Вирок у справі MH17 – це початок покарання рф за її злочини. 17 листопада суд у Гаазі оголосив вирок у справі про збиття росією пасажирського літака Malaysia Airlines з 298 людьми на борту у небі над Донбасом.
Редакція розкаже деталі справи, яка тягнулася вісім років і хто винен у злочині.
Ця трагедія нагадує, як та коли почалася російська гібридна агресія проти України – зі вторгнення у 2014 році за участі російських найманців та російського озброєння, зокрема, ЗРК «Бук», яким і збили літак.
Розслідування трагедії тривало понад 8 років. Слідство провели максимально ретельно, його результати не можуть викликати жодних сумнівів.
Матеріали чітко вказують на причетність рф та винуватість чотирьох бойовиків – гіркіна, дубинського, харченка, пулатова. Всі вони наразі переховуються від правосуддя на підконтрольній рф території.
Під час слідства у справі МH17 кремль умисно фальсифікував докази. Аналогічним чином росія намагається заперечити та приховати інші злочини.
Розслідування катастрофи МН17 – це про невідворотність справедливості, навіть коли для цього потрібні роки. Так само на найвищому міжнародному рівні будуть доведені й інші російські злочини.
На основі доказової бази, зібраної міжнародною слідчою групою, до складу якої входять співробітники Служби безпеки України, Окружний суд Гааги виніс перше рішення у справі збитого над Донеччиною пасажирського літака, що виконував рейс MH-17.
Так, двох громадян рф ігора гіркіна та сергія дубинського, а також одного громадянина України леоніда харченка визнано винними у збитті літака. Їм усім призначено покарання у вигляді довічного позбавлення волі.
Також у суді доведено, що ЗРК «Бук», з якого було збито MH-17, привезли з росії в Україну, а потім вивезли назад. Також офіційно зафіксовано, що рф постачала зброю та фінансувала терористичну організацію «днр».
При цьому загальна сума компенсації для родичів жертв авіакатастрофи становитиме понад 16 млн євро.
Це лише перший вирок у даному провадженні. Очікується притягнення до відповідальності інших причетних осіб.
Загалом за час розслідування міжнародна слідча група, до складу якої також входять слідчі СБУ, зібрала безпрецедентну доказову базу:
- проаналізувала понад 5,5 млрд сторінок інформації в інтернеті (фото, відео, публікації в соціальних мережах та ЗМІ, блоги, форуми тощо);
- вивчила понад 1,5 млн телефонних дзвінків у районі запуску ракети та вздовж її маршруту;
- допитала як свідків понад 260 осіб;
- провела понад 3 тис. різноманітних експертних досліджень;
- у м. Павлоград Дніпропетровської області проведено унікальний слідчий експеримент з контрольованого підриву зенітно-керованих ракет 9М38М1 ЗРК «БУК», результати якого виявилися вирішальними для експертних висновків.
Винні у збитті літака MH17: хто вони та що про них відомо?
Суд Гааги визнав гіркіна, дубинського і харченка винними у збитті пасажирського літака Malaysia Airlines у 2014-му. Вони отримали пожиттєві терміни та повинні виплатити рідним загиблих щонайменше €16 млн компенсації.