І траншеєкопачі, і екскаватори займають певні ніші в області землерийних робіт. Екскаватори в будівництві використовуються частіше траншеєкопачів. Це пояснюється традицією: будівельники просто звикли копати траншеї екскаватором. У будівельних компаніях використовується безліч екскаваторів для виконання різних робіт, і будівельники не бачать причин використовувати якусь спеціальну машину для виїмки траншей. Однак у певних умовах траншеєкопачі мають переваги перед екскаваторами.

Траншеєкопач або екскаватор, що краще?

Траншеєкопачі

Переваги. Траншеєкопач може забезпечити більш високу, ніж екскаватор, продуктивність при виїмці траншей великої протяжності, малої або середньої глибини. Наприклад, при прокладці протяжних магістральних трубопроводів, де глибина траншеї складає близько 1,8 м. При виїмці грунту продуктивність траншеєкопача може перевищити цей показник екскаватора в 6 разів. Взагалі в будівництві застосовують барові машини різних модифікацій, нарізують 1-3 щілини шириною 140-500 мм і глибиною від 1 до 6 м. Швидкість нарізування у залежності від числа щілин, умов міцності та фортеці розробляється грунту або породи становить від 2 до 1000 м / ч.

Гусеничні траншеєкопачі, оснащені скельним ланцюгом, або камнерізна барова машина показують чудові результати при копанні траншей у важких, щільних і скелястих грунтах завдяки здатності високопродуктивно різати та руйнувати скельну породу, наприклад вапняк, розвиваючи тиск до 1,4 кг / см2. Стінки траншей можна залишати вертикальними, і в них простіше укладати труби.

Висока продуктивність має велике значення, оскільки, терміни прокладки трубопроводів або будівництва будь-яких об'єктів вельми жорсткі. Наведемо такий приклад: будівельна компанія прокладала водопровід у гірничодобувній шахті. Щоб викопати траншею в скелястому ґрунті, будівельники використовували чотири екскаватора та один гусеничний траншеєкопач. У даних умовах один траншеєкопач показав продуктивність більше, ніж всі чотири екскаватора разом! Крім того, якщо у вас є чотири екскаватора, вам потрібно платити заробітну плату чотирьом операторам і всі чотири машини заправляти паливом.

Якість траншеї, виритої траншеєкопачем, часто буває краще, ніж екскаватором: якщо траншеєкопач обладнаний точним за розмірами траншеї робочим органом, машина може прокладати траншею, рівно таку за розмірами, як задана, з постійною шириною, чистими прямими бічними стінками та плоским рівним дном. Коли необхідно укласти комунікацію невеликої величини, наприклад кабель або трубу малого діаметру, краще використовувати траншеєкопач. Він зможе викопати траншею меншої ширини, ніж екскаватор, вже готову для укладання комунікації. Траншеєкопачі (як і екскаватори) можуть оснащуватися електронними системами управління з супутниковою навігацією GPS / ГЛОНАСС для перевірки розмірів (ширини та глибини) і траси при виїмці траншеї.

Якщо розміри барової установки траншеєкопача підібрані правильно, вона буде виймати рівно стільки грунту, скільки необхідно так як менша, ніж екскаватор. Це має велике значення, наприклад, у випадку, коли простір для роботи обмежена та мало місця для укладання витягнутого грунту.

Траншеєкопач компактніший, ніж екскаватор. Якщо роботу необхідно виконати в умовах тісноти, де навіть невеликий екскаватор не зможе розвернутися, з виїмкою впорається траншеєкопач.

Витягнутий траншеєкопачем грунт рівномірно подрібнений, рівномірно розташовується на краю траншеї, і його можна знову використовувати для зворотної засипки траншеї. Завдяки цьому, як правило, немає необхідності спеціально завозити матеріал для зворотної засипки траншей і після траншеєкопача можна відразу виконувати наступні етапи роботи. Прямуючи слідом кран або трубоукладач буде опускати трубопровід або кабель у траншею, потім бульдозер буде засипати траншею і ущільнювати в ній грунт.

Траншеєкопач менше пошкоджує поверхневий грунт і після закінчення роботи простіше й дешевше буде привести в порядок газон або доріжку на алеї парку.

Недоліки. Недоліки траншеєкопачів, як це часто буває, є продовженням їх переваг. Траншеєкопач - це вузькоспеціалізоване «нішеве» обладнання, він може виконувати лише одну роботу: копати траншеї, причому, як зазначалося вище, обмеженою ширини, глибини та обсягу. Якщо траншеєкопач прокладає траншею, яку необхідно зміцнювати опалубкою, потрібна ще бригада або машина, що опускає і встановлює опалубку. Якщо ж використовується екскаватор, він сам може опускати опалубку в траншею.

На незв'язних і сипучих грунтах продуктивність траншеєкопача невелика. При роботі з важкими кам'янистими грунтами різці та інші компоненти траншеєкопача швидко виходять з ладу, а заміна та ремонт обходяться недешево. З огляду на те, що виймається грунт значно подрібнюється, енерговитрати та витрата палива у траншеєкопача досить великі. Траншеєкопачі люблять рівні поверхні, дно траншеї повторює лінію поверхні землі, тому в деяких випадках може знадобитися додатково вирівнювати дно траншеї після завершення роботи траншеєкопача.

Екскаватори

Переваги. Екскаватор - набагато універсальніша машина, ніж траншеєкопач. Він може сам викопати траншею, опустити в неї опалубку, укласти труби, знову закопати та ущільнити грунт у траншеї. Екскаватор може працювати на поверхнях будь-якого типу, в тому числі занадто пересічених.

Перевагами компактного екскаватора є наявність поворотної стріли та нульового або близького до нуля вильоту задньої частини надбудови, що дозволяє екскаватору, на відміну від самохідних і навісних траншеєкопачів, копати траншеї безпосередньо біля стін та інших подібних будівель, вздовж узбіччя доріг. Ще однією перевагою у деяких моделей є можливість зрушувати гусениці. Це дозволяє компактним екскаваторам проїжджати через ворота та навіть двері приміщень для прокладки траншей у приміщеннях і внутрішніх дворах. Гумові гусениці дозволяють міні-екскаваторам пересуватися на підлозі в закритих приміщеннях або на газонах, не пошкоджуючи їх.

Рекомендується використовувати екскаватор, а не траншеєкопач у наступних випадках:

  • якщо ширина та глибина траншеї повинні бути більшими, ніж може викопати траншеєкопач (шириною понад 300 мм і глибше 1500 мм), наприклад, при укладанні труб великих діаметрів; екскаватор здатний копати глибше, ніж більшість траншеєкопачів аналогічної розмірності;

  • при великих обсягах робіт і наявності достатнього простору для роботи потужного екскаватора;

  • якщо стінки траншеї повинні бути не вертикальними, а похилими, щоб забезпечити безпеку робітників, які перебувають у траншеї;

  • якщо необхідно витягти грунт і вивезти його, траншеєкопач не зможе завантажити грунт у транспортні засоби;

  • коли при виїмці траншей потрібно піднімати та укладати в них труби або будівельні конструкції, опалубку;

  • коли потрібно відрити траншею, не пошкодивши наявні в землі комунікації;

  • коли потрібно прорити траншею з ділянками різної ширини.

Недоліки. Ковш екскаватора часто не здатний проникнути до міцного скельного грунту. Це означає, що будівельникам доводиться використовувати гідромолоти, щоб розбити такий грунт. Якщо використовується гідромолот, траншея буде мати в поперечному перерізі форму трапеції, тому що оператор спочатку буде викопувати вузьку траншею за допомогою гідромолота, а потім замінить гідромолот на ковш і буде розширювати та поглиблювати її ковшем. У результаті не тільки доведеться витягувати грунту більше, ніж необхідно, але навіть потім частково засипати, щоб привести розміри траншеї до заданих значень. Іноді будівельники використовують дві машини: одна, оснащена гідромолотом, розбиває скелю, а друга ковшем слідом за нею копає траншею. У будь-якому випадку це призводить до додаткових витрат часу та використаннч додаткового обладнання на будівельному об'єкті.

Екскаватори часто витягують великі грудки та брили грунту, які для зворотньої засипки траншеї потрібно попередньо подрібнити. Тому часто доводиться завозити матеріал для засипки траншей, а це додаткові витрати часу та коштів. А якщо проводиться виїмка скелястого грунту, складнощів виникає ще більше. Щоб використовувати вийнятий грунт для зворотної засипки траншеї, необхідно його вивозити, переробляти в дробарці та потім повертати назад на будівельний майданчик. У деяких випадках витрати на засипку навіть перевищують вартість виїмки траншеї.

У деяких специфічних умовах екскаватор застосовувати неефективно або неможливо та вигідніше використовувати траншеєкопач. Наприклад, якщо доводиться копати скельний грунт. Сучасні екскаватори з правильно підібраним ковшем-розпушувачем здатні копати приблизно 95% важких і щільних, кам'янистих і скельних грунтів, які традиційно були «сферою діяльності» траншеєкопачів. Залишаються 5% майже суцільних скель доведеться розробляти траншеєкопача.

Якщо використовується екскаватор, дно траншеї неминуче буде нерівним, «хвилястим», стінки теж нерівні, місцями ширші, ніж потрібно.

Вибір траншеєкопача

Якщо ви вирішили використовувати траншеєкопач, як же його вибрати?

Ширина та глибина траншеї, яку здатний прокласти траншеєкопач, - це першочергові чинники. Важливі також характеристики грунту, з яким доведеться працювати. Невеликі машини, відмінно працюють на м'якому грунті, будуть погано справлятися з кам'янистим ґрунтом. Щоб досягти такої ж продуктивності, як на м'якому грунті, доведеться підібрати машину більшого розміру, потужності та ваги. З'ясуйте, які альтернативи є для заміни ланцюжка та стріли (опорної рами), якими укомплектована зараз машина. Наприклад, якщо траншеєкопач оснащений ланцюгом, який може прокладати траншею шириною 400 мм, а потрібно викопати траншею шириною 600 мм, то можна буде просто поміняти ланцюг на відповідну. Для переобладнання машини на виїмку траншеї шириною близько 800 мм замість існуючих нині 400 мм, ймовірно, доведеться замінювати і стрілу. Це об'ємніша робота, але досвідчені механіки зможуть її виконати менше ніж за день. У великих будівельних компаній зазвичай є багато різних стріл і ланцюгів для траншеєкопачів, щоб прокладати різні траншеї.

Однопланові ріжучі ланцюги рекомендується застосовувати на легких, сипучих, зволожених грунтах. Двухпланові рекомендуються для більш щільних і важких сухих (з більшим опором з тертя) грунтів. Ланцюги для напівскельного та мерзлого грунтів, як і випливає з назви, призначені для ще більш твердих, змерзлих і скелястих грунтів. Зазвичай вони використовуються для виїмки траншей глибиною приблизно від 600 до 1500 мм і шириною від 150 до 300 мм.

І ще один важливий фактор - простота в експлуатації. Наприклад, траншеєкопачі можуть бути оснащені системою електронного управління, яка контролює прямолінійний рух машини при виїмці траншеї, представляє на екрані дисплея дані машини в реальному часі та має функцію бортової діагностики.

Навісний траншеєкопач. Якщо будівельної компанії не часто доводиться прокладати траншеї і вона не хоче вкладати кошти в траншеекопатель, який буде простоювати, можна використовувати навісну установку. Навісні траншеекопательние і барові установки відмінно працюють при укладанні дренажних труб, електричних силових кабелів, водопроводів та інших подібних комунікаційних ліній діаметром до 150 мм. Траншеєкопачі і барові установки є одними з найпоширеніших навісних знарядь для навантажувачів з бортовим поворотом і гусеничних міні-навантажувачів. Для них пропонуються різні ріжучі ланцюги, призначені для різного типу грунтів і обсягів робіт.

Навантажувачі з бортовим поворотом і гусеничні міні-навантажувачі при досить високій потужності та продуктивності можуть бути дуже компактними та прокладати траншеї в таких тісних місцях, де було б неможливо виконати роботу компактного самохідного траншеєкопача без сидіння для оператора або на пересіченій і важкодоступній місцевості. Гусеничні навантажувачі забезпечують рівний плавний рух при виїмці траншеї барової установки й до того ж відрізняються низьким питомим тиском на грунт, за рахунок цього менше пошкоджують навколишнє грунт.

Однак вважається, що навісні траншеєкопачі, встановлені на навантажувачах із бортовим поворотом і компактнішими гусеничними, не допускають ніяких імпровізацій. Оператор має лише обмежену можливість копати вузькі траншеї по прямій лінії. Крім того, навісні траншеєкопачі навіть найбільших типорозмірів обмежені в можливостях: вони можуть прокладати траншеї глибиною приблизно до 1500 мм і шириною до 300 мм.

Вибір каталога траншеєкопачів компанії Енерпроф великий, тому потрібно уявляти, який обсяг робіт вам необхідно виконати, і вже відповідно до цього підбирати відповідну техніку.