Житловим є приміщення, в якому можливе проживання громадян на постійній чи тимчасовій основі. Нерухомість називається нежитловою, коли вона не входить у житловий фонд.

Різниця між житловим та нежитловим приміщенням

Житловий фонд – це будинки, квартири, де проживають громадяни. В торговельних, побутових потребах використовуються нежитлові приміщення.

Ознаки житлового приміщення:

  • опалення;
  • розміщення у наземному поверсі;
  • можливість проживання весь рік;
  • дотримання санітарно-гігієнічних вимог.

Нежитлове приміщення знаходиться у житловому будинку. Воно не відноситься до житлового фонду та є окремим об’єктом.

Житлові приміщення не можна використовувати під виробництво. Нежитлові приміщення не дозволяється використовувати як житло. Проте є випадки, коли все використовується абсолютно навпаки. Щоб нежитлове приміщення зробити житловим, воно повинно відповідати встановленим нормам.

Конструкції у житловому приміщенні повинні бути безпечні для життя. Приватні будинки, багатоквартирні комплекси мають відповідати експлуатаційному стану, без тріщин чи деформованості.

Важливо, щоб всередині житлових приміщень та на території довкола них було безпечно мешканцям та не було приводів для травмування. Житлове приміщення повинно бути оснащене опаленням, електрикою, вентиляцією. Що стосується багатоквартирних будинків, то там повинна бути проведена каналізація та газ. Для двоповерхового будинку, що є житловим приміщенням, дозволено не проводити воду та газ. Варто дотримуватися санітарно-епідеміологічних норм безпеки. До прикладу, не можна об’єднувати вентиляції кухонь чи санвузлів, житлових кімнат.

В житлове приміщення не можна допускати проникнення дощової води. Також житлові приміщення повинні бути оснащені спеціальними пристроями, що захищають від витоків води, що використовується в побуті.

Consultant – сервіс, у якому надають юридичні послуги. З допомогою цього мобільного додатку можна отримати відповідь на запитання від професійного юриста чи адвоката.

Обмеження при введенні приміщення в житловий фонд

Є деякі обмеження для введення приміщення в житловий фонд. Написати заяву щодо переведення об’єкта у житловий фонд має можливість виключно власник. Орендар чи користувач нерухомості не може цього зробити за законом.

Перетворити нерухомість в житлове приміщення неможливо, якщо накладено боргові зобов’язання. Це називається обтяженням майна. Відомості про це є в електронних реєстрах.

Якщо є судові суперечки, предметом яких є нежитловий об’єкт, то суд часто накладає арешт. У випадку арешту майна не дозволяється проводити з цією нерухомістю які-небудь дії.

Існують приміщення, що не здатні змінити статус та стати житловими. Це підвали. Підлога квартири має знаходитись вище рівня землі. Також сюди відносяться дачі, будівлі, що знаходяться на сільськогосподарських землях. В цю категорію входять будинки, в яких немає внутрішніх перегородок та комунікацій.

При правильному підході будь-яка інша нерухомість може отримати статус житлової. Документи для цього подають в орган місцевого самоврядування.