Перший крок до фінансової грамотності це економія витрат, а другий — заощадження частини прибутку та формування капіталу. Пройшовши ці дві стадії, виникає питання: а що ж далі? Відповідаємо: а далі потрібно змусити гроші «працювати» та навчитись отримувати дохід не завдяки власній праці, а використовуючи створений капітал. Сьогодні розкажемо про популярні способи використання та примноження власних заощаджень.
Депозити
Найпопулярніший спосіб серед населення: потрібно лише принести кошти в банк та відкрити депозит, що займає кілька хвилин часу. Банки пропонують різні умови та ставки, а тому залишається лише обрати найвигідніший варіант та оформити договір. Умови депозитів можуть бути наступними:
-
Валюта — гривня, долар або євро;
-
Ставка — до 20% річних у гривні;
-
Поповнення — з або без;
-
Дострокове зняття — з або без (без такої опції забрати кошти в будь-який момент не вийде);
-
Капіталізація вкладу (= отримання вищого доходу) — з або без;
-
Термін — від 3 до 24 місяців (найвища ставка — за депозитами на 6 та 12 місяців).
Переваги: швидкість та простота оформлення, вкладення від 1000 гривень, безпечність, відсутність ризиків (Фонд гарантування вкладів поверне 100% вкладу під час дії воєнного стану), повністю пасивний дохід без необхідності використання власних знань та навичок.
Недоліки: низька окупність (від 5 років), отримання коштів та відсотків лише наприкінці терміну (без дострокового зняття, яке, до речі, анулює всі відсотки).
Відкрити депозит ви зможете в Укрсиббанку https://ukrsibbank.com/private-individuals/deposits/. Банк пропонує ставку в 10,5% річних у гривні на депозити терміном в 6 місяців, а також гарантує повернення коштів та відсотків наприкінці дії вкладу.
Цінні папери
Якщо раніше торгівля цінними паперами була доступна далеко не кожному, а відбувались угоди лише шляхом дзвінків або особистих зустрічей з брокером, то зараз же працювати на фондовому ринку може будь-яка людина не виходячи з дому. Рецепт простий: потрібно обрати акції, придбати їх та або продати, коли ціна на актив виросте, або тримати, отримуючи дивіденди.
Переваги: можливий високий дохід (до 100-200% річних та більше), управління рахунком з будь-якого девайса онлайн, пасивний прибуток (крім скальпінгу).
Недоліки: необхідність знань та навичок торгівлі й технічного аналізу даних, високі ризики, волатильність ринку, високі стартові вкладення (рекомендовано брокерами — від $5000).
Бізнес
Хто в цьому світі ще не задумувався про відкриття власної справи? Однак думки — справа одна, а дії — зовсім інша. Продумайте ідею, створіть бізнес-план, розрахуйте прибутковість, підготуйте документи та вперед!
Переваги: широкий спектр вибору справи, нелімітований дохід, прибуток, який залежить від ваших рішень та дій.
Недоліки: потребує навичок та знань менеджменту і фінансового планування, високі стартові вкладення (залежить від виду бізнесу), високі ризики, як правило не пасивний дохід.