сьогодні депозитний калькулятор є універсальним інструментом не тільки розрахунку, але й вибору конкретних умов вкладу.

Щоб розрахувати депозит, потрібно ввести суму вкладу, валюту, строк розміщення коштів та режим виплати відсотків (щомісячно, в кінці строку або з капіталізацією). Далі, обираючи різні види вкладів, одразу можна отримувати усі ключові показники за обраними умовами:

-          Базову відсоткову ставку у відсотках річних.

-          Ставку із врахуванням сплачених відсотків.

-          Абсолютну суму прибутку у валюті вкладу.

-          Абсолютну суму сплачених податків.

Маючи усі ці показники дуже легко обрати найвигідніші умови розміщення вільних коштів на депозитному вкладі. А якщо відкрити кілька калькуляторів різних банків у кількох вкладках браузера, додатково можна порівняти й умови декількох фінустанов.

Сьогодні, коли Фонд гарантування вкладів забезпечує погашення 100% суми депозиту для усіх українців, такий підхід не несе жодного ризику та дозволяє отримати найвигідніші пропозиції. Та зрештою заробити максимум з можливого на банківському ринку.