Триває чотирьохсота доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти нашої держави. Противник зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Підрозділи Сил оборони України відбили на них понад 60 атак противника. В епіцентрі бойових дій залишаються Білогорівка, Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка. Наразі українським військовим потрібні західні літаки-винищувачі F-16. На цьому наголосив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
Редакція розкаже чим винищувачі можуть допомогти у боротьбі проти рф.
ГоловнокомандувачоВалерій Залужний оприлюднив у Facebook відео під назвою «Україні потрібні F-16». У цьому відео військові розповідають, як українська військова авіація чинила неочікуваний для росіян опір від початку повномасштабного вторгнення.
Один із пілотів зазначив, що найскладніше — це не вміння пілотувати, а вміння застосувати повітряне судно у реальному бою.
Як відомо, Україна уже давно звертається до західних партнерів, зокрема до США, із проханням передати винищувачі F-16. Адміністрація Джо Байдена відмовляє у цьому, говорячи, що надання літаків зараз не на часі, бо не принесе відчутної користі Україні. У Конгресі США називали відправку F-16 «не дуже мудрим використанням ресурсів».
Президент Володимир Зеленський наголошує, що Україні потрібні західні винищувачі. Так, після атаки росіян дронами в ніч на 27 лютого він пояснював, що сучасні бойові літаки допомогли б захистити небо України як складова ППО.
Винищувач F-16: все, що потрібно знати про американський літак, основні характеристики
Літак F-16 - легкий багатоцільовий винищувач із США четвертого покоління. Назважаючи на досить поважний вік, адже F-16 було створено ще 48 років тому, він до сьогодні залишається основою повітряних сил багатьох країн світу. Зокрема і завдяки своїм постійним модернізаціям.
Питання отримання Україною бойових винищувачів F-16 підіймали вкрай рідко, західні партнери робили акцент на інших видах озброєння. Проте нещодавно з'явилась інформація, що ЗСУ можуть отримати F-16 - про таку можливість заявили у Нідерландах. У МЗС країни зазначили, що передадуть літаки, якщо надійде такий запит від української влади.
Українські пілоти неодноразово зазначали, що для Повітряних Сил ЗСУ, F-16 - серйозне підсилення.
Чому F-16 для України - хороший варіант?
Чому для України винищувач F-16 може стати найкращим варіантом? Він легкий та дешевий в обслуговуванні. Особливо, якщо порівнювати його з найпотужнішим літаком США F-15E Strike Eagle. Наприклад, вартість однієї льотної години сучасних версій F-16 та F15E становить відповідно 8000-15000 та 27000 доларів. Пояснюється це досить просто. Винищувач F-16 має простішу "начинку" та всього лише один двигун, адже його від самого початку конструювали не лише для повітряних сил США, але й і для різних американських союзників. При цьому F-16 може виконувати практично всі завдання в повітрі: від повітряних боїв до високоточного бомбардування.
Американські винищувачі F-16: характеристики
F-16 можна назвати досить цікавим літаком, адже на сьогодні існує аж 10 лише його основних видів, а ще велика кількість локалізованих версій.
Найстаріша модель F-16A/B (одномісна та двомісна). Її було створено ще на початку 80-х років. Далі почали випускати версію F-16C/D, генерація якої розтягнулася на десятиліття (від кінця 80-х років до 2000). Найсучаснішою вважається модель, яку випускають від 2010 року. Це F-16V. Також кожна версія ще розподіляється на окремі блоки, де літаки можуть відрізнятися двигуном, обладнанням чи авіонікою. Наразі повітряні сили США мають на озброєнні 882 одиниці F-16C/D у всіх можливих блоках.
Саме через велику кількість версій зрозуміти, який літак F-16 може бути переданий Україні, досить важко. Можна лише сподіватися, що це будуть найновіші F-16V Block 70/72. Якщо це дійсно так, що ці винищувачі F-16 характеристиками просто вражають:
- Довжина: 15 метрів;
- Висота: 5 метрів;
- Екіпаж: 1 людина;
- Максимальна швидкість: 2+ Маха (1,500 метра за годину);
- Розмах крил: 9,5 метра;
- Тягооснащеність: 1,1;
- Максимальна злітна вага: 21,7 тонни;
- Точок підвіски: може бути до 13;
- Вага: 9,2 тис. кг.
Якщо говорити про можливості винищувача F-16V Block 70/72, то тут варто згадати про те, що літак поєднує в собі вдосконалений радар Active Electronically Scanned Array, який відрізняється новою архітектурою авіоніки, а також деякі структурні оновлення. Вони дозволили подовжити термін служби винищувача на 50% в порівняно з більш старими моделями.
Також F-16V Block 70/72 оснащено новітнім програмним забезпеченням, зокрема покращеним передовим каналом передавання даних, зброї та націлювання. Остання модель F-16 також має автоматичну систему запобігання зіткнення з землею та більш точну GPS-навігацію. Завдяки радару APG-83 AESA літак може "бачити" ціль на відстані понад 370 км.
На жаль, є у F-16V Block 70/72 і свої недоліки. Наприклад, через його легкість дальність польоту винищувача досить маленька. А тому потрібно постійно використовувати додаткові підвісні баки.
Вартість літака F-16
Точну вартість F-16 назвати важко, особливо, враховуючи велику кількість версій цих винищувачів. Однак вона може фігурувати у розмірі від 43 до 55 млн доларів.