Із квітня Мобільні Медичні Команди “Діємо для здоров’я” відновили свою роботу у Дніпропетровській області. Станом на червень 2023 року команди надали допомогу для понад 8 тисяч людей у чотирьох регіонах України. Зокрема на Дніпропетровщині, де доступ до медичних послуг, особливо у віддалених селах, є обмеженим, допомогу отримали 1600 осіб.
Щодня члени команд працюють в одному з населених пунктів: проводять огляди та діагностичні процедури, призначають лікування, безоплатно надають необхідні ліки та за потреби перенаправляють пацієнтів до вузьких спеціалістів. Сімейний лікар і медсестра проводять первинний огляд. Психолог за необхідності пропонує допомогу, надає рекомендації та завдання, які людина може виконувати самостійно після візиту.
Зокрема, медики їздять до мешканців прифронтових громад Дніпропетровщини. Люди, які там проживають, часто чують і бачать вибухи, тому жаліються на безсоння, а також страждають від низки неінфекційних захворювань.
«Найчастіше зустрічаються серцево-судинні захворювання, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет 2 типу, захворювання опорно-рухового апарату (артрити, артрози, остеохондрози). Багато захворювань щитоподібної залози. Приходять люди, у яких є психологічні проблеми. Усі вони потребують хоча б обстеження та початкового курсу лікування, щоб далі їх можна було перенаправити до вузьких спеціалістів», — розповідає сімейна лікарка Світлана Степурко.
Мобільна медична команда на Дніпропетровщині працює лише другий місяць, але вже бачить позитивні результати своєї роботи: після перших візитів лікарі отримують запити від громад на повторні візити; спостерігають позитивну динаміку стану здоров’я пацієнтів, які приходять на огляд вдруге та до цього лікувалися за призначенням лікаря.
«Оскільки села дуже віддаленні від райцентру, людям проблематично приїхати в лікарню. Наша команда на місці робить кардіограму, перевіряє рівень глюкози в крові, холестерин тощо. Лікар одразу оцінює стан пацієнта, видає безоплатні ліки (у деяких селах немає аптек), і людина одразу розпочинає лікування. Після допомоги пацієнт виходить від нас заспокоєний, проінформований, підбадьорений і дуже вдячний. Це нас надихає», — ділиться психологиня Катерина Бойцова.
Найчастіше за допомогою звертаються люди передпенсійного чи пенсійного віку. Траплялися випадки, коли своєчасна допомога медиків рятувала пацієнтам життя, згадує сімейна лікарка Світлана Степурко.
«Під час першого виїзду оглядали чоловіка, який мав високий тиск і сильний головний біль. Ми надали йому невідкладну медичну допомогу та направили до лікарні. Як виявилося, у нього був інсульт. Коли ми приїхали вдруге, то дізналися, що чоловік перебуває в лікарні вже не в критичному, а в нормальному стані. Тобто ми вчасно зорієнтувалися та фактично врятували людині життя», — підсумовує Світлана.
Психологиня Катерина Бойцова наголошує, що окрім допомоги з вирішенням нагальних проблем зі здоров’ям, велику увагу в роботі мобільних медичних команд приділяють просвітницькій роботі щодо здорового способу життя та профілактиці хвороб.
«Оскільки мета проєкту – скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ), медичні працівники як ніхто розуміють важливість профілактики НІЗ серед населення. Адже саме неінфекційні захворювання є основною причиною передчасної смертності та захворюваності в Україні. І профілактика – це фундаментальна річ», — зауважує Катерина.
Мобільні медичні команди створені в межах україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» за фінансової підтримки Швейцарії та мають на меті покращити доступ людей до медичних послуг та лікування неінфекційних захворювань. Упродовж червня–вересня 2022 року мобільні медичні команди україно-швейцарського проєкту "Діємо для здоров'я" надали медичну допомогу, забезпечили необхідними ліками проти хронічних захворювань та психологічно підтримали понад шість тисяч мешканців та внутрішньопереміщених осіб Дніпропетровської, Львівської, Полтавської, Рівненської областей.