Як вплине війна в Україні на опалювальний сезон 2022-2023

Країна-агресор не має можливості реалізувати свої плани по захопленню України і тому вона намагається залякувати усіх. Обирає для цього методи шантажу і терору і хоче цим налякати не тільки нашу державу, а і весь світ. Наразі окрім ядерного тероризму, рф залякує світ складнощами опалювального сезону. 

У Центрі  протидії дезінформації при РНБО України аналізують наративи російської пропаганди щодо підготовки до опалювального сезону в Україні та чи відповідають вони даним з відкритих джерел щодо реального стану готовності країни до зимы, передає редакція. 

Зокрема, для створення песимістичних настроїв поширюються такі тези:

  • зношеність енергосистеми може взимку залишити країну без електрики, а через відсутність повноцінного обслуговування взимку повністю зупиниться ГТС;
  • під евакуацію готують цілі регіони через відсутність опалення внаслідок халатності влади, а Донецьку область «здають» та не закладають гроші в бюджет на опалення.

Водночас російські пропагандисти наполягають завдавати ударів по об’єктах критичної інфраструктури, щоб залишити Україну без електрики, мостів, води, логістики та усіх зручностей. Саме це, на їхню думку, забезпечить капітуляцію України.

Більшість українських експертів визнають, що цього року буде один з найскладніших опалювальних сезонів через війну, і як наслідок – знищення об’єктів критичної інфраструктури. Ключовим питанням цьогорічного опалювального сезону є можливі атаки росіян на наші теплогенеруючі потужності, а відповідно наявності теплоносіїв.

Найскладніша ситуація з теплопостачанням – в містах, де об’єкти критичної інфраструктури суттєво пошкоджено внаслідок обстрілів. Зокрема, в Сумах, Чернігові, Охтирці, Кременчуці пошкоджено місцеві теплоелектроцентралі, що опалюють переважну більшість міського житла.

Отже, основний фактор ризику опалювального сезону полягає не в кількості газу, а в зруйнованих об’єктах критичної інфраструктури, що генерують тепло. У прифронтових населених пунктах інфраструктура зруйнована вже настільки, що подати туди тепло просто неможливо. Тому влада закликає людей евакуюватися.

Попри проблеми зі станом критичної інфраструктури, важливим також є питання наповненості газосховищ. Для накопичення власних паливних ресурсів Уряд ухвалив рішення щодо заборони експорту деяких видів палива українського походження: мазуту, вугілля і природного газу.

Через зменшення обсягів промисловості та відтік людей в Україні спостерігається спад споживання газу. Але також є й спад виробництва газу, оскільки деякі родовища загарбали окупанти. Споживання газу в Україні з початку війни скоротилося на 40%, що означає, що для проходження опалювального сезону 2022/2023 має вистачити газу власного видобутку.

В Україні є 13 комплексів газосховищ та 4 комплекси газовидобування: західний, східний, південний і центральний. Головні родовища газу розміщені в Прикарпатті, Дніпровсько-Донецькому та Причорноморсько-Кримському нафтогазових регіонах.

За даними Уряду, Україна вже має 11,3 млрд куб. м газу у своїх сховищах. До початку опалювального сезону «Нафтогаз» повинен мати в запасах 19 млрд куб. м газу. Тобто вже накопичено понад половини необхідного для проходження опалювального сезону газу. Також «Нафтогаз» продовжує імпорт газу та щомісяця до запасів у газосховищах додається близько 1 млрд куб. м газу власного видобутку.

Загалом, за даними Уряду, Україна готова до опалювального сезону на 60%. Стан готовності житлових будинків до опалювального сезону – 56%, мереж – 57%, об’єктів теплопостачання – 58%. Відновлюється і пошкоджена інфраструктура. Через війну пошкоджено 327 об’єктів сфери теплопостачання: 316 котелень, 10 ТЕЦ і 1 ТЕС. Вже відновлені 156 котелень, розташованих на більш безпечних територіях.

Для вирішення проблеми з газопостачанням центральна та муніципальна влада працюють над запровадженням альтернативних джерел опалення без підвищення тарифів. В багатьох газових котельнях вже встановлюються додаткові твердопаливні котли, розраховані на наявне у регіоні паливо – вугілля, торф, дрова, солому, пелети.

За інформацією Міненерго, потужностей української атомної енергетики точно вистачить для забезпечення населення електроенергією. З резервного фонду виділено кошти на закупівлю критично необхідного мобільного обладнання. Буде закуплено газові та твердопаливні пересувні котельні та дизель-генератор до них, інше обладнання, а також дизельне пальне.

Законодавчо встановлений мораторій на підвищення тарифів на газ, опалення і гарячу воду для населення. Для побутових споживачів України тарифи залишатимуться незмінними: на період війни ціни на газ та тепло для населення мають бути збережені на рівні 7420 грн за тисячу кубометрів газу. Водночас, промисловість платитиме за газ ринкову ціну.

На територіях, наближених до зон бойових дій суттєвою проблемою є руйнація систем теплопостачання і житлових будівель. Через пошкоджені системи постачання і неможливість відремонтувати всі будівлі, немає змоги забезпечити людям тепло. Вирішити проблему можливо тимчасовою евакуацією до безпечних регіонів або підготовкою спеціальних опалювальних центрів з мобільними котельнями.

Перевести багатоквартирні будинки на “буржуйки” або на обігрів електроприладами є неможливим та небезпечним: застаріла електрична проводка не розрахована на велике навантаження, що може спричинити пожежі.

Центр протидії дезінформації при РНБО України вже повідомляв https://cpd.gov.ua/main/czpd_analizuye-23/ що з 24 лютого в країні втрачено 6% площі житлового фонду. Понад 3,5 млн осіб або 8% населення країни залишилися без житла. Частина з них переїхали до інших регіонів, але деякі залишилися в пошкоджених будинках. З початком зниження температури такі будинки стануть непридатними для життя.

Таким чином, нині ретельна підготовка до опалювального сезону є частиною ефективної оборони держави. Як і щороку, ворожа пропаганда намагається посилити панічні настрої серед населення з метою підірвати довіру до української влади.

З огляду на потребу в економії енергії українцям варто готуватися до зниження температурного режиму у квартирах із центральним опаленням і можливої відсутності гарячої води. Також доцільно економити електроенергію, щоб зберегти стабільність усієї системи.

З урахуванням можливих російських атак для знищення критичної інфраструктури потрібно психологічно і матеріально бути готовим до можливого раптового відключення опалення. Водночас, відповідальним державним органам варто накопичити ремонтне обладнання та матеріали для можливих надзвичайних станів.