Сьогодні на прилавках магазинів представлено вершкове масло різних виробників, вітчизняних та зарубіжних, яке має жирність 61,5%, 62%, 72,5%, 78%, 82,5%, і найвищий відсоток жиру в пряженому маслі – 99%. Вологість кожного виду також відрізняється. Це дозволяє споживачеві вибрати продукцію за своїм смаком та вимогами.

Гарне вершкове масло – яке воно? Якісний кінцевий продукт має високу жирність, помірну вологість, з приємним ніжним смаком та молочно-вершковим післясмаком. Саме таке масло виробляє та реалізує Житомирський маслозавод Рудь. В асортименті компанії представлено кілька видів продукції, що відповідає високим стандартам та нормам, та радує споживачів відмінною якістю та смаком.

Вершкове масло - продукт, який завжди затребуваний, і попит на нього не падає. Адже його використовують у багатьох стравах, щоб надати їм ніжної вершкової нотки, наголосити на ніжності та створити гастрономічний баланс смаків. Враховуючи величезну конкуренцію в цій виробничій ніші, маслозаводам варто подбати про якість продукції, адже саме цей критерій для сучасного споживача є головним, а якщо він поєднується з прийнятною вартістю, то попит на таке масло буде дуже високим.

Якісна сировина – запорука якісного масла

 Якісне масло – продукт, що відповідає високим стандартам, має гарний смак, що не містить шкідливих компонентів. Зробити його можна, якщо суворо дотримуватися технології виробництва, використовувати сучасне обладнання. Але ключовим у цьому питанні є якість сировини.

Основна сировина для вершкового масла – коров'яче молоко. Додатково може використовуватися мед, приправи та інші інгредієнти. Нерідко заводи покращують смак готового продукту стабілізаторами, підсилювачами смаку, барвниками. Вибираючи молоко, потрібно надати перевагу продукції, що має високу жирність.

Іноді сировиною для виготовлення масла виступають вершки. При покупці їх варто враховувати, що продукт може бути кількох видів:

  • 1-й сорт – з однорідною консистенцією, при нагріванні до високих температур немає грудочок та пластівців.
  • 2-й сорт – має слабкий смак, у складі можливі згустки масла.

Витрати сировини досить великі. Наприклад, щоб виготовити 1 кг вершкового масла, жирність якого буде 82%, знадобиться переробити 17 літрів молока з жирністю 5%, а якщо молоко 3-х процентне, то його потрібно 23 літри.

Маслозаводам варто налагодити постачання якісного молока та вершків, і ретельно перевіряти якість кожної партії товару.

Устаткування для виготовлення вершкового масла

 Не тільки якість сировини, а й обладнання впливає на смак та властивості кінцевого продукту, у даному випадку – вершкового масла. Обов'язковим є використання таких пристроїв та обладнання:

  • Теплове оброблення сировини здійснюється в пастеризаторі. На даному етапі знищуються шкідливі мікроорганізми у сировині, що дозволяє отримати безпечний кінцевий продукт.
  • Розділяють молоко та вершки в сепараторі.
  • Видалити з продукту сторонні запахи та уподобання можна за допомогою апарату для дезодорації вакуумного типу.
  • За допомогою нормалізаційних ємностей та ванн продукт доводиться до потрібної жирності.
  • Маслоутворювачі переробляють підготовлену сировину та одержують з неї готовий продукт.
  • Однорідну масу роблять гомогенізаторами-пластифікаторами.
  • Насос.
  • Фасувальний автомат.

Маючи такий набір обладнання, можна легко відкрити невеликий маслозавод і налагодити стабільне виробництво.