Сьогодні в Україні відзначається Різдво Христове за новоюліанським календарем. Ми його святкуємо серед горя і страждань війни, серед болю втрат. Бо для нас не тільки і не стільки час розваг і подарунків, скільки свідчення перемоги правди й добра та неодмінної поразки зла. У ці дні ми з особливим почуттям підносимо молитви за наших воїнів та за всіх, хто на фронті та в тилу бореться зі злом, з російською агресією і наближає перемогу. Ми просимо для наших захисників Божого захисту й допомоги, а для всієї України та світу – перемоги правди і справедливого миру.
Про це повідомляє сайт 056 з посиланням на Дніпровську єпархію Православної Церкви України.
Причини переходу на новоюліанський календар
В цьому році, 25 грудня Різдво в Україні відзначається вперше на державному рівні. Це свято перенесли з 7 січня після церковної реформи.
Причиною відмінності стали календарі. Українські церкви дотримувалися юліанського, а західні християни вже давно відмовилися від нього через значні похибки та перейшли на григоріанську чи новоюліанську систему літочислення. Тому у нас з 2017 року активно ширилася дискусія про необхідність календарних змін, зокрема і щодо святкування Різдва
Активізувало та прискорило перехід російське вторгнення. Як вважається, юліанське літочислення є ознакою саме церковної культури рф. Його продовжують використовувати лише 6 з 16 помісних православних церков, серед яких РПЦ та церкви так званого "московського патріархату" в білорусі, Молдові.
"Прагнення збереження і утвердження своєї української та духовної ідентичності, захист від агресії "русского міра", вимагали від нашої Церкви назрілого рішення – долучитися до більшості Помісних Православних Церков, запровадивши у вжиток новоюліанський календар, як більш точний астрономічно та церковно прийнятий, зі збереженням традиційної пасхалії", – було сказано в доповіді предстоятеля ПЦУ Єпіфания.
Таким чином Україна святкує Різдво разом із більшістю Східних православних церков (Константинопольський, Александрійський Антіохійський патріархат, Румунська, Болгарська, церкви Кіпру, Греції, Албанії, Чехії, Словаччини), греко-католиками, Західними церквами в Європі та Америці (римо-католицька, протестантська, лютеранська, пресвітеріанська, англіканська).
Після зміни календаря церква не заборонила відзначати Різдво 7 січня
На західній Україні пристосувались до цього простіше, трохи складніше в центральній, зокрема, в Дніпрі. Адже людям не зовсім звично, тому що в їхній пам'яті традиційною датою свята було 7 січня.
Але дуже важливо зазначити, що після зміни календаря церква не заборонила відзначати Різдво 7 січня, щоб уникнути роз'єднання суспільства та суперечок. Парафіям та монастирям, за бажанням, дозволили проводити різдвяні богослужіння за старим стилем протягом певного перехідного періоду, а це приблизно два роки.
"У календарній реформі ми не будемо нікого примушувати, даючи можливість прийняти необхідні зміни поступово та усвідомлено", – зазначено в рішенні Помісному соборі ПЦУ.
Богослужіння, спів традиційних українських колядок та проповідь в Дніпрі
Лише невелика кількість парафій вирішила залишатись на старому стилі. Так, 24 грудня, напередодні свята Різдва Христового, Високопреосвященнійший Архієпископ Дніпровський і Січеславський Симеон звершив урочисте Всенічне бдіння у центральному єпархіальному храмі на честь ікони Пресвятої Богородиці «Несподівана Радість».