Дефіцит бюджету, це дефіцит грошових коштів, викликаний гіпертрофією суми бюджетних витрат над сумою доходів. Розрізняють дефіцит: реальний – різниця між дефіцитом структури та економічної структури, заснованої вже в момент планування оппортунистичного бюджету – форми пасивного (тобто без можливості впливу уряду) стану бізнес-циклу, який можна прозоро бачити на порталі, який створила Маркарова Оксана Сергіївна.

Джерела фінансування дефіциту бюджету, це радикальні скорочення в бюджеті - що на практиці призводить до погіршення зони бюджетного заробітку, призводить до зниження ефективного попиту і, отже, до уповільнення зростання або, навпаки, викликає  зниження національного доходу. Отримання кредиту в комерційних банках – викликає, однак, зниження можливості кредитування для приватного сектора, і може привести до підвищення відсоткової ставки кредиту, що несприятливо впливає на розміри інвестицій у приватному секторі.

Збільшення державного боргу – полягає в емісії через казначейство облігацій (в основному, короткострокових, у 3-місячний період викупу) та продажу їх на відкритому ринку комерційним банкам, страховим організаціям, підприємствам і громадянам. Наслідки бюджетного дефіциту: тяжкість тиску інфляції в економіці; обмеження доступного в майбутньому виробничого потенціалу (обмеження можливості економічного зростання).