В усіх областях України, в тому числі на Дніпропетровщині планують змінити графіки погодинних відключень. Буде встановлено однакові принципи їх застосування, що включатимуть підчерги, офіційний час на заживлення та критерії день/ніч, будень/вихідний.
Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на Укренерго.
Оновлено «Інструкцію про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії», яку затверджено наказом Міністерства енергетики України №439 від 27.11.2024. Згідно з документом, для побутових споживачів будуть такі зміни:
- Кожна черга ГПВ буде додатково розділена на дві підчерги — для більш точного та рівномірного розподілу обмежень між регіонами та всередині кожної області. Наприклад, якщо знеструмлення однієї черги забагато — диспетчером може бути віддана командна на знеструмлення 0,5 черги, або 2,5 черги — якщо 2 черг замало.
- На знеструмлення та заживлення абонентів офіційно відводиться до 30 хв.
- Графіки погодинних відключень (ГПВ) в усіх областях будуть уніфіковані, з дотриманням принципів рівномірності і справедливості. Кожна група споживачів у кожній області, яку визначає оператор системи розподілу (обленерго), отримає чіткий час, коли заходи обмеження будуть застосовуватись щодо неї. З урахуванням максимально справедливого розподілу за критеріями день/ніч, будень/вихідний.
Оскільки упродовж доби повністю урівняти тривалість відключень кожної групи неможливо — остаточне вирівнювання тривалості знеструмлень відбуватиметься за підсумками тижня. І за це, як і раніше, відповідатимуть оператори системи розподілу (обленерго).
Черга ГПВ — це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават. Весь обсяг обмежень під час застосування графіків погодинних відключень поділений на 6 рівних черг. До ГПВ не включаються критично важливі об’єкти, яким має бути забезпечено пріоритетне енергопостачання, відповідно до встановленого мінімального навантаження. Перелік таких об’єктів затверджується обласними військовими адміністраціями.
Зміни внесені також до «Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання». Тепер на промислових споживачів — теж чекають нововведення.
Посилюється контроль застосування графіків обмеження потужності (ГОП) для промисловості. Якщо підприємства/юридичні особи не виконують команду про застосування ГОП — оператори системи розподілу (обленерго) мають самостійно застосувати графіки аварійного відключення щодо тих споживачів, які підключені до їхніх мереж. А оператор системи передачі — застосувати графік аварійних відключень (ГАВ) щодо тих споживачів, які підключені до магістральних мереж.
В Укренерго зазначили, зараз усі оператори системи розподілу адаптують свої графіки до нових вимог. Проте в умовах війни, внаслідок систематичних ворожих атак на енергооб’єкти, можливими є не тільки погодинні, а й аварійні відключення електроенергії.