На початку нового року зазвичай підбивають підсумки року, що минув. 2022 рік виявився першим в історії сучасної росії, коли ключовими подіями для економіки країни та становища громадян виявилися не безробіття і зростання цін, а «спецоперація» та часткова мобілізація. Європейські і американські санкції завдали катастрофічного впливу на російську економіку.
Про масштаби наслідків для економіки рф через війну в Україні читайте детальніше від Центру протидії дезінформації при РНБО України.
росія втратила позиції на ринку енергоресурсів, імпортозаміщення не працює, а західний та вітчизняний бізнес та заможні росіяни залишають країну. Вихід з росії понад 1000 західних компаній, інвестиції яких складали понад $600 млрд., а кількість робочих місць, які вони створили, перевищувало 5 млн., поставив під удар 40% російської економіки. Згідно з навіть відкритими даними, військові витрати рф 2022 року збільшилися на третину порівняно з кошторисом за попередній рік.
І хоча російська пропаганда наполягає, що «російська економіка встояла, а десь навіть досягла успіху», а проблеми бідності відійшли для населення на другий план, навіть сумнівна держстатистика росії демонструє дещо інше.
Як стверджує міністр фінансів рф а.сілуанов, спад російського ВВП минулого року становив 2,7%, тобто менше, ніж прогнозувалося. Проте, скромна цифра скорочення ВВП росії не відображає всієї картини деградації економіки країни-агресора. Більше того, в деяких галузях ситуація є настільки катастрофічною, що її змушені визнавати і на офіційному рівні.
Головного санкційного удару 2022 року було завдано по нафтогазовому сектору рф. За даними Рахункової палати, видобуток російського газу 2022 року знизився на 18-20% – до 671 млрд. куб. м, а його експорт на ключові ринки знизився на 46% і склав 100,9 млрд. куб. м газу. Це одне з мінімальних значень російського експорту з 1995 року, коли до країн далекого зарубіжжя було поставлено 117,4 млрд. куб.м газу. І це при тому, що практично 60% надходжень російського бюджету залежать від продажу енергоресурсів.
Протягом 2022 р. виробництво нафтопродуктів впало на 1,9%. І це лише початок, адже в умовах запровадження стелі цін ($60/барель) вартість основного для росії експортного сорту Urals з відвантаженням у Приморську падала до $40,06/барель. Причому, колись «дружні» росії країни також запровадили обмеження, і навіть Туреччина після запровадження стелі цін та заборони страхування танкерів відмовилася від 86% російської нафти. Закладений у федеральному бюджеті рівень нафтогазових доходів виходить із середньої ціни на нафту $70/барель, тому затверджений на 2023 рік дефіцит бюджету в 2,9 трлн. рублів при зниженні цього показника зросте ще більше.
Одна з ключових галузей російської промисловості – металургія (8% національного ВВП), виявилася на межі найсильнішої кризи з часів розвалу СРСР. За даними Росстату, видобуток металевих руд протягом минулого року знизився на 6%, випуск сталі – на 10,1%. Глава російського союзу промисловців і підприємців о.шохін заявив про проблему реалізації 30 млн. т сталевої продукції та перспективу масового скорочення працівників галузі, де працюють близько 670 тис. осіб.
Антиросійські санкції паралізували її авіа- та автомобілебудування. Після початку СВО з 60 автомобільних брендів на російському ринку залишилося лише 14 (з яких 11- китайські), а виробництво вантажівок скоротилося на 39,8%, автобусів та мікроавтобусів – на 25%, вагонів – на 12,9%.
Через дефіцит комплектуючих 2022 стане останнім роком виробництва головного російського пасажирського літака Superjet 100 компанії «Іркут». Збитки Роскосмосу за підсумками 2022 становили понад 50 млрд. рублів, припинено співпрацю у міжнародних проектах на 2023-2024 роки (за доставку одного космонавта на МКС НАСА платила Роскосмосу $90,2 млн.).
З часу повномасштабної агресії золотовалютні резерви країни зменшились на $75 млрд., з близько $600 млрд. резервів майже $300 млрд. заблоковано за кордоном. Чистий відтік капіталу з росії 2022 року досяг $251 млрд. (це максимальний рівень із 1994 року).
Для пересічного росіянина за підсумками 2022 року путінська авантюра призвела до 12% інфляції, зростання комуналки на 15%, вартості «споживчого кошика» – на 29,4%, «замороження» до 2025 року накопичувальної частини пенсій та скорочення витрат з держбюджету на обов’язкове пенсійне страхування. І не дивно, що чисельність населення з доходами, нижчими за межу бідності, збільшилась на 69%, і на кінець минулого року склала 20,9 млн. осіб.
Підсумовуючи, можна стверджувати, що саме російське вторгнення на територію України стало причиною одного з найтриваліших економічних спадів в історії рф. Війна в Україні лише за один рік відкинула економіку росії щонайменше на чотири роки. За прогнозами провідних російських економістів, 2023 року економічна криза в росії триватиме, і до середини 2023 року досягне максимуму.