Збройна агресія росії проти України негативно вплинула на вітчизняний ринок будівельних матеріалів. Почалося подорожчання всієї продукції, в тому числі й покрівельної. У цій статті ми проаналізуємо, які фактори впливають на металочерепицю й профнастил, бо вони виробляються з одного матеріалу — рулонної сталі. Ще розглянемо мансардні вікна і розберемося, що з їх вартістю. Спробуємо спрогнозувати, що буде з цінами на ці категорії продукції далі.

Ціна на металочерепицю зросла на 40% за перші пів року після війни

З вартістю металочерепиці склалася така ситуація. На лютий 2022 року, до повномасштабного вторгнення росії на територію України, склади вітчизняних заводів мали обмаль рулонної сталі. Справа в тому, що металочерепиця найбільш затребувана влітку і восени. Тоді більшість покупців перекриває покрівлі своїх будинків. До зими запаси рулонної сталі на заводських складах вичерпуються. У листопаді постачальники матеріалу контрактуються, Україна платить за бухти, а на початку року перед сезоном вітчизняні порти вже готові приймати новий метал.

У лютому 2022 року логістична структура порушилася через російські обстріли. Кораблі, завантажені бухтами, не змогли досягти Одеси та інших портів. Це призвело до затримки постачання. Однак не це спричинило подорожчання. Матеріал довелося розвантажувати в Туреччині, а звідти — везти автомобільними шляхами в Україну. Відповідно, доставка подорожчала. Вартість самого пального теж збільшилася.

Таким чином, станом на серпень 2022 року ціна на металочерепицю виросла на 40% і навіть більше. Порівняно з 2020 роком вартість металочерепиці збільшилася у три рази. Причинами цього, крім ускладнення доставки та дорогого пального, став ще й курс валют. Долар і євро почали дорожчати відносно гривні. Оскільки 60% виробленої металочерепиці складається з китайської сталі, тобто імпортного, а не вітчизняного матеріалу, ця продукція й виросла в ціні. Раніше логістика з Китаєм була дешевою. Зараз вона подорожчала через російську агресію, яка не дозволяє вантажним кораблям вільно курсувати морем, а порти закриті. До того ж у самому Китаї зараз непроста політична й економічна ситуація.

Зросла ціна на профнастил

Спостерігаємо 100% аналогічну ситуацію з вартістю профнастилу. Він виріс у ціні на 37% станом на серпень 2022 року. Якщо у кінці лютого, березні, квітні подорожчання не було таким помітним, то з середини-кінця травня воно вже відчувалося. Справа в тому, що на початку російсько-української війни вітчизняний бізнес припинив діяльність, бо попит на будівельні матеріали впав. Причинами того, що ціна на профнастил виросла, стали ті ж, що й у металочерепиці:

  • дефіцит рулонної сталі на українських складах;
  • ускладнена логістика (дорожні перевезення замість морських, подорожчання пального);
  • утруднений пошук рулонної сталі в Європі.

Навіть якщо й замінити дешевшу азійську сталь із Індії, Китаю чи Південної Кореї на європейську, все одно вартість профнастилу буде більшою на 20-25%. До того ж на профнастил теж впливає курс валют, і знецінення гривні відносно євро і долара жене ціну вгору.

Подорожчали мансардні вікна, але трішки менше, ніж метал

Ситуація з мансардними вікнами трохи краща, ніж із металочерепицею і профнастилом. На вартість цієї категорії продукції теж впливає складна логістика. Мансардні вікна постачаються з Європи, зокрема Польщі. Ціна на мансардні вікна виросла, бо подорожчало пальне. Раніше доставку утруднювали величезні черги на кордоні з Польщею, але з травня затримок вже немає. Також на цю категорію впливає подорожчання долара і євро відносно гривні. Вартість мансардних вікон виросла на 24% порівняно з довоєнним часом.

Які можна дати прогнози? Ціни на продукцію будуть рости. Єдине, що їх зупинить, — стабілізація курсу валют. Якщо вартість долара і євро відносно гривні не зростатиме, то профнастил, металочерепиця і мансардні вікна подешевшають. Якщо долар коштуватиме 45-50 грн., то матеріали подорожчають.