Мапа сайту – це електронний документ або сукупність документів, що містять перелік всіх або найважливіших сторінок або документів (відео, графічних або інших файлів).

Альтернативні назви: карта сайту, сайтмап, sitemap.

Види сайтмапів для сайту

Глобально карти сайту можна розділити на 2 типи в залежності від мети створення та формату

  • XML – документ, що створюється у спеціальному форматі для передачі пошуковим системам, що обходять проєкт та індексують його сторінки, щоб вказати пріоритетні для обходу / переобходу документи;
  • HTML – карта у вигляді окремої сторінки сайту, куди додані всі чи основні сторінки та розділи вебпроєкту, такий документ створюється і для покращення обходу ботами пошукової системи (адже вони переходять по всім знайденим на сайті посиланням) та підвищення юзабіліті (користувач може зайти на такий сайтмап і обрати необхідний розділ, бачачи ієрархію сторінок ресурсу).

В залежності від контенту, для якого створюється карта, виділяють сайтмапи:

  • для HTML-документів;
  • для файлів (відео, графічних, інших електронних документів).

Сайтмапи можуть бути простими та комплексними. В першому випадку – складаються з одного документу, де міститься повний перелік необхідних електронних адрес. В разі великої кількості URL на сайті, як правило, створюється низка мап, що, як правило, перелічені в індексній:

  • за типами сторінок;
  • за розділами сайту;
  • за кількістю посилань чи обсягом мапи (відповідно до правил формування Sitemap.XML одна карта не може містити більш як 50000 адрес та мати обсяг більше ніж 50 Мб).

Важливість мапи сайту

Мапа сайту – це інструмент, що може допомогти покращити взаємодію вашого сайту чи інтернет-магазина з пошуковою системою. Якщо ваш сайт має добре організовану карту, то пошукові боти зможуть легше знаходити, а отже обходити і індексувати його сторінки (тут не забуваємо про умову якості контенту).

Крім того, мапа сайту, що враховує ієрархію вебпроєкту, допомагає краще бачити та розуміти структуру сайту та зв'язки між різними сторінками.

“Але пам'ятайте, що сайтмап – це не “чарівна таблетка”. Вона не допоможе проіндексувати неякісні сторінки чи суттєво пришвидшити індексацію проєкту, якщо він не оптимізований технічно чи має проблеми з контентом”, – вважає Андрій Павлюк, CEO компанії PAN-SEO.

Чи потрібна мапа сайту вашому проєкту

На це питання є непогана відповідь від Google. Якщо коротко, то сайтмап потрібен для:

  • великих сайтів з численними URL;
  • нових вебресурсів, що мають недостатню кількість зовнішніх посилань;
  • для сайтів з великою кількістю мультимедійного контенту або новинного проєкту, адже для таких типів контенту створюються особливі сайтмапи з додатковою інформацією.

І карта сайту не потрібна для:

  • відносно невеликих ресурсів (до 500 сторінок, що відкриті для індексації);
  • проєктів, де реалізована якісна внутрішня перелінковка;
  • сайтів, де немає великої кількості медіафайлів та сторінок новин, що мають з'являтися в результатах пошуку Google.

Як створити мапу сайту

Існують спеціальні інструменти, які допомагають створювати мапу сайту.

Найпростіший спосіб – створити файл XML зі списком сторінок вашого сайту. Ви можете використати генератори мап сайтів, такі як XML Sitemap Generator або Google Sitemap Generator, щоб автоматично створити мапу сайту, або ж функціонал відомого краулера Screaming Frog.

Альтернативно (і рекомендовано) – забезпечити автогенерацію сайтмапа прямо на сервері. Для цього існують спеціальні модулі та плагіни. Але ж для розробки кастомних карт знадобиться допомога програміста. Отже, зважуйте обов'язково, чи варті такі інвестиції того ефекту, який ви плануєте отримати.