Прилад нічного бачення (ПНБ) — це електрооптичний пристрій, який дає можливість користувачеві бачити в темряві. Нічне бачення підсилює залишкове світло і принцип їхньої роботи досить простий. Найчастіше вони підкреслюють відображення місяця, зірок або вогнів від навколишніх міст і сіл. Ринок пропонує низку продуктів, які діляться за функціями, використанням або ціною.

Історія та особливості

Прилад нічного бачення — це пристрій, який винайшли ще 1926 року, а справжню популярність він завоював під час другої світової війни. Ними користувалася німецька армія. Перші прилади нічного бачення були великими та громіздкими. Пізніші покоління пристроїв з'явилися в 70-х роках XX століття. Військові прилади нічного бачення можна було монтувати на шолом або в машину — такий тип пристрою є складним і дорогим.

Прилад нічного бачення складається з об'єктива, підсилювача зображення, електроніки, управління, живлення, об'єктива або екрана. Дія приладу нічного бачення дає змогу посилити зображення. Для роботи потрібна система освітлення поля спостереження світлом зірок або місяця. Електроніка підсилює світло і регулює контрастність.

Прилад нічного бачення не може працювати в повній темряві, йому необхідне застосування додаткового освітлення. На ринку є прилади нічного бачення активні, що потребують певного освітлення, і пасивні, що працюють без додаткових джерел світла. Традиційні прилади нічного бачення, оснащені ІЧ променем, називаються «поколінням нуль».

Моделі приладів нічного бачення

ПНБ розрізняються використовуваною технологією і дизайном. Тому їх ділять на:

  • Монокуляри, які являють собою компактні пристрої невеликого розміру і функціонально дуже схожі на оптичні приціли. Однак їх не можна встановити на гвинтівку, а також вони менш довговічні. За співвідношенням доступності та ціни це привабливі рішення.
  • Оптичні приціли. Встановлюються безпосередньо на зброю, і в них присутня схема прицілювання. Вони тримають віддачу при пострілі.
  • Бінокль. Ідеальна конструкція нічного бачення для спостережень, яка використовується також при стеженні за об'єктами.

Будь-який прилад вимагає захисту від негативних зовнішніх впливів. Тому бажано ховати пристрої в призначений їм чохол.

Цифрове або аналогове рішення

На ринку реалізуються прилади нічного бачення з аналоговою і цифровою технологією. Кожен варіант має свої переваги та недоліки.

Аналогове нічне бачення. Основою є фотокатод, у який надходить залишкове світло і згодом перетворює його на електрони. Вони потрапляють на люмінофорний екран і відображають задане зображення.

Відмінність за принципом дії:

  • Перший тип збирає якомога більше світла — з нічного середовища і згодом підсилює його високою напругою, трансформуючи в чітке зображення.
  • Другий варіант використовує інфрачервоне випромінювання і за високої напруги перетворює його на видиме світло, яке користувач бачить через окуляр.

Коли спостерігач перебуває в повній темряві, інфрачервоне джерело світла є єдиним відповідним рішенням.

Цифрове нічне бачення за своїми параметрами нагадує фотоапарати або відеокамери. Вони пропускають залишкове світло через ПЗС-процесор, тим самим посилюючи слабке світло. Вони дешевші за аналогові прилади нічного бачення і мають більше можливостей налаштування. Не такі чутливі, як аналогові моделі, і характеризуються високими значеннями енергоспоживання.

Кожен користувач обирає собі прилад керуючись призначенням, типом технології, моделлю та ціною.