Закон для військових із СЗЧ в Україні: як повернутися до строю та отримувати виплати

Сьогодні, 21 листопада, Верховна Рада України ухвалила в цілому закон про добровільне повернення на службу тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертував. "За" проголосували 253 народних депутатів.

Про це повідомляє редакція сайту 056 з посиланням на нардепів від «Голосу» Ярослава Железняка та Олексія Гончаренка від «Європейської солідарності».

Йдеться про проєкт Закону про внесення зміни до ч. 2 ст. 24 закону "Про військовий обов’язок і військову службу" (№12095). Закон передбачає, що під час дії воєнного стану військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини, але згодом добровільно прибули до місця проходження служби, дія контракту продовжується. Поновлюються також виплати грошового, продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільг та соціальних гарантій.

Натомість розпочаті кримінальні провадження щодо правопорушень за ст. 407 і 408 Кримінального кодексу, відносно військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували і добровільно прибули та висловили готовність продовжувати служити, не є підставою для відмови у продовжені військової служби таких військовослужбовців та дії їхнього контракту.

Як сказав на брифінгу член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко з фракції "Слуга народу", цей закон передбачає розв'язання проблеми тих, хто здійснив СЗЧ, але хоче повернутися і захищати державу.

Він зазначив, що сьогодні у випадку самовільного залишення частини, а потім при поверненні назад, військовослужбовець не може виконувати бойових завдань і отримувати виплати. За його словами, командири не можуть його поставити на фінансово-грошове забезпечення, давати якесь бойове розпорядження до того часу, поки не відбудеться відповідний суд, який винесе рішення по справі.

"Що відбувається? Військовослужбовець йде в СЗЧ, потім повертається, але він, умовно кажучи, "бовтається" у військовій системі, його не можуть нікуди залучити, і грошового забезпечення немає, жодних виплат. Тому цей законопроєкт запроваджує механізм - якщо військовослужбовець вирішив повернутися, то наступає правило, що командир сам має право поставити його на посаду, давати йому бойові розпорядження і відповідне грошове забезпечення", - сказав Федієнко.

Він наголосив, що судові процеси триватимуть щодо військовослужбовця, який повернувся з СЗЧ. За його словами, необхідно було ухвалити закон, бо суди перезавантажені і, за деякими прогнозами, рішення військовослужбовцю по його справі довелося б чекати від 2 до 6 місяців, і він не міг би повноцінно продовжувати службу.

"Цей законопроєкт буде діяти до 1 січня і стосуватиметься всіх військовослужбовців, які ухвалять рішення до цієї дати повернутися у військові підрозділи. А після цього вже правила, визначені даним законопроєктом, не буде діяти. Дана формула розв'язання питання була запропонована Генеральним штабом ЗСУ", - сказав він.

При цьому зазначив, що Федієнко наголосив, що ухвалений закон жодним чином не виключає відповідальності військовослужбовця, бо саме суд буде вирішувати чи це СЗЧ, чи дезертирство.

Федієнко відмовився називати статистику щодо кількості випадків СЗЧ в Україні, нагадавши, що це інформація з обмеженим доступом.

"Причин СЗЧ дуже багато - не витримує в людей психіка, і вони не можуть їхати на бойову позицію. Або сімейна драма - дружина телефонує і розповідає, що хтось з рідних сильно захворів, військовий йде до командира і просить відпустити у тимчасову відпустку, але йому відмовляють з певних причин. Але є і невмотивоване СЗЧ", - наголосив нардеп.