Українцям варто бути готовими до несподіваних збоїв у роботі смартфонів під час повітряних атак рф. Генштаб України попереджає про можливі проблеми з точністю часу та геолокацією, що викликано дією радіоелектронної боротьби (РЕБ), яку Збройні сили України застосовують для протидії російським ударами, передає редакція сайту 056.
Зокрема, під час активного застосування засобів РЕБ для захисту від російських повітряних атак можуть спостерігатися порушення в роботі GPS та системи автоматичного оновлення часу на мобільних пристроях. Це стосується всіх смартфонів, що використовують супутникову навігацію для відстеження місцезнаходження та автоматичного уточнення часу.
Фахівці Генштабу пояснюють, що під час роботи засобів РЕБ, спрямованих на обман координат супутникової навігації (так званий GPS-спуфінг), відбувається підміна сигналу GPS, через що користувачі можуть бачити хибні координати свого місцезнаходження на картах або мати збої в інших додатках, що покладаються на точну навігацію. Це особливо актуально під час оголошення повітряних тривог, коли активізується радіоелектронна протидія. Як наслідок, збивається не тільки точність позиціонування, а й системи точного часу, які вбудовані в операційні системи смартфонів і використовують GPS-сигнал для коректного автоматичного налаштування.
Щоб мінімізувати можливий вплив збоїв, українцям рекомендується відключити функцію автоматичного уточнення часу на своїх телефонах. Це допоможе уникнути помилок, які можуть вплинути на точність відображення часу в критичний момент. Дана порада особливо актуальна для тих, хто живе або працює у зонах, де найбільше оголошують повітряні тривоги. Адже при збоях в GPS-системі час на смартфоні може відрізнятися від реального, що потенційно може створити додатковий стрес і плутанину під час надзвичайної ситуації.
Такі дії Генштабу є частиною ширшої стратегії радіоелектронного захисту українського неба від російських атак, спрямованої на дезорієнтацію противника і створення перешкод для їхньої навігаційної та координаційної техніки. Україна активно використовує засоби РЕБ, зокрема під час атак російських ракет та дронів-камікадзе, які націлені на об'єкти критичної інфраструктури.
Попри тимчасові незручності для цивільного населення, подібні заходи мають на меті зберегти життєво важливі об'єкти від руйнування та запобігти людським втратам. Водночас Генштаб підкреслює важливість оперативного реагування на будь-які можливі збої та своєчасного інформування про ситуацію.