Новий ринок газу в Україні: зміни та особливості
Ще у 2015 році Україна перейшла на вільний ринок газу. Це було як виконанням умов домовленостей з Європейським Союзом, так і необхідним кроком для самої держави. Фактично це дозволило демонополізувати спочатку «великий» ринок – для непобутових споживачів, а з серпня 2020 року отримали свободу вибору компанії з постачання природного газу й прості громадяни. Відтепер всі суб’єкти ринку мають право самостійно обирати собі постачальника, змінювати його в разі необхідності.
Постачання підприємствам
Законом України «Про ринок природного газу» вже давно окреслені основні риси взаємин. Детально вони регламентуються Правилами постачання природного газу, що затверджені Постановою НКРЕКП №1382/27827 від 06 листопада 2015 року. Ьільш детально дивіться на сторінці https://enerhozbuttrans.com.ua/postachannya-pryrodnogo-gazu/.
Підставою для співпраці є укладений договір постачання природного газу між підприємством-непобутовим споживачем та компанією-постачальником. Також підприємство має попередньо укласти ще два договори:
- З оператором ГТС (газотранспортної системи), який присвоює споживачу унікальний ЕІС-код;
- З оператором ГРМ (газорозподільної мережі). Тут споживач також отримує унікальний ідентифікатор.
В договорі обов’язково вказуються такі моменти:
- Місце, предмет та сторони укладання, строк дії договору, реквізити сторін;
- Інформація про точки обліку та їх ЕІС-код (чи коди, якщо таких кілька);
- Заплановані обсяги споживання. Також ці дані подаються в розрізі точок споживання, якщо їх декілька;
- Тарифи;
- Порядок зміни постачальника;
- Механізми виставлення рахунків та проведення оплати, терміни цих операцій;
- Порядок виконання звіряння спожитого обсягу;
- Відповідальність сторін за порушення умов договору та механізм накладення санкцій, вирішення спорів.
При зміні постачальника підприємство-споживач має заздалегідь, у встановленому документами порядку повідомити про свій намір та повністю розрахуватися з поточним постачальником, виконати звіряння.
Новий ринок газу в Україні ще розвивається. Невеличкі компанії поступово знаходять свої осередки клієнтів, що дає змогу очікувати більше пропозицій, активнішу конкуренцію й більше вигідних пропозицій для населення та непобутових споживачів.
Постачання населенню
Взаємини з компанією регулює договір на постачання природного газу. Для його укладення необхідно бути зареєстрованим учасником газорозподільної мережі (тобто мати індивідуальний ЕІС-код) та повідомити про свій намір і надати потрібну особисту інформацію.
Перевагою нового механізму є можливість зміни постачальника, якщо якість надання послуг чи цінова політика компанії не задовольняє споживача. Для зміни достатньо подати відповідну заяву новому постачальнику.
Та є й недолік у такого рішення – тепер держава не втручається в цінову політику компаній-постачальників. Це підвищує вплив на тарифи котирувань на європейських ринках, а населення тепер може розраховувати лише на субсидії та пільги у передбачених законом випадках.