«Орєшнік» - родом з Дніпра, і саме сюди рф здійснила його першу атаку. Розробляло ракету КБ «Південне». Після розпаду СРСР документація цієї зброї була передана до московського інституту теплотехніки, де її адаптували під російські потреби.
Про це повідомив політолог, колишній інженер конструкторського бюро «Південне» Олександр Кочетков в ефірі "Радіо Свобода", передає редакція сайту 056.
«Орєшнік» — це спрощена двоступенева версія ракети «Ярс» з додатковим розгінним блоком, що надає їй здатність створювати кінетичний ефект під час ураження цілей. Ця концепція має більше пропагандистський, ніж практичний характер.
"«Орєшнік» походить з радянської розробки твердопаливної ракети «Універсал», створеної в Дніпрі. Після розпаду СРСР документація цієї ракети була передана до московського інституту теплотехніки, де її адаптували під російські потреби", - сказав він.
За його словами, результатом модернізації твердопаливної ракети «Універсал» став «Тополь-М», а згодом міжконтинентальна ракета «Ярс» і її версія ракети середньої дальності «Орєшнік».
"Розробка ракети середньої дальності – вона двоступенева, і ще додали розгінний блок, щоби головні частини цієї ракети летіли якомога швидше і створювали оцей ефект кінетичної зброї. Оце вивільняється три удари і там багато руйнувань. Щоб прийняти на озброєння, треба, щоб хоча б 10 вдалих пусків було. Зазвичай навіть більше. Перша повністю готова ракета йде до випробування. Полетіла, побачили, які недоліки. Тоді друга ракета – вона дещо меншої ступені готовності – її доопрацювали, запустили, знов недоліки знайшли, доопрацювали наступну. І так далі. Тобто є приблизно чотири ракети різної стадії готовності", – каже Кочетков.
Він пояснив, що наразі росія використовує запуск ракети «Орєшнік» по Україні як бойове випробування, що є грубим порушенням міжнародних норм. Випробування «Орєшніка» відбуваються без бойового оснащення, але навіть із вибухівкою ракета не перевищує за потужністю «Калібр» або «Х-101».
«Замість випробувань на полігонах у тайзі, вони завдають ударів по щільно заселених містах України. Один із таких ударів припав на Дніпро, звідки, іронічно, походить історія цієї ракети.
Її точність залишає бажати кращого – до 300 метрів. Для порівняння, точність «Кинджала» складає близько 10 метрів. З ядерною бойовою частиною така ракета могла б створити загрозу, але без неї це радше спроба залякати Захід і Україну. Коли вони вдарили по «Південмашу», ці п’ять бойових «гірок» зайшли на декілька метрів у землю і все. Якщо б вони влучили в будинок, то вони б дах пробили і знов-таки пішли в землю, в підвал. На випробуваннях навряд чи вони будуть використовувати якусь вибухівку, але навіть із вибухівкою вона буде потужністю приблизно така, як ракета «Калібр», менша, ніж ракета Х-22, і менша, ніж всі інші ракети, які на нас летять", - пояснив політолог.
Ймовірними цілями для таких ракет, як «Орєшнік», додає він, є великі промислові центри, об'єкти критичної інфраструктури. Це – частина стратегії залякування рф.
Також Кочетков називав три можливих цілі для «Орєшніка»:
"Пріоритетними цілями є Яворівський полігон, тому що він поблизу Польщі – країни НАТО. Це треба, щоб відеокамери з того району були, щоб залякати трішечки НАТО і Європу.
Далі в них можуть бути цілі такі, як завод «Артем» у Києві, по якому били вже декілька разів з різної зброї. Ми розуміємо, чому по ньому б’ють. І цілком може бути, що по ньому вони спробують вдарити.
Ну і остання така ціль – вночі, коли нікого немає, вони можуть вдарити по Верховній Раді України, як символічно – вони ж лякають цим «центри ухвалення рішень", - сказав експерт.
Він зазначив, що ракети типу «Орєшнік» можуть бути збиті сучасними американськими системами протиповітряної оборони.
"Ми, до речі, попрохали спеціальний комплекс, є такий стратосферний комплекс, який створений для того, щоб перехоплювати саме такі балістичні ракети у верхніх шарах атмосфери, коли вона ще не розділилася в головній частині. І от там її перехоплюють і знищують. Є такий комплекс THAAD американський, є комплекс «Хец» ізраїльський. Американці не дали нам такого комплексу і зауважили, що загрози великої від цієї ракети немає. І я, як фахівець, з цим погоджуюсь", - підсумував він.