Часто трапляються випадки, коли власники сайтів виявляють, що позиції, які вони займали довгий час у межах ТОП-10, різко обрушуються, а з ними разом падає і трафік. Для будь-якого бізнесу це може бути серйозним ударом, у таких випадках необхідно швидко діагностувати проблему та розпочати виправлення ситуації. Якщо ви не володієте достатніми знаннями та навичками в галузі SEO, рекомендується звернутися до професійних агентств з просування сайтів, як EMBO Studio або приватних фахівців, детально описавши проблему.
Причин різкого падіння позицій у пошуковій системі може бути безліч: починаючи від втрати унікальності контенту, банальним витісненням конкурентами та закінчуючи раптовою зміною алгоритмів ранжування в Google. Точнісінько визначити фактори, які вплинули на просідання не завжди виходить, тому в окремих випадках необхідно діяти комплексно. Нижче розглянемо 5 найпопулярніших причин падіння позицій сайту Google.
№1: Раптовий апдейт алгоритмів від Google
Пошукові системи ніколи не стоять на місці і щодня працюють над покращенням та зміною алгоритмів, за якими визначається який із мільйонів сайтів має займати ТОП-позиції у пошуку. Лише за 2021 рік було 8 великих змін у правилах ранжирування, а у 2022 їх стало ще більше. Найчастіше кожен з них впливає на окремі типи сайтів в окремих нішах. Для усунення просідання позицій після апдейту необхідно ознайомитися з переліком змін та новими рекомендаціями для вебмайстрів, перевірити їх дотримання на своєму сайті та виправити знайдені помилки.
№2: Редизайн, зміна структури сайту
Практично будь-які глобальні зміни спричиняють коливання в позиціях, і далеко не завжди вони бувають у позитивний бік, навіть якщо зміни були спрямовані на покращення сайту. Різка зміна дизайну зазвичай супроводжується невеликими коливаннями, після чого позиції відновлюються, але якщо просідання було сильним - варто переглянути рішення в нових макетах сайту. У разі зміни структури, особливо якщо це супроводжується зміною самих URL - важливо налаштувати редиректи зі старих сторінок на нові, щоб передати посилальну вагу та вікові фактори новим URL (але в ідеалі потрібно уникати зміни URL заздалегідь).
№3: Неякісні та спамні зовнішні посилання
Нерідкі випадки, коли позиції сайту обвалювалися через велику кількість неякісних посилань на сайт. Вони можуть з'являтися як внаслідок неякісної роботи підрядника з SEO-просування, так і через дії конкурентів, які навмисно замовляють спамні прогони на ваш проект, щоб втопити його в пошуку, тим самим зайнявши ваше місце. Рішенням у такій ситуації буде провести якісний аудит посилань, відхиливши усі спамні беклінки через Google Disavow Tool. Цю роботу має проводити досвідчений SEO-фахівець, який неодноразово стикався з подібними завданнями та має великий досвід у лінкбілдингу.
№4: Нестабільне нарощування посилань
Ця проблема також є поширеною, багато власників сайтів забувають про важливість плавного приросту маси посилань протягом усього часу існування сайту. Якщо зупинити нарощування посилання, ви залишитеся на одному місці, а конкуренти будуть зростати, відповідно з часом ваш сайт втрачатиме позиції, поки в один момент не обвалиться повністю. Якщо достатнього бюджету для трастових статейних посилань, як "підтримка" відмінно підійдуть посилання з форумів (крауд-маркетинг). Розміщувати їх також необхідно відповідно до певних правил, які підкажуть вам команди, які цим займаються.
№5: Втрата унікальності контенту
Одним із факторів ранжування в Google є наявність унікального контенту відповідної якості. Ваш сайт може зіткнутися з ситуацією, коли контент можуть вкрасти та повністю скопіювати на іншому проекті. У такому разі різко падає його унікальність і значущість для Google. Рекомендується регулярно аналізувати сайт на унікальність за допомогою онлайн-сервісів перевірки плагіату та замінювати неунікальні частини. Якщо сталося так, що тексти були повністю розкрадені - можна не переписувати їх повністю, достатньо їх трохи видозмінити і доповнити.
№6: Фільтр від пошукової системи
Старі фільтри Google вже є частиною алгоритму ранжування. Тому впливають на неякісні сайти ефектом "скляної стелі", не різко знижуючи їх рейтинг, але й не даючи підніматися. Різке просідання можливе лише у разі введення нових фільтрів або будь-яких змін на старі, що активізують.
З найбільш поширених фільтрів і причин, за якими вони вводять санкції, можна виділити наступні:
- Google Panda. Копіювання вмісту з інших ресурсів або слабка унікальність. Переспам - надмірна кількість ключових слів та/або неприродна форма ключових слів. Великий обсяг реклами є нерелевантною основною темою сайту.
- Hummingbird (Колібрі). Низькоякісний чи нерелевантний семантичний зміст сторінок;
- Google Penguin. Проблеми та помилки з посиланнями: вихідні посилання на низькоякісні та шкідливі ресурси, низькоякісні зовнішні посилання, використання орендних посилань, спамний анкор-лист тощо.
Щоб перевірити, чи потрапив сайт під впливом фільтром, можна скористатися такими сервісами: Penguin SEO Tools від Barracuda або Moz або звернутися до досвідченого SEO-спеціаліста / агентства.
Фільтри використовуються пошуковими системами для контролю просування сайту за допомогою застосування "білого SEO". Тому набагато простіше не потрапляти під санкції, ніж потім позбавлятися їх. Якщо ж сайт все ж таки потрапив під дію фільтра, то слід виконати всі рекомендації щодо усунення помилок, після чого запустити перевірку через стандартні інструменти Google - "Перегляд поточного статусу індексування URL". Варто відзначити, що вивести сайт з-під санкцій фільтра досить важко, але цілком можливо, проте, це не завжди фінансові виправдано, а також може не привести до бажаного результату.