Будь-яка людина потребує зручного та безпечного спального місця, і дитина – не виняток. З першого дня життя вона відпочиває в колисці або манежі, ділить з батьками їхнє ложе, а трохи пізніше — перебирається на власне ліжко. У цій статті поговоримо про те, коли настав час купувати дітям ліжко і яким має бути спальне місце для різних вікових категорій.
У якому віці дитині потрібне ліжко?
Педіатри та сомнологи рекомендують привчати дитину спати окремо від самого народження. Для малюків створені спеціальні ліжечка з високими захисними бортиками та абсолютно безпечною конструкцією. З манежу новонароджений не може впасти, на відміну від звичайного ліжка. Спальне місце для маленьких дітей має бути жорстким: це необхідно для правильного розвитку опорно-рухового апарату. У дитячій колисці не повинно бути нічого зайвого: жодних об'ємних прикрас, м'яких іграшок та навіть подушки. Усі текстильні деталі можуть призвести до задухи.
Буває і так, що дитина категорично відмовляється спати сама. У цьому немає нічого дивного: малюк 9 місяців був єдиним цілим із мамою, тому і після народження не хоче відпускати її далеко. Тому багато батьків вибирають спільний сон. Такий варіант припустимий, головне — дотримуватися заходів безпеки (натягнуте простирадло, достатньо простору, дитина спить біля краю) і не заважати малюку власними рухами. Для спального місця краще вибрати просторе двоспальне ліжко з ортопедичним матрацом, на якому зі зручністю розміститься вся родина.
Коли дитину перекладати у звичайне ліжко?
Як із манежу, так і з батьківського ложа малюка можна перекладати у його власне ліжко приблизно з 1,5-2 років. У цьому віці дитина вже впевнено ходить, може сама лягти та піднятися зі спального місця, а також психологічно готова відмовитися від спільного сну з мамою. Манеж до двох років діти просто переростають: він стає маленьким, тісним, а високі стінки не дають самостійно залазити всередину. Можна привчати дитину до власного ложа і пізніше, а раніше не рекомендовано.
Як перекласти дитину в ліжко?
Якщо малюк спить у манежі, проблема з переїздом навряд чи з'явиться. Досить запропонувати дитині змінити її спальне місце на зручніше, просторіше і схоже на доросле (діти завжди хочуть таке ж, як у батьків). Обов'язково запропонуйте малюку взяти участь у виборі ліжка, а також прикрасьте нові меблі та покладіть на матрац улюблену м'яку іграшку. Ось побачите: переїзд відбудеться без сліз та вмовлянь у першу ж ніч.
«Відселити» малюка, який звик спати з батьками, зазвичай складніше. Почніть з приставного ліжечка: підберіть варіант, що підходить за висотою, і ставте його впритул до вашого ліжка, щоб матраци знаходилися на одному рівні. Для цього підійдуть манежі зі знімними боковинами. Заберіть один бортик, і дитина спатиме як би з вами, але вже на своєму особистому місці. Коли малюк звикне, поставте борт на місце і поступово його підіймайте. Наступний крок — повільний від'їзд від батьківського ліжка. Доведеться запастися часом і терпінням, але за пару тижнів ви будете з посмішкою дивитися на дитину, що спить у власному ліжечку.
Як вибрати ліжко за віком дитини
Для безпечного сну немовлят використовують спеціальні ліжечка — манежі, люльки та колиски. Вони відрізняються невеликим спальним місцем (у манежі — прямокутним, у колисці — овальним або круглим), виготовляються з гіпоалергенних матеріалів (частіше — натуральне дерево) і продумані до дрібниць у плані безпеки. Високі борти з усіх боків не дають малюкові впасти з матраца, а вузькі прути захищають маленькі ніжки та ручки від застрягання. Поверхня меблів гладко шліфується, а конструкція доповнюється корисними дрібницями на кшталт заколисливого механізму, спеціальних полозів або коліщат.
Коли дитина досягає віку 1,5-2 роки, її можна переселяти у звичайне ліжко. Класичні дитячі ліжка практично не відрізняються від дорослих. Основна різниця — у розмірах: крім звичної «односпалки» 90х190 см, можна побачити варіанти 60х120 см, 70х140 см, 80х160 см і так далі. У них теж буває захист у вигляді невеликого бортика з широким вилученням (щоб дитині було зручно залазити й вилазити).
Дитячі ліжка для дітей дошкільного віку можуть декоруватися чимось цікавим, наприклад, оригінальним узголів'ям або імітацією даху з підвісними зірками. Меблі для підлітків мають більш класичний дизайн. Учням середньої та старшої школи можна взагалі купити звичайне односпальне ліжко, головне — переконатися в нетоксичності матеріалів та безпеці конструкції. Плюсом стане наявність корисних деталей на кшталт ящиків для білизни або полиці для дрібниць.
Хлопчикам та дівчаткам у віці приблизно 2-7 років подобаються ліжка з незвичайним зовнішнім виглядом. Найпопулярніші з них – ліжка-машини, що нагадують перегонові боліди. Оснащені звуковими та світловими ефектами, вони допомагають привчити до самостійного сну навіть найкапризніших малюків, які не хочуть залишати батьківське ложе.
Не хочете часто міняти дитячі меблі? Зверніть увагу на ліжка-трансформери. Вони мають розсувну конструкцію та «ростуть» разом з дитиною.Популярний трансформер можна використовувати спочатку як люльки, пізніше — як звичайне ліжко, а ще пізніше — як два невеликі диванчики. Бувають варіанти, які поєднують у собі спальне місце, пеленальний столик, комод, м'який куточок і так далі.
Зрештою, варто згадати двоярусні ліжка. Двоповерхові меблі подобаються всім дітям від малого до великого. Варіанти з двома спальними місцями ідеальні для близнюків, двійнят або погодок. Якщо в домі одна дитина, можна вибрати двоярусне ліжко, в якому верхній поверх відведений під місце для сну, а нижній – під письмовий стіл, шведську стінку або м'який куточок.
Як вибрати розмір ліжка для дитини
Усі діти різні: одні ростуть швидко, інші повільніше, тому не можна сказати, що ліжко якогось розміру підійде для певної вікової категорії. Найменші варіанти – 60х120, 70х140 см актуальні у перші роки життя дитини. Старшим дітям (дошкільного віку) часто купують меблі 80х160 см. Багато батьків воліють відразу замовляти просторе ліжко «дорослого» розміру 80х190 см, справедливо вважаючи, що їх вистачить дитині на довгі роки навіть при інтенсивному зростанні. Важливо, щоб малюк із комфортом міг розкинути руки та ноги на спальному місці і з усіх боків залишався запас щонайменше 10-15 сантиметрів.
Найкращі дитячі ліжка — у магазині «Світ Матраців»
У пошуках ліжка для дитини зверніть увагу на асортименти магазину «Світ Матраців». Тут ви знайдете великий вибір якісних меблів з натурального дерева, міцного металу та якісного ДСП/МДФ. Ви приємно здивуєтеся низькими цінами, зручними умовами оплати та доставки. Магазин «Світ Матраців» продає найкращі дитячі меблі українських та європейських брендів за вартістю виробника, надає гарантійне обслуговування та докладні консультації.
Замовити ліжка з доставкою по Києву у Світ Матраців можна у два кліки. Зручний інтерфейс, вся необхідна інформація та фото/відеоогляди до кожного товару допоможуть дистанційно вибрати потрібні вам меблі без особливих зусиль.