У бізнесі важлива кожна деталь. Колеги, клієнти, партнери складають уяву про вас через безліч дрібниць. Тож якщо хочете заробити гарну репутацію, звертайте увагу на все. Далі ми поговоримо про діловий етикет. Поняття — досить містке, до нього входять правила поведінки між колегами, діловими партнерами, мовленнєвий етикет, норми листування та ведення переговорів. Також корисну інформацію ви знайдете за посиланням https://online.novaposhta.education/blog/dilovij-etiket-printsipi-spilkuvannya-z-partnerami.
Що таке ділова етика
Етика ділового спілкування існує багато років, постійно змінюється та коригується. Вік та статус у професійних стосунках втратили вагу, гендерні відмінності також нівелювались. Етикетом ділового спілкування називають набір правил поведінки людей, соціальні норми, звичаї, що дуже необхідні в особистому спілкуванні та ділових відносинах. Мова йде про протокол, що регулює відносини між керівником, підлеглими, колегами та партнерами.
Під діловою етикою розуміють вміння спілкуватись, дотримуючись норм та правил субординації. Має значення повага до чужої думки. Також розвинені люди вміють визнавати свою неправоту, стримувати емоції, казати ні, коли це необхідно. Бізнес-етика спрямована на створення позитивного іміджу компанії.
Як дотримуватись основних правил
Є різні види ділового спілкування, до кожного вживаються певні поради. Варто враховувати обставини комунікації.
Вітання
Якихось 10 років тому першою мала вітатися старша за віком людина. Зараз суспільство відходить від стереотипів. Ввічливість, людяність, простота — куди важливіші, аніж вік. Також нема правил, що передбачають представлення жінці чоловіку під час знайомства. Гендерні акценти у професійній галузі — це недоречно та непрофесійно.
Тримайтесь золотої середини між сухим тактом та дружністю. Робіть акцент на відкритості, доброзичливості, слідкуйте за тим, аби поведінка не була фамільярною.
Ведення бесіди
Світська бесіда у бізнесі — це своєрідна розминка перед переговорами. Також вона дає змогу обмінюватись думками, намітити плани та цілі. Характер має бути нейтральним. Аби запобігти зайвих конфліктів, треба уникати певних складних та суперечливих тем: моралі, ідеології, економіки, релігії, політики, сімейних цінностей. Не забувайте про ввічливість — це основа всього у фаховому, професійному спілкуванні.
Важливо постійно стимулювати розмову, аби вона не зупинялася. Природність дасть можливість полегшити процес комунікації, досягти бажаних цілей під час діалогу. Ставити питання можна і потрібно.
Ділове листування
Основна частина комунікацій зараз в дистанційному форматі. Особисто спілкуватися з колегами та партнерами виходить не завжди. Коли листуєтесь:
- Поважайте час отримувача. Пишіть лаконічно, стисло, зрозуміло. Що коротше, то краще.
- Один лист — одна справа. Беріть цей принцип за правило. Не змішуйте різні питання, це плутає.
- Позначайте терміни. Якщо завдання не чекає, одразу на початку листа вкажіть це. Також пропишіть чіткі дедлайни.
- Не пишіть те, що можна обговорити. Особливо це стосується організаційних питань.
- Додавайте допоміжні матеріали, якщо вони є. Це прискорить виконання завдання та підвищить якість результату.
- Структуруйте. Лист повинен мати певну структуру, акцентні місця. Якщо це потрібно, робіть окремі коментарі.
- Будьте ввічливими та уникайте пустих слів. Краще буде висловити повагу турботою про читача, а не вказівками тощо.
Не пишіть колегам, партнерам, підлеглим листи у неробочий час. Висловлюйте лише те, чим реально можете поділитись. Уникайте слів, формулювань, за які вам буде незручно перед колегами.
Мова тіла
Їй в діловому етикеті приділяється особлива увага. Невербальні дії добре зчитуються та дають чимало інформації. Жести, поза, контакт очей можуть зіграти вирішальне значення та впливати на успіх, хід важливої зустрічі.
Поводьтесь впевнено та вільно. Постійно під час бесіди дивіться в очі співрозмовнику: якщо ви уникаєте зорового контакту, це змусить людину робити певні висновки про вашу ненадійність. Контролюйте міміку та жести. Мова тіла має затверджувати слова, не суперечити їм.
Загальні поради:
- уважно слухайте;
- щиро цікавтеся співрозмовником;
- заохочуйте говорити про себе;
- посміхайтесь;
- обирайте цікаві для людини теми.
Культура ділового спілкування — це не тільки про те, хто перший потискає руку, вітається, входить у ліфт чи приміщення. Потрібно приділяти увагу телефонним дзвінкам, листуванню. Знання правил та їхнє дотримання в повсякденному житті — це вигідне інвестування у професійний власний імідж.