Підрив Каховської ГЕС: рівень води перетнув "мертву точку"

8 червня рівень води в Каховському водосховищі сягнув 12,50 м. Це нижче за так звану "мертву точку" в 12,7 м, від якої вже неможливо робити водозабір для населених пунктів та для Запорізької АЕС.

Про це у марафоні "Єдині новини" повідомив голова "Укргідроенерго" Ігор Сирота, передає редакція 056.

Ігор Сирота зазначив, що 12, 50 м — це критичний рівень. Під водою знаходиться половина гідроелектростанції, друга половина — на 70% у воді. Земляна вставка між шлюзом і станцією також під водою.

"Якщо гребля зруйнована до дна, саме водосховище зменшиться в ширині з 3,5 км, як було до підриву, до 1-1,2 км. Тобто повернеться в річище Дніпра. Глибину ми передбачаємо не більше, ніж три метри. Водосховище спадатиме ще сім-вісім днів. На сьогодні ми максимально акумулюємо воду у верхніх водосховищах, щоб коли закінчиться спрацювання Каховського водосховища, що ми зробили літній запас для екологічних пропусків", — говорить Ігор Сирота.

Наразі в Україні розробляють проєкт щодо побудови перемички для перекриття верхнього рівня водойми. Роботу розпочнуть одразу після деокупації Каховки.

"Термін будівництва перемички два місяці, потрібно буде працювати цілодобово. Тоді зможемо перекрити верхній рівень по Каховці. Потім буде зроблена перемичка по нижньому рівню. Тоді можна буде побачити всі наслідки підриву, демонтувати станцію, щоб потім на її місці побудувати нову", — розповів Сирота.

За попередніми підрахунками для побудови нової ГЕС на місці зруйнованої Каховської ГЕС потрібно щонайменше п'ять років і близько одного млрд євро.

Нагадуємо, що війська рф 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.

Тимчасово окуповані Олешки затоплені майже на 90%. Люди рятувались від повені на дахах будинків, вже загинули троє. Окупаційна влада розпочала евакуацію лише надвечір 7 червня. Станом на зараз неможливо встановити кількість жертв повені, інформація надходить із соціальних мереж. Станом на 10 ранку 8 червня не затопленим залишається середмістя Олешок. Вода не дійшла до будівлі лікарні.